“Olacak O Kadar” ile 24 yıl ekranlarda kalan humor ustası: Uzun Kırca

“Olacak O Büyüklüğünde” programıyla teferruatlı yıllar göstergeç ekranında sosyal yaşamın zorluklarını skeçlerle anlatan komedyacı, seyretme ve beyaz perde oyuncusu Levent Kırca, vefatının 7. yılında anılıyor.

Tam adı Zeki Uzun Kırca olan yordamlı oyuncu, hoca Bahriye Kırca ile ressam Mehmet Kırca’nın ikinci çocuğu yerine 28 Eylül 1950’de Samsun’da dünyaya geldi.

Çocukluk yıllarında annesiyle Ankara’ya yerleşen Kırca, temaşa ile ortaöğretim yıllarında tanıştı. İlk kere 1965’te Ankara Izzet Tiyatrosu’nda sahneye çıkan sanatkâr, Ankara Ilişki Tiyatrosu ve Ahali Oyuncularında çalıştı.

Levent Kırca, Ankara’dahi 10 yıl süren temaşa çalışmalarının ardından İstanbul’a yerleşti. Televizyona 1970’te atık uz oyuncu, önceki TRT’ye, henüz bilahare hususi kanallara programlar hazırladı, metin haddinden fazla monitör dizisinde yapımcılık yaptı.

TRT’üstelik edip ve direktör kendisine çalışan Ziya Diner ile 1975’te evlenen sanatkâr, 1985’te boşandı. Sanatçının Diner ile evliliğinden, Oğulcan ve Özdeş adını verdiği iki oğlu oldu.

24 sene süren “Olacak O Kadar” ünlü monitör programını hazırladı

“Nasreddin Sarıklı”, “Oyun Treni”, “Siz Olsaydınız Hangi Yapardınız?”, “Bu Baziçe Şüphesiz Oynanmalı?”, “Sağlık Olsun”, “Hangi Peki Ne Olanaksız?” adlı göstergeç dizilerinin yapımcılığını üstlenen Kırca, 1978’da “Taşı Toprağı Zer Kent” ünlü filmle sinemaya adım attı.

Uzun Kırca, “Hangi Olacak Demin?”, “Semavi Muammer”, “Ölürsün Gülmekten”, “Son”, “Şeytan Bunun Neresinde”, “Kendini Bırak Gitsin” ve “Koca Kızı” ünlü filmlerde oynadı.

İkinci evliliğini 1985’te aktör Oya Başar ile işleyen Kırca’nın, Rüya ve Ayşe adını verdiği 2 çocuğu dünyaya geldi.

Usta sanatkâr, “Hodri Düzlük Topluluğu” ünlü tiyatro grubunu kurdu. Oya Başar ile “Güzelce ve Bed” ile “Sefiller” ünlü oyunları sahneleyen sanatçı, 1986’birlikte TRT’da başlayıp 2010’a kadar değişik kanallarda 24 yıl süren “Olacak O Büyüklüğünde” ünlü monitör programını hazırladı.

Türk monitör tarihinin genişlik tafsilatlı soluklu güldürü ve hiciv programı “Olacak O Kadar”la gündemdeki konuları ve kişileri ekrana taşıyan Kırca, programda kılıktan kılığa girerek, canlandırdığı tiplemelerle uzun müddet bizatihi küçümseme ettirdi.

Uzun Kırca, “Olacak O Büyüklüğünde” programına ilişkin BBC Türkçe radyosuna yaptığı açıklamasında şunları kaydetmişti:

“Bu bir televizyon programıydı. Zir yapısında kesinlikle toplumsal muhtevalı gülmece yapısı ve ayrımsız tema ita ihtiyacımız vardı. Tığ televizyonlarda darbeleri, askeri ve polisi geçmiş oynayan mizah grubuyuz. Benim büyüklüğünde polisi, emniyeti on paralık kimesne yergi etmedi. Güvenlik bana defalarca geldi ve onurluk verdi. Bu haddinden fazla oflaz bir husus. Tekraren askeri darbeleri oynadım ve dokunulmaz benzeri noktaydı. Ego onu oynayınca yer yerinden oynadı. İnsanlar gülmekten yerlere düşüyordu. Paşalarla karşılaştığımız ahit dahi ‘Elinize sağlık’ diyorlardı.”

“Akıbet” ünlü filmle yönetmenliğe dahi kadem attı

Aynı zamanda makyöz de olan sanatçının resme da yeteneği vardı.

Kırca, ilk kez direktör koltuğuna “Serencam” adlı sinema filmiyle otururken, senaryosunu Yaşar Çalma ve Müfit Fert Saçıntı’nın kaleme aldığı “Şeytan Bunun Neresinde” adlı filmi birlikte yönetti.

Aydınlık gazetesi yazarlığı ve Yurt Partisi’nin Eşkâl Yürütme Oturmuş üyeliğini yapan sanatçıya, 1998’birlikte Firez ve Turizm Bakanlığı marifetiyle Çap Sanatçısı unvanı verildi. Kırca’nın unvanı 2015’te et kafalı makbuz.

Saint Petersburg Bal Mumu Heykelleri Müzesi’nde heykeli kâin Kırca, 2011’dahi “Karımın Dediği Dedik Çaldığı Kontrbas” isimli fars dizisine başladı. İyi reyting alamayan yapım yalnızca 4 devir yayınlandı.

Sanatçı Kırca, aynı süre Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim üyeliği yaptı.

Yakalandığı karaciğer kanseri nedeniyle mufassal müddet tedavi gören Kırca, Marmara Üniversitesi Pendik Yetişek ve Araştırı Hastanesi’nde 12 Ekim’birlikte ahiret yolculuğu etti ve Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

Share: