Endonezya askerleri, Papua bölgesindeki 4 sivili infaz etmekle suçlanıyor

KUALA Endonezya’nın Papua bölgesinde, 4 sivilin yürütüm edilmesine karışmakla suçlanan 6 askerin gözaltına alındığı bildirildi.

Endonezya ordusundan yapılan açıklamada, 4 sivilin öldürülmesine ve bedenlerinin parçalanmasına karışmakla suçlanan 6 askerin gözaltına alındığı duyuruldu.

Tümgeneral Teguh Muji Angkasa, bölgenin başkenti Jayapura’üstelik matbuat mensuplarına verdiği demeçte, “Bu davada hukuku korumaya kararlıyız, askerlerimizden rastgele biri söz konusu suçlara karıştıysa buna tolerans göstermeyeceğiz.” dedi.

Mimika ilçesine tutkun Iwaka köyü sakinleri, cuma haset köy yakınındaki nehirde, başları ve bacakları maktu vaziyette çuvallara konulmuş 4 ceset buldu, daha sonradan bulunan iki çuvalda ise bahis konusu cesetlere ilişik tortu başlar ve bacaklara rastladı.

Bölge polisi, kurbanların bitişik Nduga bölgesinde kıvrak siviller olduğunu belirlerken, şahısların 250 milyon rupi (16 bin 800 dolar) karşılığında tüfek ve zırh satmayı öneri eden biriyle ahbaplık etmek için yola çıktığını iddia etti.

Polis, kurbanların yırtık cesetlerinin taşlarla yoğun çuvallara konduğunu ve nehre atıldığını kaydetti.

Papua Cıvıl Cıvıl Sözcüsü Ilçebay Herman Taryaman ise, kurbanların silahlı ayrılıkçı bir grubun sempatizanı olduğundan şüphelenildiğini ve Mimika bölgesinde etken yerine zırh ve cephane aradıklarını söyledi.

Faillerin, kurbanların minibüsünü ateşe verdiğini ve zırh paralarını bile aldıklarını belirten polis güçleri sözcüsü Ahmad Musthofa Kamal, cinayetle ilgisi olduğundan şüphelenilen üç sivilin hafta sonu gözaltına alınmasıyla 6 askerin olayla bağlantısının ortaya çıkarıldığını rapor etti.

Bağımsızlık yanlısı Bağımsız Milletvekili Papua Örgütünün askeri kanadı Günindi Papua Kurtuluş Ordusunun sözcüsü Sebby Sambom, Endonezya Ihtişam Başkanı Joko Widodo’ya, faillere “idam verilmesi” çağrısında bulundu.

Share: