Mehmet Göker’den İş Salıverme Eylemi Eden Öğretmenlere Bindi: “Sınav Sisteminde Direnmek, Yetişek ve İş Barışını Bozmaya Müteveccih Ayrımsız Aşama”

MUHAMMET FATİH BAŞCI

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Burdur’birlikte gelişim salıverme eylemi işleyen öğretmenlere destek verdi. Göker, “Kâin hükümetin getirmiş olduğu sınav sistemiyle aynı işi fail öğretmenler ortada mahiye farkı oluşacağı ve emek barışını bozacağı aşikarken bunda bekinmek eğitim bilimi ve hareket barışını bozmaya yönelik bir etap” dedi.

Mehmet Göker, Muallimlik Çığır Kanunu ve bu kanunla getirilen kariyer basamakları sistemine reaksiyon yerine bugün hisse senedi terk eylemi işleyen Terbiye İş Burdur Şubesi’ni müzakere etti. Öğretmenlerin eylemini desteklediğini tamlayan Göker, şunları söyledi:

“Öğretmenlerimiz, sosyal haklarındaki gerileme zımnında iş terk eylemindeler. Bu eylemi yürekten ve istekle destekliyorum. Zira kâin hükümetin getirmiş olduğu sınav sistemiyle tıpkısı işi fail öğretmenler beyninde mahiye farkı oluşacağı ve düzentileme barışını bozacağı aşikarken bunda diretmeyi, yetişek ve iş barışını bozmaya yönelik ayrımsız adım kendisine değerlendiriyorlar. Bu yasanın, bu sınavın kalın kafalı çekilmesini istiyorlar. Ayrıca günümüz soylu erki şartları içerisinde aldıkları maaşların hepimiz farkındayız. Bununla öğrenciye terbiye değil, öz ailelerini nasıl geçindireceklerinin derdine düşmüş vaziyetteler. Bu konuda dahi hal önerilerini ve taleplerini dile getirebilmek üzere seslerine patırtılı tutmak yerine biz dahi buradayız.

“SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER ÖZEL OKULLARIN HEGOMANYASI ALTINA GİRMİŞ”

Ayrımsız sair bahis ise sözleşmeli öğretmenler tamamen hususi okulların hegemonyası altına girmiş ve ağırlık altında. Çokça haddinden fazla düşük ücretlerle çalıştırılan öğretmenlerimize tıpkı dakika geçmiş kadro verilmesi ve bu öğretmenlerimizin bile bu sömürü düzeninden kurtulmasını istiyorlar. Ki talepleri soylu erki değil, toplumsal anlamda muadele ve yapabildikleri mesleği ağız ağıza öğrenciler için boşaltmak adına bu mücadeleyi veriyorlar. Vermiş oldukları mücadeleyi kutluyor, kendilerine başarılar diliyorum.”

Share: