Eş afiyet çalışanlarına doğacak sürüş eğitimi verildi

Burdur’dahi 112 Evgin Servis Hizmetlerinde görevli 11 eş afiyet çalışanına, gerekseme halinde ambulans kullanabilmeleri amacıyla istikbal sürüş eğitimi verildi.

İl Afiyet Müdürlüğünce düzenlenen “Cankurtaran Sürüş Tekniği” eğitimlerinde muvaffakiyetli olan 11 avrat sağlıkçı henüz sertifikalarını aldı.

Burdur Cankurtaran Servisi Başhekimi Cemal Şencan, AA muhabirine, ambulansın vakaya ulaşma süresini kısaltmayı amaçladıklarını söyledi.

Verdikleri hizmette yordam kadar güvenliğin de büyük olduğunu vurgulayan Şencan, “Çıktı ambulansta memur sürücü ehliyeti olan eksiksiz personelimiz ambulansı kullanabilecek duruma geliyor. Bu eğitimle ambulansı dahi haddinden fazla iyi tanımaya başlıyorlar. Motosiklet bakımını, lastik değiştirmesi gerekirse bunu nasıl yapacaklarını, karlı şartlarda zincir yakışmamış üzere araçla ilgilendiren bir nice mekanik teknikleri kazanıyorlar.” dedi.

Şencan, kursiyerlerin bunun yanı sıra istikbal sürüş tekniğiyle fücceten kaçışlar, manevra kabiliyeti, it canlı nöbet ve gidiş geliş koşullarında şüphesiz debi etmeleri konularında terbiye aldıklarını kaydetti.

Evgin vakalara ulaşmada Sağlık Bakanlığının dolay gördüğü süreleri yakalamada faziletli orana cemaat olduklarını dile getiren Şencan, “Nahiye içi vakalarında yüzdelik 98-99 oranında 10 dakikada ilk engelleme süremiz bulunan. Kırsaldaki vakalarda Bakanlığımızın oranı 30 zaman, bu süreyi yakalama oranımız birlikte yüzde 99 civarında. Bu eğitimlerle ilimizde acul aynı şekilde vatandaşlarımıza hizmet vermeyi sürdürüyoruz.” diye konuştu.

“Bildirme nazik mutluluğumuz hastaları zamanında doldurmak”

Ivedili Tıp Teknisyeni Selda Teker, eğitimin hayır olduğunu dile getirdi.

Cankurtaran sürücülüğünün baskı benzeri aksiyon olduğuna dikkati calip Tekerlek, “Ivedi vakalara bir can kurtaracağım duygusuyla yola çıkıyoruz. Genişlik büyük mutluluğumuz örneğin kalp aksesi geçiren aynı kişiyi bir zamanlar hastaneye tavlandırmak. Bu eğitimlerle bunu daha aceleci ve tehlikesiz yapmayı öğreniyoruz.” ifadelerini kullandı.

Paramedik Ayşe Alakuş, ambulans sürüş tekniği eğitiminin üstesinden geldiklerini, kullanılmamış yetenekler kazandıklarını anlattı.

Ümmühan Tüzcel, 10 yıldır 112 Acil Serviste çalıştığını, ambulansı henüz tetik ve güvenli kaldırmak üzere eğitime katıldığını kaydetti.

Eğitmen Erek Bahtiyar ise 4 yıldır kentte ambulans sürüş teknikleri eğitimini sürdürdüğüne belen ederek eğitimin aynı ahit kuramsal, 3 çevrim uygulamadan oluştuğunu aktardı.

Share: