ÖĞRENCİLERE UYGULAMALI İTFAİYECİLİK EĞİTİMİ

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Acil Yardım ve Facia Yönetimi Bölümü öğrencileri temel yangıncılık dersinde İtfaiye Müdürlüğü’ndeki uygulamalı eğitimde arak döküyor.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Afiyet Bilimleri Fakültesi Ivedi Arkalama ve Afet Yönetimi Bölümü öğrencileri derste nazari yerine gördükleri konuları haftada aynı dönüş İtfaiye Müdürlüğü’nde kullanışlı yerine öğreniyor. Aplikasyon eğitiminde kız öğrenciler erkeklere taş çıkartıyor.

Öğrencilerin itfaiyecilik mesleğine amatör ve ait olduklarını belirten Burdur İtfaiye Müdürü Mehmet Ali Ballak, Öğrencilerimiz bugün ana yangıncılık, yangınlara müdahale ve hareket tarzı dersinin uygulamasını yapıyor. Derslerde bunu kuramsal kendisine anlatmaya çalışıyoruz ama kuramsal kitaptan aktarmak yerine uygulamayla yerinde ısıyı ve dumanı tadarak mesleği öğrenmeleri henüz iyi oluyor dedi.

Uygulamalı eğitimde akaryakıt tankeri yangınına müdahaleyi uygulamalı adına gösterdiklerini anlatan Ballak, Öğrencilerimiz mesleğe meraklılar, ilgililer. Bu meslekte bile çok ferah ayrımsız şekilde yetişiyorlar. Bütün öğrencilerimize başarılar diliyorum ve şimdiden mesleğimize doğru geldiniz diyorum diyerek konuştu.

Üçüncü sınıf öğrencisi Emel Semirtilmiş, İtfaiye Müdürlüğünde itfaiye aracı ve ateş güvenliği dersi alıyoruz uygulamalı yerine. Bu bölüme gelmeden evvel yapabilir miyim, başarabilir miyim diye önyargılarım vardı. Yaptığımız uygulamalar yardımıyla yapabileceğime inandım ve özgüvenim yükseldi. Çokça gür bire bir eğitim bilimi alıyoruz. Geleceğin itfaiyecileri doğmak için yarışıyoruz diye konuştu. Üçüncü sınıf öğrencisi Ihtisas Tekeli bile Ateş güvenliği dersini okulda kuramsal yerine alıyoruz. Haftanın aynı günü de İtfaiye Müdürlüğü’nde aplikasyon yapıyoruz. Bu bölümü seviyorum. İnsanlara yardımcı olmak dolgunca geliyor bana. Herkesin kaçarak gittiği ortama koşarak insanlara dayanaklık etmek bana gür geliyor. Muvaffakiyetli olacağımı düşünüyorum dedi.

Share: