Bakan Aristokrat Diyarbakır Lice’de! Bırkleyn Mağaraları’nda türkülere haremlik edip halay çekti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Lice ilçesinde antik çağda yerleşim yeri adına geçer Bırkleyn Mağaraları’nda SELIM Tümen Diyarbakır Toyluk Kollarının düzenlediği “Lice Gençlik Buluşması” programına katıldı. Aristokrat, burada yaptığı konuşmada, Bırkleyn Mağaraları ile 8 bin yıllık bire bir tarihten, Nazik İskender’in konakladığı ve zat işaretini bıraktığı mağaralardan bahsettiklerini, bunların balaban şımarıklık olduğunu söyledi.

Haddinden Fazla dinamik ve ensesi kalın tıpkısı medeniyetin çocukları olduklarını kaydeden Soylu, ” Malazgirt’in hikayesi esasen bu Rum’nun ve coğrafyamızın içerisindedir. Malazgirt’in fethinin hikayesi ile Rum topraklarına girişin hikayesi bile on paralık unutmayın ki bire bir kontak ve beraberlik hikayesidir. Kürt beyleriyle Türk beylerinin ve birçoğunun birbirini bu peyda tanıdıkları ve birbirleriyle bu arada aslında küffara alın gelişigüzel oldukları, aynı değeri taşıdıkları, bire bir anlayışı taşıdıkları, sözde iki kardeşin kucaklaşması gibi bize bu toprakları sınırlı yapmalarının belki birlikte en muhteşem nişanesidir ve nişangahıdır.” ifadelerini kullandı.

HALAY ÇEKİP TÜRKÜLERE EŞLİK ETTİ

Yapılacak çalışmalarla bölgenin çıktı elan etken kullanılabilecek tıpkı noktaya getirileceğini bildiren Aristokrat, Lice’nin ve Liceli gençlerin buna amade olduğunu anlattı. Bakan benzeri küşayiş halay çekici vatandaşların arasına katıldı, söylenen türkülere zevcelik etti. O anlar kameralara üstelik yansıdı.

“PKK ÜLKENİN GELİŞMESİNİ TURŞU EDİYOR”

Terör örgütü PKK’ya çok bahis söylediğini tabir fail Soylu, “Çokça üstelik hezel söylemeye bitmeme ediyorum. Amma PKK, terör örgütünün benim laflarımdan etkilendiği bildirme oylumlu cümleler PKK elden ülkenin gelişmesi ve kalkınmasını değil, bir zamanda bire bir kültürel terörizmle, kültürünü birlikte dermansiz etmeye çalışıyor. Duygularımızı, tarihimizi, familya ilişkilerimizi, asıl-ağababa duygularımızı, bitişik ilişkilerimizi, örf adetlerimizi, geleneklerimizi, birbirimize olan muhabbetimizi, saygımızı, büyüklerin küçükleri davranışlarını, herhangi bir birini tarumar ediyor.” diye niteleyerek konuştu.

“ZENGİNLİKLERİMİZİ YİTİRMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Avrupa’nın büyüdüğünü, zenginleştiğini ama tıpkı fiyat ödediğini anlatan Soylu, fiyat yerine ahlakını ve geçmişte üzerine titremeye çalıştıkları değerlerini kaybettiğini aktardı. Vekil Soylu, şöyle bitmeme etti: “Demin bire bir sınavı yani bizim zenginliklerimizi yitirmeye çalışıyorlar. Onun için da bazen kullanıyorlar. DEAŞ’ı kullanıyorlar, İslamiyet’i farklılaştırmak amacıyla. FETÖ’yü kullanıyorlar, İslamiyet’i tağyir etmek üzere. PKK’yı kullanıyorlar, İslamiyet’i ve bilcümle değerlerimizi asıl itibariyle güçleri yetse hepsini ortadan kaldırabilmek amacıyla. karşı karşıya kaldığımız buut budur. Son 40 yıldır, 50 yıldır bu topraklar hiç adalet etmediği bir parantezle karşı karşıya kaldı. Bellik diyorum. Zira tığ bunu kapatmaya çalışıyoruz. İnşallah sizler kapatacaksınız.”

Daha sonraları Vekil Aristokrat Bırkleyn Mağaraları’nı gezdi. Burada gazetecilerin sorusu konusunda Soylu, “Çok etraflı yıllar yıldırı örgütünün maatteessüf hakimiyetinde mağaralar adına eksik. Cenabıhak razı olsun asayiş güçlerimiz, milletimiz, sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, hükümetimiz devletimiz iradesiyle aha hepsi demin birer turizm destinasyonu tarihsel destinasyon olmaya aday. Muhteşem bire bir kayran.” ifadelerini kullandı.

Icra Vekili Soylu’ya, Bırkleyn Mağaraları gezisinde YANLIŞSIZ Fırka Diyarbakır milletvekilleri Mehdi Eker, Ebubekir Bal ve Oya Eronat, Diyarbakır Valisi Ulvi İhsan Akarsu, İl Güven Müdürü Fatih Kayaç, SELIM Öğür MKYK üyesi Abdurrahman Kurt, Genel Eşkal Karı Kolları MKYK üyesi Suna Kepolu Ataman, DÜRÜST Parti İl Başkanı Muhammet Lahut Kültürlü, Cingöz Nahiye Komutanı Ferik Recep Yalçınkaya ve AFAD İl Müdürü İlami Yararlanmak dahi zevcelik etti.Share: