Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, AA’ya açıklamalarda bulundu (3)

Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, ülkesinin bağımsız milletvekili aynı devlet olduğunu belirterek, “Pakistan katiyen kimsenin elinde oyuncak görünmek istemiyor.” dedi.

Reisicumhur Alvi, Türkiye-Pakistan düet ilişkileri, bölgesel ve arsıulusal meseleler, Hindistan’la ilişkiler, Pakistan’daki politik gelişmeler ve ülkede yaşanan sellerle ilişkin AA’ya değerlendirmelerde bulundu.

Soru: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Pakistan’a beklenir benzeri ziyaretini nasıl değerlendiriyorsunuz? İki talih ortada geliştirilmesi müstelzim alanlar nelerdir?

Alvi: Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın Pakistan’a ziyaretini memnuniyetle karşılayacağız. Pakistan ve Türkiye derin tafsilatlı sürekli ilişkilere topluluk. İslam ümmeti açısından bu veriş 14 yüzyıl öncesine uzanır, ululuk olması açısından ise Pakistan’ın kurulmasından bu yana var. Halklar açısından birlikte 19. yüzyılın ortalarından itibaren ahzüita var. Türkiye’nin Rusya ile savaşında, Türkiye’birlikte yaşanan depremde Pakistan’daki Müslümanlar yardımlar tevhit etti. Türkiye’nin yanında mütenevvi savaşlarda düzlük alması amacıyla insanlar gönderdi. Bu sebeple iktidara kim gelirse gelsin iki ülke ortada yoğun tıpkı beyin ve alım satım var. Bu ivme mufassal süredir bitmeme ediyor. Düğme tıpkı bağlılık olduğuna inanıyorum. Reisicumhur olduğumda ve bu görevden öncesinde Türkiye’ye ziyaretlerim benim amacıyla çokça etkileyiciydi. İstanbul ve ayrıksı şehirlerin sokaklarında Pakistanlı olduğunu anladıklarında bire bir sevginin taşması haddinden fazla şaşırtıcıydı. Türk taksi şoförlerine denk geldim. Benden ücret almadılar, bunun muadele gereği olduğunu belirttiler ve ücret almamakta ısrar ettiler. Bu hukuk akıbet rütbe dip ve bu sebeple her iki ülkenin cumhurbaşkanları ve başbakanları tarafından sonuç etap tam ifadelerle vurgulanıyor. Sayın Erdoğan’ın ziyaretini kıvançla karşılayacağız. Ülkeler daha çok teşrikimesai yapıyorlar. Bu günümüzde koskocaman aynı arkaç geliyor çünkü dünya değişiyor. Acun ayrımsız değiş süresince. Bu sebeple bacanak olan ülkelerin bu bağları yeni çağda dünyaya bakir şekilde bakmaları gereği üstüne sağlamlaştırmaya ihtiyaçları var. Örneğin, Ukrayna’daki cenk hepimiz üzere benzeri sürprizdi. Biz barış istiyoruz. Barış bahis konusu olduğunda sayın Erdoğan’ın rolü, Pakistan Başbakanı’nın barış arayışları, bence bunlar oylumlu. İlişkilerin daha dahi güçlendirilmesi, kopça yatırımlar… Aramamız müstelzim molekül bu. Türkiye’nin ve Pakistan’ın çevresinde neler olup bittiğinin ciddi açıdan anlaşılması önemlidir. İslam ümmetinin gelişigüzel düşünmesi gerçeği yadsınamaz. Bu baştan sona gündemimizde olacak. Bağlarımızın daha üstelik yakınlaştığının gösterilmesi Türkiye ve Pakistan halkı için balaban.

Soru: ÇAKER, Çin ile Rusya ortada Pakistan’ın ilişkilerini zahir değerlendiriyorsunuz? Rusya’dan petrol ve tahıl matlup mısınız?

Alvi: Buna hükümetin karar vermesi gerekiyor. Cumhurbaşkanlığı bu konuda karar mercii değil ancak Pakistan uzun devamlı dostu KÖLE ile iyi ilgiler istiyor. Benzer şekilde biz Çin ile ilişkimize beklemek ve bunu ilerletmek istiyoruz. Pakistan için bu, birbirini dışlayan bir molekül değil. Üste ayrıksı süper güçler bile bu savaşta bazılarının dünyaya yarar sağlamasını dahi göz önünde bulundurmalıdır. Pakistan kimsenin elinde ayrımsız oyuncak girmek istemiyor. Pakistan mutlak tıpkısı ülke. Pakistan herkesle ferah ilgiler istiyor, hele dünyanın iktisadi çalkantıdan geçtiği bire bir dönemde. Tığ konuşu ayrımsız çalkantının içerisinden geçiyoruz. Türkiye konuşu aynı çalkantının içinden geçiyor. Kapitalizmin ve azade ticaretin değişimi, gelecekte kuralların nasıl değiştirileceğini, bloklar dünyayı bölecek mi yoksa birleştirecek mi bilmiyoruz. Çünkü sevimsiz savaşın yaşandığını gördük. Acun vatandaşlarının ve süper güçlerin trilyonlarca dolarlık edisyon kazanılan paralarının sadece cebe geliştirmeye harcandığında Çapraz Garantili İmha (MAD) doktrininin yaşandığını gördük. Akıbet 10 yılda bu arbede azaldı. Ortaya sâdır yıpranmamış bloklar beyninde gelecekte anlayışın geliştirilmesi gerektiğini umuyoruz. Kullanılmamış alçak blokları geliştirilmeli, korkular azaltılmalı ve pozisyonlar üzere henüz fazla telakki ve ahenk sağlanmalıdır. Dünyanın haddinden fazla çok hisse senedi birliğine ihtiyacı var. Pakistan herhangi bir kutuplaşma aramıyor. Pakistan temas kampta düz almak istemiyor. Pakistan dünyada barış ve dostluk istiyor. Bu ülkeler bizim mufassal süredir dostlarımız. MEMLUK mufassal yıllardır Pakistan’ın dostu. Çin da 1960’lardan sonradan Pakistan’ın gani dostu oldu. Kimse aynı eş amacıyla feda edilmeyi beklemez. Bu bizim kültürümüzde olamaz. Kimesne bunu beklemez. Bu sebeple ABD ile ilişkilerimizi geliştiriyoruz. Çin ile ilişkilerimiz gelişiyor. Bittabi Türkiye ile ilişkilerimiz gelişiyor. Pakistan dünyada hazar isteyen tıpkı konumda. Rolümüz barışsever olmalı. Rolümüz Afganistan’üstelik barışı arıyor olmalı. Zira bu Mutedil Asya ülkeleriyle ilgiler ve malların (Pakistan limanı) denize taşınması üzere çok kocaman. Bu, eğer Afganistan’de bire bir sulh olursa, iktisadi refahın rotası. Afganistan barışı arıyor ve Pakistan Afganistan’birlikte barış arayan biraz önceki bahsettiğim güçlerle hep birlikte olmuştur.

Soru: Pakistan ve Çin kıpırdak ilişkilere eş ve Pekin’in burada Çin-Pakistan Konuşu Koridoru (CPEC) üzere şişman yatırımları var. amma velakin gâh uzmanlar Çin’in Pakistan’a cebin takanak tuzağı diplomasisi yürütebileceğini savunuyor. Bunu elbette görüyorsunuz?

Alvi: Tığ Çin ile çok mümasil dostuz. Öyle düşünmüyorum. Ekonomik çıkarlarımız amacıyla çokça koca olan Çin-Pakistan Kazançlı Koridoru (CPEC) ortaklığımız bulunuyor. Pakistan’üstelik haddinden fazla büyük gençlik patlaması var. Çabucak Çin değil, tıpkı zamanda bile acun, gençlerimizi enformatik teknolojisi ve özge sektörlerde kullanabilmek amacıyla ilgileniyor. Bilişim sektörü söz konusu olduğunda dünyada insan kaynağında aheste tıpkı açlık var. Dünyada daha çok vukuf var ve bu verileri analiz edecek erat var. Bu sebeple Çin ile cemi sektörlerdeki hisse senedi birliğimiz erke durumuyla, yoksulluğun azaltılması ve hareket tevlit ile başladı. CPEC, (Çin için) mallarının Pakistan üzerinden taşınması amacıyla Pekin yahut gayrı limanlara götürmekten daha macerasız. Bu ve tabii Itidalli Asya ülkelerine açılan koridorlar Çin ile aksiyon birliğimize kâr sağladı. ve bunun devam edeceğini düşünüyorum. CPEC’i bürümek onlar amacıyla işleri kolaylaştırdı. Çin ile ilişkimiz haddinden fazla olumlu oldu ve bence bu bitmeme edecek.

Soru: Hindistan ile ilişkilerle ilişik yerine, iki mutluluk arasında barışa yönelik umutlar için ne söyleyebilirsiniz?

Alvi: Pakistan Hindistan ile hazar arıyor. Ancak Hindistan hazar arıyor mu, bundan çokça sakıncasız değilim. Emniyetli değilim zira tekmil tekliflerimiz belgisiz bırakıldı. Hindistan’ın Keşmir’deki eylemlerinin sulh üzere çokça vahim benzeri engel olduğuna inanıyorum. Demografik değiş yaşanıyor. Bu sayede bölgenin idare biçimini ve umum demografisini değiştirmeye çalışıyorlar. Bu Keşmir halkı üzere kötü verici dokunaklı tıpkısı kadem ve antrparantez Hindistan marifetiyle önceden verilen özel yontu kararına cebin. Biz özel statüye inanmıyoruz. Keşmir sorununun Mürekkep Milletler Düzenlilik Konseyi (BMGK) kararlarınca çözülmesi gerektiğine inanıyoruz. Hindistan bu konuyu BM’ye taşıdı. Huysuz halde Keşmir Pakistan’ın tıpkı parçası olurdu. Pakistan yeni oluşan BM’ye ocumak duydu. Fakat Pakistan manzara kırıklığına uğradı. Keşmir söz konusu olduğunda Hindistan’ın denemediği posta kalmadı. Bu, ülkelerimiz arasındaki yer büyük anlaşmazlık konusu. Tıpkı zamanda, (iktidardaki) Hindistan Ahali Partisi’nin (BJP) düşüncesinin Hintli Müslümanlara yönelik saldırılara illet olmasından birlikte keder duyuyoruz ve bence İslam dünyası birlikte bu konuda endişeli. Müslümanların Hindistan’bile yalnızlaştırılma şekli bizim amacıyla zehir verici. Türkiye amacıyla da sair İslam ülkeleri amacıyla bile keder verici. Azınlıkların sulh içinde yaşayabilmesini istiyoruz. Görüyorsunuz, azınlıklar kuşatıldıklarında, dövüldüğünde veya tecavüze uğradıklarında, yargılandıklarında sesleri bastırılıyor ve bu ağız tatsızlığı yaratıyor. Hastalık Pakistan özge ülkelerden daha çok endişeli. Çünkü tığ komşuyuz. Hindistan’bile hangi yaşanıyorsa onlar macerasız tarafı güzel ve Pakistan’ı itham eğilimindeler. Pakistan’ın bununla hiçbir ilgisi yok. Pakistan (Hindistan’bile eyalet) Gucerat’taki isyanları kınadı. Pakistan dünyadaki parçalanmamış Müslümanların sesidir. Türkiye kabil Müslümanların sesini yükseltti ve Pakistan İslam İşbirliği Teşkilatı’nda (İİT) da mehabetli bir role eş. Ben Hindistan ile sulh istediğimize inanıyorum. Buna ikircik namevcut. Ancak Hindistan barışa doğru etap atmalı. Keşmir’in ikili bir iş olduğu için arsıulusal forumlarda tartışılamayacağını söyleyerek BM Düzenlilik Konseyi kararlarını ihlal ediyorlar. Yani bu aynı hazar teklifi değil. Ancak Pakistan sulh istiyor.

Soru: Pakistan, 1996’üstelik Afganistan’dahi Taliban rejimini tanıyan önceki ülkelerden biriydi. Geçmiş İmran Han döneminde İslamabad eskimemiş Taliban hükümetiyle dünya arasındaki sorunları fasletmek için oldukça aktifti. Ancak bulunan durumda ilginin biraz azaldığı görülüyor. Bunun sebepleri nelerdir?

Alvi: Buna katılmıyorum. İmran Eğlek hükümeti ile kâin hükümetin Afganistan politikası birbirine çokça benziyor. Neden bunu söylüyorum, önceki Pakistan hükümeti Afganistan’üstelik aralarında farklı grupların dahi bulunduğu degaje çerçeveli hükümet ve erkeklerin olduğu üzere kadınların de eğitiminin motivasyon edilmesini istiyordu. Çarkıt hükümet ile yeni hükümetin Afganistan ilişkileri bu izler üzerinden bitmeme etti. Pakistan Afganistan’dahi barışı baş döndürücü derecede istiyor zira bu bizim ekonomimizle birlikte ait. Eğer Afganistan’da barış olursa Pakistan bu ülkenin yeniden inşasına ilişik yardımlarda en büyük paya eş olacak. Pakistan’ın Afganistan’a yüksek fedakarlıkları oldu. Bugün Türkiye Suriye’den 3,5 milyonun üzerinde mülteciye ocak sahipliği yapıyor. Pakistan’ın 40 yıldır 4 milyonu fazla mülteciyi barındırdığını anlarsınız. Sığınmaya ihtiyacı olan insanlara kalplerimizi açtık. Ukraynalı mültecilerin akseptans edilmesini memnuniyetle karşılıyorum fakat batı haddinden fazla apotr oldu. Ancak tekme ölçün var üzere görünüyor. Ancak Pakistan ve Türkiye insancasına düzeyde haddinden fazla büyük fedakarlıklar yaptı. Pakistan Afganistan ile arkadaşça ilişkiler üzere konusunda düşeni yaptı ve Afganistan’daki yeni hükümete inanıyorum.

Soru: Şu anda Pakistan’de siyasi krizin büyüdüğünü görüyoruz. Politik liderlere cebin halkı ajitasyon davaları ve çarkıt Başbakan İmran Konak’a müteveccih terör davaları açıldı. Bu uzanım henüz hangi kadar sürecek?

Alvi: Kimi Vakit siyasi kutuplaşmanın ekstrem ayla geldiğini düşünüyorum. Türkiye tarihinde da 70 ve 80’li yıllarda politik kutuplaşma oldukça aşırıydı. Türkiye’üstelik okuyan bire bir arkadaşımı hatırlıyorum, okullar o dönme 6-7 kamer merbut kalıyordu. Benim rolüm bu politik kutuplaşmayı azaltmaya hizmet etmek. Pakistan benzeri demokrasidir ve anbean etkili tıpkısı demokrasiye dönüşüyor. Zira yaşanmakta olan bu imtihan ve musibetlerden geçiyoruz. Kutuplaşmanın benim yorumlarıma henüz birkaç ihtiyacı var. Bu kutuplaşmayı tezyit etmek istemiyorum. Yapabileceğim bir özdek varsa herhangi bir şeyin elan barışsever olmasını isterim. Bittabi kim BM’deki ülkeleri Pakistan’da yaşananlarla ilişik konuşmaya nida fail bu zümre eylemlerden kaçınılmalı. Pakistan 60 veya 70 televizyon kanalı ve hür medya ile kendisiyle alım duyuyor. Ancak kimi zaman hükümetin bazı eylemleri medyanın akıllıca ve gerçekleri haberleştirmekten korktuğu ayrımsız uzanım meydana getiriyor. Bu sektörde bereket kaydedilmesi gerektiğine inanıyorum. Iletişim Araçları söylediklerine ilgi etsin. ve aynı zamanda hükümet, medya çalışanlarımız ve dünya basını yoluyla hoşlanmayan bire bir adım atmaya motivasyon edilmiyor.

Soru: Gazeteciler Pakistan’birlikte şu anda hedefte. Hükümete direktiflerinize rağmen medya ve gazetecilere yönelik tutuklamalar ve eylemler devam ediyor. Bu ülkenizin sıkı dışındaki imajını etkilemez mi? Hükümet neden mugayir sesleri meram alıyor?

Alvi: Medyanın bize mutlak anlatım verebilmesi gerektiğine inanıyorum. Medyanın dahi sorumluluğu olduğunu düşünüyorum. Zaman Zaman medya benim açıklamalarımdan üstelik söylemek istediğim şeyin dışında kelimelerimi yakalıyor. Arsıulusal medyanın önyargılarını pekâlâ ifade ettiğini görüyorsunuz. Medyanın önyargılarını sürdürmesini bekliyorum. Eksiksiz Avrupa medyası Avrupa yönelimli, umum maşrık medyası birlikte gün doğusu yönelimli. Onlar birbirlerinin önyargılarını ve problemlerini anlamıyorlar ve acun sorunlarına aynı mercekle bakıyorlar. Bu olanaklı değil. Pakistan’dahi hükümetin medyayla ilişkisine ve politik partiler arasındaki ilişkilere daha bir iki bağrışma ve daha fazla teşrikimesai ve olgunluğun gelmesi gerektiğine inanıyorum.

Soru: Daha önceki konuşmalarınızda ordunun tartışmalara bahis edilmemesi üzerine uyarılarınız oldu. Cıvıl Cıvıl müessesesi Pakistan üzere lacerem tıpkı anlam anlatım ediyor?

Alvi: Pakistan Anayasası biraz konuda az çok açık. Pakistan Anayasası yargıyı eleştirmemeniz gerektiğini söyler çünkü hüküm tartı altına girebilir ve orduyu eleştirmemelisiniz. Sebep? Zira onlar düzen bağı sistemine topluluk. Afganistan, Suriye, Libya, Yemen’da değme madde terörden dolayı kenef oldu. Ama yiğitçe ayrımsız kavga veren ve terörü yenen, Pakistan ordusu ve halkıydı. Kısmen keskin çektik amma Pakistan’ı etkilemedi. Bu, ordunun mukavemetli tıpkısı katkısı. Ancak sosyal medya nazik aynı iletişim araçları. Bazen liderlerimiz 17-20 milyon yaşama aracılığıyla takip ediliyor. Ben Twitter’a 2007’üstelik katıldım. Içtimai medyada aktifim ve insanlara bunun çok değişik tıpkı vakıa olduğunu söylüyorum. Bu yeni dünyanın anlamaya çalıştığı bir olgu. Tığ ve hâkimiyet bu olguyu anlamadığımız için YouTube Pakistan’birlikte 2 yıl süresince yasaklandı. Hangi iri kayıp. Çünkü bu ortamı anlayamadılar. Eleştiriye gelince, Pakistan dışında oturup sizi ve bilgelik akışını eleştiren insanlar gibi. Eğer eleştiri yüzünden yasaklanıyorsa, belki yüzde 10’u eleştirisel fakat yüzdelik 90’ı hikmet akışı. Fakat yine birlikte hepsini yasaklıyorsun. Eş şekilde dünyada bugün sosyal iletişim araçları üstünde haddinden fazla aşkın hassasiyet var. İnsanlar kendilerini rapor etme üstüne bağımsız. Ben politika içerisinde hareketlilik gösterirken 60 kişiyle ihtarname yaptığımı, barışçıl olmasını istediğimizi hatırlıyorum. Tıpkısı hükümet binasına girdiğimizde tıpkı emanet sırça kapıyı anca ruhlu çekti kim kapı kırıldı ve bu uzanım hakkımda davaya nöbet açtı. Ego 2 sene süresince bu davayla uğraş için mahkemeye gittim. Amma ben 50 kişiyi yönetemezsem sen içtimai medyayı nasıl yönetebilirsin? Bu yüzden sakat neslimizin henüz aşkın hassasiyeti olduğunu düşünüyorum. Ben dahi toplumsal medyada hakarete uğruyorum. Ancak onlar bana taşlama etmiyorlar, kişi takipçileriyle konuşuyorlar. Bana edilen hakaret onların zat takipçileriyle diyaloğunun tıpkı parçası. Bence dünya bundan öğrenmeyi sürdürecek.

Soru: Şu anda Pakistan birey kayıpları birlikte dahil tutmak amacıyla kamu ve hususi mülklere şişman beis veren tahripkâr sellerle yüz yüze. Uluslararası topluma size koruyucu olması için mesajınız nedir?

Alvi: Geçenlerde planlı Hükûmet tutanaklarını okuyordum. Pakistan’ın uluslararası arkalama araması gereken çokça fazla strüktürel hasar olduğu yönündeki başbakanın tutumuna katılıyorum. Çünkü iklim değişikliği durumu birçok ülkeyi etkileyecek. Görüyorsunuz, iktisadi tarafta bir nice husus oluyor. Türkiye gibi Pakistan birlikte soylu erki baskı altında. Ukrayna’da olanlar iletişim hatlarını azalttı, böylecene tecim kesintiye uğradı. Pakistan, Kovid-19 ile mücadelede mukavim tıpkı çalışma yaptı. Kovid-19 ile çok ferah savaşım etti ve yüz binlerce insanın hayatını kaybettiği Hindistan kadar can kaybı yaşamadı ve o büyüklüğünde çok etkilenmedi. Pakistan, Kovid-19’dan ferah aynı şekilde daha çok ancak uluslararası tedarik zincirleri hala siftinlik ve ülkemiz teessürat yaşadı. Sorun, o zaman Ukrayna’daki savaşın uluslararası siyasete ekonomilerinde derinliğe erbap olmayan ülkelerin finansal olarak henüz çok ızdırap çekeceğine tıpkı şekilde belen etmesiydi. Pakistan’ın şu an yaşadığı bu. Zımnında, bu müddet ortamında, bu sorunu çözmek için uluslararası yardımı üstelik kıvançla karşılamamız gerektiğine inanıyorum. Garip, gerçi burada gelişigüzel zamankinden daha fazla baran var. Bu garip yağmurları hatırlamıyorum. Belki üstelik 40’lı evet dahi 50’li yıllara dümbelek dönmem gerekiyor. Deminden yağmurun defa açtığı yıkımı görüyorsunuz. Pakistan’ın şimal bölgelerindeydim ve tıpkısı buzul çöktü. Bizim tek karşılaşmadığımız acayip ayrımsız uzanım çünkü şappadak çöküyor, akarsu dalgası köyleri yıkıyor, vb. Bu yüzden arsıulusal kuruluşlar, altyapının acul inşasında ve kıygın olan binlerce kişiye müzaheret terazi üzerine Pakistan ile işbirliğine bakmalı.



Share: