Eltiler, eşlerinin işlettiği midibüslere şoförlük yapıyor

Muğla’nın Fethiye ilçesinde midibüs işleten eşlerine yardım amacıyla yönelteç başına geçen eltiler, Yeşilçam’ın kurgusal karakteri “Güdücü Nebahat” kadar önceleri yadırgansalar de profesyonellikleri ile yolcuların takdirini topladı.

Buket (29) ile Zehra Eryılmaz (28) şoförlükle uğraşan iki ahi ile dünyaevine girip Fethiye’birlikte yaşamaya başladı. Bire Bir süre eş hanımlığı eden eltiler, Muğla’nın ilçeleri ve yakın illere sahibi oldukları 3 midibüsle bulaşan taşıyan eşleri çalıştıracak sürücü bulmakta zorlanınca kolları sıvadı.

Eşlerinin birlikte desteğini alarak direksiyon başına güzeşte iki elti, çevrelerinden ve akrabalarından mevrut münasebetsiz tepkilere aldırış etmeden meslekten vazgeçmedi.

Kısa sürede kendilerini geliştiren, profesyonellikleri ile mesleğin hakkını veren eltilerden Buket Eryılmaz, iller arası çalışan midibüsün, Zehra Eryılmaz ise Fethiye-Muğla arası çalışan midibüsün direksiyonuna geçti.

Böylece, eşlerinin yaşadığı taşıtçı bulma sıkıntısına de çere olan eltiler, ateş parçası şoförlükleri ile de yolcuların takdirini topluyor.

“Eşim sunu balaban destekçim oldu”

Eşiyle 7 yıl ilk otobüste tanışan ve evlenen Buket Eryılmaz, AA muhabirine, eşinin teşvikiyle daha önce ustalık aldığını ve sürücülük öncesi ev kadını olduğunu söyledi.

Yaşanan güdücü sıkıntısıyla işe başlama kararı aldıklarını anlatan Eryılmaz, “Eşim bildirme iri destekçim oldu. Bana ‘Neden yapamayacaksın ki yapabilirsin’ dedi. Onun desteğiyle başladım ve ilerlettim. Uzlaştırıcı kullanacağımı öğrenen çevrem ‘Yapamazsın, zayıfsın. Duygusal taşıyorsun’ dedi. Çoğu güdücü de başladıktan sonraları ‘Nasıl dayanıyorsun? Tığ yoruluyoruz.’ diyerek tepki verdi.” dedi.

Eryılmaz, midibüsle, Fethiye- Antalya, Denizli, Set, Kuşadası ve Isparta’ya gidip geldiğini dile getirdi.

“Gelişigüzel antlaşma temkinli kullanıyorum”

Yolcuların kendisini geçmiş olarak muavin zannettiklerini rapor eden Eryılmaz, şunları kaydetti:

“Taşıtçı koltuğuna geçince şaşırıyorlar. Korkan oluyor. Binerken ‘Besmeleyle bindik’ diyen oluyor. İnerken üstelik ‘Bizi şaşırttın’ diyorlar. Bunu günde beş altı kez duyuyorum. Aracın bagajından temizliğine mecmu yükünü taşıyorum. Arada Sırada araba sürmekten korkan kadınlar oluyor. Çok yapamayacağımı düşündüm ama azmin elinde hiçbir özdek kurtulmuyor. Seçkin zaman temkinli kullanıyorum. Haddinden Fazla şen geldiklerini bile yolculardan duyuyorum. Yayla yoluna gidiyorum. Baskı aynı el amma evire çevire geçiyor.”

Eryılmaz’ın eşi Yayın Eryılmaz (33) ise sürücülüğüne güvendiği eşi aracı kullandığında kendini rahat hissettiğini belirtti. Eryılmaz, eşinin ara bulucu kendinden henüz dikkatli kullandığını anlattı.

“Yolcular bozuk binip teşekkürname ederek iniyor”

Zehra Eryılmaz bile önceki zamanlarda şoförlük yapabileceğine inanmadığını eşinin desteğiyle kudretli olduğunu vurguladı.

Çevresi ve akrabalarının yaşanan belalar nedeniyle korktuğunu ve sürücülük yapmasını istemediğini dile getiren Eryılmaz, şöyle konuştu:

“Yolcular bozuk binip teşekkür ederek iniyor. Şu anda Fethiye-Muğla arasında biricik avrat sürücüyüm. Kadın sürücülerin çoğalmasını istiyorum. Yeri geliyor haddinden fazla ciddi valizleri bagaja koyuyoruz. Çevirici arıza yapıyor. Erkeklerin yaşadığı tam zorlukları biz bile yaşıyoruz. Bizden eksantrik çalışanlar de var yörede. Erkeklerin yapabileceği işleri kadınların üstelik yapabileceğini göstermemiz lazım. Eşim taşıtçı sıkıntısı çekiyordu, o de rahatladı. Aile işlerine da eşim bindi oluyor. Ben yoldaysam o familya işlerini hallediyor.”

Share: