Rize’de “Sayısal Obeziteden Dijital Diyete” projesinin tanıtımı yapıldı

Rize Valiliği öncülüğünde İl Milli Eğitim Müdürlüğünce başlatılan, “Dijital Obeziteden Sayısal Diyete” projesi tanıtıldı.

Vali Eksiksizlik Çeber, Halas İlkokulu’nda gerçekleştirilen toplantıda, yer heybetli sorunlardan birinin bile dijital tabiiyet olduğunu söyledi.

Projeyi önemsediğini belirten Çeber, “Şipşak herhangi bir ortamda bundan sonra çocuklarımızın, ergenlerimizin antrparantez kendimizin ölçüsüz ayrımsız uslu telefon, tablet, elektronik beyin ve oyun konsolları gibi bağımlılığımız olduğundan bahsediyoruz. Gençlerimizin bir araya geldiklerinde birbirleriyle sohbet etmek adına telefonlarıyla haşır tefviz olduğunu konuşuyoruz.” dedi.

Çeber, yalnız bilim insanlarının, doktorların değil, herkesin bunun bire bir sıkıntı olduğunu düşündüğünü ve akseptans ettiğini vurgulayarak, “Bu dünyadan kaçamayız. Modern dünyanın gerekliliği adına dijital materyalleri arz bereketli ve nakit para şekilde kullanmalıyız. Ama angarya burada haddinden fazla şanlı. O dengenin kaçtığı fertler, gençler ve ortamlar üzere dijital obeziteden, dijital diyete girmemiz lazım gerektiğini düşünüyoruz.” diye konuştu.

Proje ile sayısal dünyadan, töz dünyaya dikkatleri çekmeyi amaçladıklarının altını çizen Çeber, şunları kaydetti:

“Bu projeyle, öğrencilerimizin günün çoğu zamanını geçirdiği okulların ilk kânun ve bahçelerinde onları harekete geçirecek ve kültürümüzün anadan görme oyunlarını unutturmayıp, dikkatlerini çekecek baziçe alanları oluşturmayı hedefliyoruz. Çünkü bilindiği için oyun tıpkısı çocuğun dosdoğru şekilde gelişimi için bildirme deli dolu araçlardandır. Bunun amacıyla suret kaza dahil 12 ilçemizde 90 okulumuzda 20 ayrı baziçe formatı ile 300’e yakın baziçe uygulaması gerçekleştireceğiz.”

Çeber, cevizin iki yanından açılan deliklerden mil geçirilerek ve ucuna ip bağlanarak yapılan “çağatara” adı sunulan oyuncağı göstererek, “Benim dahi üç aydır kullandığım benzeri oyuncak. Masamda duruyor, mola zamanlarımda fikirli telefon namına bununla uğraştığım ant rahatlıyorum.” ifadelerini kullandı.

Proje kapsamında okulun bahçesinde oluşturulan oyun alanını inceleyen Çeber, çocuklarla ayrımsız süre bu alanı boyadı.

Toplantıya, İl Milli Yetişek Müdürü Engin Soğurgan, İzmir El Erki Üniversitesi Keyif Bilimleri Enstitüsü Müdürü ve Spor Bilimleri Kürsü Başkanı Prof. Dr. Fatma Polat Kayapınar, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kenan Çipo, Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Göksoy, İzmir El Erki Üniversitesi Yetişek Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Behsat Savaş ve öğretmenler katıldı.

Share: