Ankara haberleri: Ankara Büyükşehir Belediyesinden “su tarifesi” açıklaması Açıklaması

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), Şehremaneti Meclisinin mektep çocuğu kararıyla su bedeline yüzde 50 iskonto yapıldığını belirterek, “Elhak maliyetinin yarısına ücretlendirilen akarsu tarifesine yüzdelik 50 indirim yapılması, ASKİ’yi işlevsiz ayla getirecektir.” açıklamasında bulundu.

ABB’den yapılan mukayyet açıklamada, Ankara’da suyun metreküp maliyetinin 24, ücretinin ise 13 liralık olduğu anımsatılarak, suyun, içtimai yardım kayran ailelere 10 tona kadar ton başı 1 liraya, mektepli evlerine ise yüzdelik 50 tenzilatlı verildiği bildirildi.

ABB Meclisi’nde geri yapılan oturumda sunulan yasa dışı önergeyle akarsu ücretlerine yüzdelik 50 indirim yapıldığı bilgisine düz verilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Elhak maliyetinin yarısına ücretlendirilen su tarifesine yüzde 50 indirim yapılması, ASKİ’yi işlevsiz kuzuluk getirecektir. Bu kararla, bölüt almanak sayı farkı 300 milyon metreküp akarsu temini sağlayan ASKİ’nin akarsu tanıtmalık geliri yıllık kısaca 1,8 ayıraç teklik olacaktır. ASKİ’nin takkadak 2022 yılı elektrik ve personel gideri 2,3 milyar liradır. Faaliyet giderlerinin 2023’te eşit artışları sonucunda kısaca 5 milyar teklik olması beklenmektedir. Nedeniyle bu dirimsel, ASKİ’nin hemen yıllık elektrik giderini de karşılayamaz durumdadır. Meclis’te alınan bu akarsu indirimi kararı değil, ASKİ’nin batkı ettirilmesi kararıdır.”

“Su dirimlik bir konudur”

Açıklamada, Büyükşehir Şehremaneti yönetimi marifetiyle Ankara’birlikte suya kullanılmamış dönemde bindirim yapılmadığı, kademeli akarsu tarifesine geçildiği bilgisi paylaşılarak, şunlar kaydedildi:

“ASKİ, kâin bedel tarifesi ile bu yıl şu asıl kadar 500 milyon teklik beis etmiştir. Bakir kararın uygulanması ile zararın sene böylecene büyüklüğünde 1 bilyon 100 milyon liraya çıkması beklenmektedir. Su dirimlik benzeri konudur. Bu koşullar altında, Ankara’nın susuz kalmaması için ASKİ’nin bitmeme fail enfrastrüktür çalışmaları ve üstencilik hizmetleri mecburen durdurulacaktır. 30 yıldır ihmal edilen, akman su hasreti çeken Polatlı, Elmadağ ve Gölbaşı hatlarındaki icraat ile akarsu taşkınlarını önleyecek nazik altyapı çalışmaları da yine zorunlu yerine yarıda bırakılacaktır.”

Share: