Lagina Hekate Mübarek Alanı’nın antre kapısı restore edildi

Muğla’nın Yatağan ilçesinde mevcut ve Payen inanışının merkezi kabul edilen 3 bin almanak Lagina Hekate Şerif Alanı’nda planlı çalışmalarda bölüm yüzüne çıkarılan yapılar baştan ayağa kaldırılıyor.

Stratonikeia ve Lagina Hafriyat Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, AA muhabirine, Lagina’birlikte 12 ay süresince çalışmaları sürdürdüklerini söyledi.

Antik dönemin eke tanrıçalarından birisi olan Hekate adına, antik dönemde yapılan yeryüzü balaban tapınağın Lagina’de olmasının lahut alanı elan üstelik mefret kıldığını belirten Söğüt, “Lagina Hekate kutsal alanında antik dönemden günümüze yapılarda kazı bilimsel kazı, konservasyon, restorasyon ve çizim çalışmaları yapıyoruz. Bu sene ağırlıklı olarak propylon dediğimiz giriş kapısı ve altar (sunak) arasında kazı ve kayran aranjman çalışmalarına devam ediyoruz. Antre kapısı restore edildi. Bu bölgede yoğunlaştık.” dedi.

Kutsal alanda dönem yüzüne çıkarılan eserleri ziyaretçilere göstermeyi amaçladıklarını tabir eden Söğüt, buranın antik dönemin önemli ayrımsız dini merkezi olduğunu inandırmak istediklerini dile getirdi.

Antik dönemin mefret tanrıçalarından Hekate yerine yapılan en iri tapınağın Lagina’de olmasının kutsi alanı daha de muhteşem kıldığını vurgulayan Söğüt, Hekate namına yapılan henüz şişman benzeri mübarek alanın bulunmadığını rapor etti.

Kentte mevcut giriş kapısının antik dönemde Hekate hesabına aranje ve mübarek alana reva bir şekilde ayrımlı tıpkısı mimarlık gösterdiğini anlatan Söğüt, “Noksan yazma girişle gelişigüzel üç geçişli ibdai ayrımsız yapısı bile var. Propylonun birlikte tapınaktaki hafriyat çalışmalarını tamamlayıp var olan bloklarla gelişigüzel yeniden tasarımlama çalışması yapacağız. Bu yıl çok iyice sonuçlar aldık. Buradaki mimarlık blokların ayrımsız kısmını çıkardık ve deminden alanda elde ettiğimiz buluntular da bizi mutlu etti.” diye konuştu.

Tapınakta çizim çalışmalarına bitmeme ettiklerini tamlayan Söğüt, 2 bin 100 sene evvel nesir edilen tapınağın mimaride dahi kendine has özellikler içerdiğini ve alanında biricik olduğunu dile getirdi.

Söğüt, Antika dönemde savaşçı Amazonlar’ın hazar halinde betimlediği yegâne kavuşum burada olduğunu ve mübarek alanın önemi dolayısıyla sınırlı içinden ve hele sıkıntılı dışından ahenktar olarak gelip gezen gruplar bulunduğunu dile getirdi.

Antika kentte dönem ışığına mülaki yapıların, 3D teknolojisiyle ziyaretçileri zamanında yolculuğa çıkaracağını belirten Söğüt, icraat tamamlanıp yapılar ayağa kaldırıldığında, mübarek alanın merkezinde birçok yapının üstelik görülebileceğini kaydetti.

Share: