Siirt’te sağanak yağış sonrası caddedeki akarsu birikintisine ağ atan vatandaş gündem oldu

Siirt ve ilçelerinde akşam ezanı saatlerinde etkin olan sağanak, günlük yaşamı pahal etkiledi. Site merkezinde ana yol ve sokaklar suyla dolarken ara sıra vesait yolda muhat kaldı. Bazı familya ve iş yerlerini akarsu bastı. Tillo ilçesi sınırları içerisinde meydan kayran Alkumru Barajı önünde kayşa meydana geldi. Heyelanın yaşandığı bölgeye ve akarsu baskının yaşandığı yerlere itfaiye aracı, UMKE, AFAD, İl Hususi İdaresi ekipleri sevk edildi. Yolda mahdut artan eş ve çocukların, belediye otobüsü şoförü marifetiyle aracın kenara çekilerek kurtarılması cep telefonu kamerasıyla kaydedildi.

62 SU BASKINI VE 1 HEYELAN

Valilikten yapılan açıklamada, Saat 18.00 civarında ilimizde başlayan akva bora yağış sebebi ile Tillo kaza sınırları içeresinde saha düzlük Alkumru Barajı önünde heyelan meydana gelmiştir. AFAD ve İl Özel İdare ekipleri fenomen mahalline irsal edilerek, muktezi çalışmalara başlanmıştır. İlimizde 112 Acil Davet Merkezi’ne kırıcı ve etken yağış sonrası Tillo ilçemizde 1 heyelan ihbarı, Şirvan ilçemizde 1 taşkın ihbarı kalkışmak üzere hep 62 skor taşkın ihbarı alınmıştır. Ekipler olay yerlerine zeki ettirilerek, muktezi çalışmalara başlanmış ve önceki değerlendirmelere bakarak herhangi bir birey kaybının olmadığı anlaşılmıştır. İl Asayiş ve Müstacel Davranışlar Koordinasyon Merkezi’nde oluşturulan kriz masasında ilk dakikadan itibaren Valilik koordinasyonunda AFAD, Siirt Belediyesi, İl Özel İdaresi, UMKE ve ayrıksı ilgili tamlık birimler seferber edilmiştir. Yapılacak hasar belirleme çalışmalarında birlikte zarar gören bilcümle vatandaşlarımızın uymazlık ziyanları karşılanacaktır. Vatandaşlarımızın akva yağışlarla gelişigüzel başat, akarsu bakını, saika akva rüzgar, yerli meşbu yağışı, ulaşımda aksamalar kadar olumsuzluklara karşı titiz ve tedbirli olunmalıdır. Vatandaşlarımız seçme olumsuzlukla karşılaştıklarında 112 Acil Kıyamet boyut Müdürlüğü’ne bildirmeleri önem sunu etmektedir. Gelişmelerden ayrıca bilgi verilecektir denildi.

APIŞLIK ATTI

Öte yandan benzeri vatandaş, akarsu birikintisinin olduğu yere apişlik attı. Site merkezi Bahçelievler Mahallesi Turan Beyazıt Caddesi’nde sağanak sonrası su birikintisi oluştu. Tıpkısı vatandaş, balık ağını akarsu birikintisine attı. O anları birlikte cep telefonuyla kayda aldı.

Share: