Alacahöyük Ören Yeri’nde 87 sene önceki başlayan kazılar devam ediyor

Cumhuriyet Altını döneminin ilk kazı bilimsel kazılarının yürütüldüğü, 7 bin yıllık geçmişe cemaat Alacahöyük Harabelik Yeri’nde yekpare kültürel katmanların ortaya çıkarılabilmesi üzere icraat inceden inceye sürdürülüyor.

Çorum’un Alacahöyük köyünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifleri ve şahsi servetinden sağladığı katkıyla ilk defa Prof. Dr. Remzi Oğuz Arık ve Prof. Dr. Hamit Zübeyr Koşay eliyle 1935 yılında başlatılan kazılar, halen Ankara Üniversitesi arkeologları aracılığıyla devam ettiriliyor.

Kent merkezine 53 kilometre mesafedeki Alacahöyük Harabelik Yeri, Geç Kalkolitik Çağdan itibaren Hatti, Eti, Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuki-Osmanlı dönemlerini havi kısaca 7 bin almanak geçmişiyle Anadolu’nun en koskocaman kazı bilimsel merkezleri ortada gösteriliyor.

Bugüne kadar farklı disiplinlerden yerel ve ecnebi araştırmacının fariza yaptığı kazılarda, alelhusus Hatti ve Hitit medeniyetinin birlikte eski Küçük Asya kültür tarihine ait yetişkin izlere ulaşıldı.

Tarihi kentte bulunan Hatti uygarlığına ait hanedan mezarları, arz mehabetli kazı bilimsel buluntular ortada gösteriliyor.

Sokakları, balaban ve yoz akarsu kanalları ile kent suru açığa çıkartılan örenlik durumunda Eti İmparatorluk Çağı’na ilişkin anıtsal bap bile majör buluntular beyninde düzlük alıyor.

Arkeologlar kazı çalışmalarında anlaşılan tıpkısı traksiyon dahilinde “milim milim” ilerleyerek, tarihi kentin katmanlarını sabırla çağ yüzüne çıkarıyor.

Örenlik yerinden sâdır buluntuların, ehlivukuf arkeologlar eliyle Alacahöyük Kazı Evi’ndeki laboratuvarda restorasyonu yapılıyor. Toprağın altında onlarca parçaya mukassem halde mevcut tarihi asar, laboratuvarda uzmanlarca bire bir yapbozun parçaları gibi tıpkı araya getirilerek tamamlandıktan sonra müzeye ve bilgelik dünyasına kazandırılıyor.

Kazılar, Ankara Üniversitesi Komütatör ve Ruz-Coğrafya Fakültesi Kazı Bilimi Bölümü Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı Akademisyen Prof. Dr. Tayfun Sebep başkanlığında, Ekin ve Turizm Bakanlığı, Türk Devir Kurumu ve Ankara Üniversitesinin desteğiyle sürdürülüyor.

Bu yılki kazılarda harabelik yerinin kuzeyindeki bölgeye ağırbaşlılık verildi

Prof. Dr. Yıldırım, AA muhabirine, Alacahöyük’ün 2020’üstelik Cumhurbaşkanlığı kararıyla on 12 mahiye hafriyat statüsüne alındığını, yaz aylarında sahada çalıştıklarını, kış aylarında ise çalışmaların hafriyat evinde antrepo ve eser çalışmaları şeklinde sürdüğünü söyledi.

Bu sene kazı bilimsel kazılarda ören yerinin kuzeyinde meydan kayran bölgeye ağırbaşlılık verdiklerini belirten Saika, tarihi kentte önceleri açığa çıkartılan Eti götürüm duvarlarının güçlendirilmesi, belde düzenlemesi ve kazı bilimsel hafriyat çalışmalarının bir arada yürütüldüğünü bildirdi.

Alacahöyük’ün hem kazı bilimsel kazı yapılan hem üstelik ziyaretçilerin gezebildiği ören yerlerinden olduğuna dikkati çeken Saika, imkanlar dahilinde yıpranmamış projelerle ziyaretçilere elan mebzul görseller hazırlamayı hedeflediklerini anlattı.

Kazıların kebir benzeri amacının bile Alacahöyük’te yer altındaki katmanlara ilişkin bilgilerin yıpranmamış teknolojiyle güncellenmesini içerdiğinin altını çizen Sebep, şunları kaydetti:

“Hitit sarayının bir lahzada kuzeyindeki yoğun açmalarda yerleşim tabakalarını daha açık ortaya koyma çalışmalarımız bitmeme ediyor. Buradaki çalışmamızın temel nedenlerinden biri, kronolojiyi Ilımlı Anadolu’üstelik elde edilen yıpranmamış bilgiler ışığında akva bire bir şekilde oturtabilmek. Sabık yıl bu işe höyüğün ortasındaki koyu çukurlarda başlamıştık, bu yıl Kuzey’deki çukurla gelişigüzel zaman dizilimini daha kesin adına ortaya koymayı hedefliyoruz. Bire Bir yandan buradan numuneler alınıyor, laboratuvarlarda imtihan ediliyor, ayrımsız taraftan dahi höyüğün rastgele iki bölgesinde gelişen erken bronz çağı ve kalkolitik çevrim içtimai yaşamı ve mekân kültürlerle ilişkilerini öğrenmeyi hedefliyoruz.”Share: