Prof. Dr. Çil: Büyüklenme estetiği havaların sevimsiz olduğu dönemlerde henüz makul

Beğenilen cerrahi operasyonlarının rastgele mevsimde yapılabilen ameliyatlar olduğunu dile getiren Plastik, Rekonstrüktif ve Bedii Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Yakup Çil, “Ancak bazen soy ameliyatları belli başlı bire bir mevsimde yaptırmak elan makul cins. Söz Gelişi, rinoplasti kendisine bildik beğenilen büyüklenme ameliyatı işlemi, havaların elan sevimsiz olduğu dönemde yaptırılabilir. Zira antipatik havalar, ameliyattan sonradan meydana mevrut ödem adını verdiğimiz şişliğin elan acele geçmesi ve daha az oluşmasına yarar sağlayabilir” dedi.

İSÜ Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Beğenilen Cerrahi Prof. Dr. Yakup Çil, estetik ameliyatların hangi mevsimde yaptırılmasının elan akıllıca olacağı konusunda bilgilendirmede bulundu.

SOĞUK GELGEL ÖDEMLERİN ELAN ACELE GEÇMESİNİ SAĞLIYOR

Bedii cerrahi işlemlerinin dünyada bildirme yoğun yapılan hususi cerrahi işlemlerden olduğunun altını çizen Prof. Dr. Çil, “Genelde beğenilen cerrahi operasyonları seçkin mevsimde yapılabilen ameliyatlardır. Fakat gene birlikte ara sıra ameliyatları muayyen mevsimlerde yaptırmak elan uygun kabil. Söz Gelişi, rinoplasti kendisine tanıdık estetik büyüklenme ameliyatı işlemini havaların daha antipatik olduğu dönemde yaptırmak makul olanaklı. Böylelikle ameliyattan sonra meydana gelen ödem adını verdiğimiz şişliğin daha tez geçmesi ve aynı zamanda şişliğin henüz beş altı oluşmasına antipatik havalar fayda sağlayabilir” diye konuştu.

Beğenilen kibir ameliyatından bir anda sonra cerrahların kişinin yüz bölgesine antipatik aplikasyon yaptırarak şişliği azaltmaya çalıştıklarını vurgulayan Prof. Dr. Çil, ayrıca alerjik toz ve polenlerin arttığı, havaların ısındığı bahar döneminde hapşırık refleksi tetiklenebileceğinden kişinin henüz çok hastalık yaşayabileceğini, bu nedenle alerjenlerin daha beş altı olduğu, ödemin elan birkaç oluşup ameliyat sonrası dönemin daha macerasız geçeceği soğuk mevsimlerin rinoplasti ameliyatı amacıyla artık yeğleme edilebileceğini tabir etti.

SICAKLIKLARIN AZALDIĞI MEVSİMLER TERCİH EDİLMELİ

En çokça yapılan diğer benzeri bedii cerrahi işlemi olan yağ aldırmanın birlikte (liposakşın) sevimsiz mevsimlerde yeğleme edilebileceğini tamlayan Prof. Dr. Yakup Çil, şunları söyledi:

“Liposakşın (liposuction) ameliyatından sonra cerrahi müdahale şişliklerinin azalması ve acele geçmesi için kişilere özel korseler giydirilmektedir. Bu korseler elastiki yapıda bastırık oluşturan hususi kıyafetlerdir. Yapılan liposakşın bölgesine bakarak şekli ve yapısı değişebilmekte olan bu kıyafetler 3-4 haftalık bir müddet süresince giyilmesi gerekmektedir.”

SICAK HAVALARDA GİYİLEN KORSELER BİREYİ MENFI ETKİLEYEBİLİR

Hamam havalarda kıyafetin altına özel liposakşın korselerinin giyilmesinin rahatsızlığa neden olabileceğine özen çekici Prof. Dr. Çil, “Sıcak havalarda daha gücük süre korse giyilmek istendiğinden korsenin sağlayacağı kâr azalabilmekte, kişiler özellikle eller tarafından daha yalınç ayırt edilen yüz, dal, ahali üzere beden bölgelerine giymesi müstelzim korseleri kısa benzeri müddet giymektedirler. Ayrıca yunak havada kıyafete fazladan korse esermek kişileri müfrit huzursuz etmektedir” şeklinde konuştu.

SICAKTA ŞİŞLİKLERİN GEÇMESİ ZAMAN ALABİLİR

Karın germe bedii cerrahisinden bilahare giydirilen düşünce korsesinin üstelik, isıdam havalarda haddinden fazla henüz çok rahatsızlığa sebep olabileceğini vurgulayan Prof. Dr. Çil, “Kişiler sargaç, hususi bant ve hususi kıyafetlerin kullanılmasının gerektiği estetik cerrahi işlemlerinde hamam havalarda balaban harmoni sorunu yaşayabilmektedirler. Antrparantez güneşli havalarda, güneş ışığına maruz kalabilecek beniz, üzeri ve ahali kabilinden gövde bölgelerinde faaliyetler bölgelerinin iyileşme sürecinde ciltte koyulaşmalar ve ilim değişimleri kabilinden sorunlar elan fazla ortaya çıkabilmektedir. Soğuk havalarda 2 ay içre geçebileceği değerlendirilen şişlikler yunak havalarda 4-5 taban kadar cerrahi müdahale bölgesinde kalabilmektedir. Sonuçta ara sıra bedii cerrahi işlemleri gelişigüzel mevsimde yapılabilecek işlemler olsa de, sıcak havaların azaldığı mevsimlerde yapılması kişinin cerrahi müdahale sonrası henüz abat bir iyilik dönemi geçirmesine yarar sağlayabilir” diye niteleyerek sözlerini noktaladı.

Share: