Pakistan’a müzaheret malzemesi haiz “İyilik Trenleri” erte Ankara’dan yola çıkma

Kıyamet ve Acil Format Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil cemiyet kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri”, yarın Ankara Tarihi Katar Garı’ndan Pakistan’a uğurlanacak.

AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, Türkiye, baskın afetlerinin 33 milyondan aşkın kişiyi etkilediği Pakistan için kurduğu insancasına yardım köprüsünden bindi göndermeyi sürdürüyor. Müzaheret çalışmaları, 50 bin deri ve 500 bin hıfzıssıhha malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda, AFAD koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil topluluk kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri”, ferda saat 10.00’da Ankara Tarihi Şimendifer Garı’ndan Pakistan’a uğurlanacak. Trenler, mecmu 1040 titrem ağırlığındaki 57 bin 266 kolide, gıda ve hijyen malzemesi götürecek.

Yardımlara birçok ilden destek veriliyor

Trenler, toplanmış 47 vagon ile Pakistanlı afetzedelerin insani ihtiyaçlarını karşılayacak. Vagonlardaki 997,2 ton ağırlığındaki 50 bin 126 besin kolisi, 42,7 ton ağırlığındaki 7 bin 140 hıfzıssıhha kolisi, 203,8 ton un ve 10 titrem makarna bölgeye ulaştırılacak.

İyilik trenlerinin akım ettiği bölgelere göre illerdeki valilikler, kaymakamlıklar, belediyeler ve STK’ler, yardımların hazırlanmasına balaban yardım veriyor.

Ankara hareketli trenler için yardım hazırlayan valilik, kaza ve belediyelerden oluşan iller ortada, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Cıvıl Cıvıl, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Aydın, Uşak, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa yer alıyor.

Share: