Musa Anter cinayeti davası “zaman aşımı” gerekçesiyle düştü

Edip Musa Anter’in 1992’de öldürülmesi ve YANLIŞSIZ Tümen MKYK Üyesi Orhan Miroğlu’nun yaralanması ile ara sıra eylemlerden sorumlu tutulan “Yeşil” kod adlı Mahmut Sebep’ın bile ortada olduğu 18 maznun hakkındaki sorun, süre aşımı gerekçesiyle düşürüldü.

Ankara 6. Güç Ukubet Mahkemesi’ndeki duruşmaya sanıklar katılmazken, maznun ve karışan avukatları ile HDP Eş Umumi Başkanı Mithat Sancar ve kâh milletvekilleri salonda hazır bulundu.

Mahkeme Başkanı, sorun dosyasına gelen evrakı okuduktan sonradan taraflara söz verdi.

Müşteki avukatları davanın “zaman aşımı” zımnında bitirilmemesini, dosyanın “insanlığa karşı işlenen yanlışlık” kapsamında değerlendirilmesini ve süreden affedilmiş tutulmasını istek etti.

Sanık avukatları birlikte “süre aşımı” kararının uygulanmasını dilek etti.

Cumhuriyet Altını savcısı, mütalaasında Musa Anter ve Ayten Öztürk’ün öldürülmesi ve Orhan Miroğlu’nun yaralanmasına ait amme davasının zaman aşımı süresi dolduğundan düşmesine karar verilmesini temenni etti.

Savcı, sanıkları ortada “Yeşil” harf adlı Mahmut Sebep’ın dahi olduğu Diyarbakır 1’inci Ağır Sıklet Ceza Mahkemesi’nde görülen ve daha sonra sav dosyasıyla birleştirilen “JİTEM davası”nın dosyadan ayrılmasını temenni etti.

Beyanların arkası sıra kararını açıklanan duruşma, müddeiumumilik mütalaası doğrultusunda değişmeyen vererek davanın “zaman aşımı” gerekçesiyle düşürülmesine değişmeyen verdi.

Mahkeme, geçmiş celselerde sav dosyasıyla birleşen, suç tarihi 1996 olan 16 sanıklı “JİTEM davası”nın ayrılmasına hükmetti.

Sancar’ın açıklaması

Duruşmanın peşi sıra adliye önünde basın açıklaması fail HDP Insan Genel Başkanı Mithat Sancar, düşme kararının hukuksuz olduğunu ve bu durumun kendileri amacıyla şaşırtı olmadığını söyledi.

Evrensel ünsiyet ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne bakarak Anter cinayetinin “insanlığa alın işlenen” taksirat kapsamında olduğunuz belirten Sancar, buna karşın Anter cinayeti özellikle kalkışmak üzere bilcümle faili meçhul dosyaların takipçisi olacaklarını ifade etti.

Davanın geçmişi

Anter’in ölümü, Miroğlu’nun yaralanmasıyla sonuçlanan saldırıya ilişkin sav Diyarbakır’de açılmış, asayiş gerekçesiyle Ankara’ya nakledilmişti.

İddianamede, eylemi Mahmut Saika’ın planladığı ve yönettiği, Hamit Yıldırım’ın eylemi gerçekleştirdiği, dönemin Jandarma İstihbarat Ekip Komutan Vekili Savaş Gevrekçi’nin ise emri altında kâin Abdülkadir Aygan’ı faillere müzaheret için görevlendirdiği öne sürülmüştü.

Sanıkların, “bile bile âdem çivilemek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsin yanında “halkı isyana heveslendirme ve yekdiğeri aleyhine silahlandırarak mukateleye (vurmaya) özendirmek” ve “kayırıcı yaralamak” suçlarından bile cezalandırılmaları istenmişti.

Dava görüldüğü tam sanıklardan Mahmut Yıldırım ve Abdülkadir Aygan’ın da arasında bulunduğu Diyarbakır 1’inci Alçak Ceza Mahkemesi’ndeki 16 sanıklı JİTEM davası ile Elazığ 1’inci Güç Ceza Mahkemesi’nde açılan ve Ayten Öztürk’ün 1992’de kaybolduktan iki ay bilahare ölü bulunmasına ilişkin sav birlikte Anter ve Miroğlu ile ilişik davayla birleştirilmişti.

Share: