Japonya Büyükelçiliği: “İki Lider Japonya-Türkiye Ekonomik İşbirliği Anlaşması Müzakerelerinin Hızlandırılması Üstüne Düşün Birliğine Ulaşmıştır”

Japonya’nın Ankara Büyükelçiliği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Japonya Başbakanı Kişida Fumio’nun mazi New York’ta yaptığı görüşmeye ilişik, “İki reis, Japonya- Türkiye Hesaplı İşbirliği Anlaşması’na ilgili müzakerelerin arz er zamanda sonuçlandırılmasına yönelik görüşmelerin hızlandırılması konusunda fikir birliğine ulaşmıştır” açıklamasını yaptı.

Japonya’nın Ankara Büyükelçiliği Firez ve Halkla İlişkiler Bölümü, Reisicumhur Erdoğan ve Japonya Başbakanı Fumio’nun görüşmesine ilişkin izah yaptı. Görüşmenin kestirmece 40 an sürdüğünün belirtildiği açıklama şöyle:

“Reisicumhur Erdoğan sözlerinin başında, Japonya’nın sakat Başbakanı Abe Shinzo’nun vefatı dolayısıyla bildirme derin taziyelerini iletmiş ve BM Genel Oturmuş vesilesiyle Başvekil Kishida ile tıpkısı araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirmiştir.

İki şef, lehçe kapsam üzerine görüş alışverişinde bulunmuştur. Başbakan Kishida, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının, emir ve yerey bütünlüğüne saygıyı ihlal ettiğini ve arsıulusal düzenin temellerini sarsan bir zorba olduğunu belirtmenin yanında; bu durumu, hukukun üstünlüğüne pahal ayrımsız vadi kıraat olarak kınadığını, her bölgede statükoyu tek taraflı adına cebren tahrifat girişimlerinin kabul edilemez olduğunu anlatım etmiştir.

Ayrıca Başvekil Kishida, hem Rusya hem de Ukrayna ile andıran ilişkilerinden yararlanma fail Türkiye’nin girişimlerine melfuf namına, dünya bire bir besin kriziyle karşı karşıya kalırken, BM, Ukrayna ve Rusya ile sağlanan flaşör görüşmeler aracılığıyla, tahıl sevkiyatı amacıyla İstanbul’da Kuma Eş Güdüm Merkezi’nin kurulması ve Ukrayna’dan hububat ihracatının gerçekleştirilmesini gibi kılan Türkiye’nin götürümlü diplomatik çabaları zımnında takdirlerini tabir etmiştir.

İki reis, Japonya-Türkiye Hesaplı İşbirliği Anlaşması’na ait müzakerelerin en er zamanda sonuçlandırılmasına yönelik görüşmelerin hızlandırılması üstüne düşün birliğine ulaşmıştır.

İki önder da kendilerinin önderliğinde, erke, feza ve yetişek kadar çeşitli alanlarda iki mevki arasındaki ilişkilerin geliştirilmeye devam edeceği üstüne mutabık kalmıştır.”

Share: