Karadeniz’den zelzele bölgesine yardımlar yedinci gününde birlikte devam etti

Trabzon, Gümüşhane, Giresun ve Ordu’birlikte vatandaşlar, “asrın felaketi” namına nitelenen Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremlerin ardından başlatılan arkalama kampanyalarına yedinci günde dahi desteğini sürdürdü.

Trabzon’bile, Il koordinasyonunda Hamamizade İhsan Eş Kültür Merkezi’nde oluşturulan Sarsıntı Yardımları Toplama ve Eş Güdüm Merkezi ile Beşirli Çokça Gayeli Spor Kompleksi’ne ulaştırılan yardımlar zaman üstelik bitmeme etti.

Görevliler ve gönüllülerce bölümleme edilerek Yalıncak Mahallesi’ndeki Ihtişam Malzeme Ofisine nakledilen malzemeler, depremzedelerin ihtiyaçları doğrultusunda bölgelere iletiliyor.

Yomra Kaymakamlığı ve Belediyesi öncülüğünde üstelik vatandaşların desteğiyle çuvallanan 200 titrem odun, Kahramanmaraş ve Adıyaman’daki depremzedelere gönderildi.

Ortahisar ilçesindeki 80. Sene Haddinden Fazla Programlı Küçük Asya Lisesi’nde kurulan fırında, depremzedelere yuvarlanmak için savuşturmak üretimi sürüyor. Öğretmen ve öğrencilerin desteğiyle üretilen günlük 15 bin aldatmak, bölgeye ulaştırılıyor.

Ortahisar Mesleksel ve Ustalık Anadolu Lisesi’nde bile esasen öğretmen ve öğrencilerin desteğiyle depremzedeler için soba üretiliyor.

Kentten antrparantez kurum yapı ve STK’lerden depremin ilk anından itibaren bölgeye gönderilen personel, kurgu ve hisse senedi makinesi sayısı üstelik zaman bakımından 1648 personel, 208 kurgu, 1 eş güdüm tırı ve 297 hareket makinesine ulaştı.

Öte yandan hareket bölgelerine 218 insani müzaheret tırı ile 10 bile kamyon iletildi.

Gümüşhane

Gümüşhane’üstelik birlikte vatandaşların müzaheret kampanyasına destekleri sürüyor.

Torul ilçesine sınırlanmış Kocadal köyünde toplanan odunlar, imece usulüyle kesilerek kamyonlarla sarsıntı bölgesine gönderiliyor.

Torul Kaymakamı Orhan Ayaz, Kahramanmaraş merkezli deprem zımnında duydukları üzüntüyü dile getirdi.

Torul’dahi odun seferberliği başlatıldığını belirten Ayaz, şöyle bitmeme etti:

“Günde 4-5 kamyon koyulmak üzere gerekseme olan bölgelere irsal ediyoruz. Şu anda Musalla Vadisi’nde gabi vatandaşlarımız ellerindeki odunları getiriyor. Odunları çuvallara doldurup tırlara yüklüyoruz. Mazi 4 tırımız yola artık, adına ulaştı. Bugün de iki tırımız hazır. İnşallah bunları birlikte Kahramanmaraş Elbistan’a yönlendiriyoruz.”

Ayaz, yardımların süreceğine dikkati çekerek, “Allah devletimize zeval vermesin. Milletimizin başı sağlıklı olsun. Nazik aynı kıran atlattık. Tığ var gücümüzle orada olamasak birlikte oradaki insanlarımıza elimden geleni yapıyoruz, yapmaya üstelik devam edeceğiz.” diye konuştu.

Kocadal Köyü Muhtarı Orhan Türker dahi sarsıntı bölgesine yardımları sürdüreceklerini kaydederek, “Köylerimizden odun topladık. Kesip kırdıktan sonradan araçlarımıza yüklüyoruz. Köylülerimizden Allah razı olsun.” dedi.

Giresun

Giresun Valiliğince, zelzele bölgelerine 397 şalter gıda kolisi, jeneratör, battaniye, denk, ısıtıcı, çul, hıfzıssıhha, yakacak, akarsu ve gerekseme malzemesi gönderildi.

Yine Vilayet koordinesinde Malatya’da iki bölgede 5 bin nefis aşevleri kurularak, depremzedelere 3 kere sıcak aşındırmak hizmeti sunuluyor.

Giresun Şehit İsmail Erkek Halk Eğitimi Merkezi aracılığıyla zelzele bölgeleri üzere battaniye, atkı ve çizik yapım edilmeye başlandı.

Merkez Müdürü Salih Teferruatlı, AA muhabirine, “asrın felaketi” kendisine nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşi sıra hava namına kendilerinin bile depremzedelere bindi üzere say yürüttüklerini belirtti.

Ayrıntılı, kankızıl öğreticiler marifetiyle günde 300 battaniye imalatı yapıldığını ve bunların yer sarsıntısı bölgelerine gönderildiğini aktardı.

Ordu

Ordu Afiyet Müdürlüğü aracılığıyla hazırlanan umar ve tıbbi malzemelerden oluşan benzeri kamyon hareket bölgesine gönderildi.

Öte yandan TOBB Mesleksel ve Beceri Anadolu Lisesi’nin mızrap teknolojileri atölyesinde öğretmenler tarafından soba imalatına başlandı.

Şimdiye büyüklüğünde hazırlanan 50 soba, deprem bölgesine çıkmak için yetkililere konfirmasyon edildi.

Kentte, bazı kaymakamlık belediyeleri vasıtasıyla hazırlanan odunlar de kamyonlara yüklenerek depremden etkilenen illere gönderiliyor.

Kumru ilçesine merbut Konaklı Mahallesi’nde hayvancılıkla uğraşan Harun Konaş ile Şenel Çolak, deprem bölgesine yardımda bulunmak için birer büyükbaş hayvanı Kumru Belediyesine yardım etti.

Share: