Adlı tersanede düğümler yavaş yavaş çözülmeye başladı

Muğla’nın Marmaris ilçesine tutkun Bozburun Mahallesi’nde 50 dönüm yer üstüne oturmuş ve Avrupa’nın arz nazik tersaneleri arasına giren DSV yatçılık firması davalarında düğümler çözülmeye başladı. Ünlü tersanenin ortakları arasındaki durulmayan kavgalarda geçtiğimiz sene ortaklardan birisi tersaneden uzaklaştırılmıştı. Uzaklaştırılan ortağın görevi kötüye kullandığını belirleyen uzman raporu çıktı.

Marmaris Bina ve Eurocorp invest firmaları arasındaki bitmeme fail davalarda zaman biri daha sonlandı. Marmaris Yapı firması tarafından açılan davada, davalı Ulviye Alizade Kuçeruk’un yan yana direktörlük yetkilerini kullanırken dürüstlük ve hüsnüniyet kurallarına aykırı davranıp davranmadığı itibarıyla davalının kanunlara, ortaklık sözleşmesine, iç tüzüklere ve talimatlara akıllıca hareket etmediği ehlivukuf raporunda vadi alan konulardan biri oldu.

Ayrıca uzman raporuna göre Eurocorp invest firması yetkilisi Ülviye Alizade Kuçeruk’un katılma yükümlülüklerini namına getirmediği müşareket zarfında müşareket kurarak ortaklarından dirimsel kaçırdığı belirlendiği kanıt edildi.

DSV Yatçılık firmasının ortaklarından Marmaris Çatı Firmasının Avukatı Suna Öztaşdönderen Muğla adliyesi Ticaret Mahkemesi’nde tanıdık karar davasının ardından yaptığı açıklamada “Davamız müdürlükten aczine ilişkin benzeri dava idi. Öncelikle mevrut ehlivukuf raporu hemen savcılıkta, mülga dosyamız da bizim ne büyüklüğünde akıllıca olduğumuzu de aynı nevi göstermiş oldu. Arasında hele vergisel anlamda ve hukuka karşıt cezai müeyyideler mucip birçok mebde tayin edildi. Öncelikle DSV şirketinde kâin bir mahdut genel asamble toplantısı oldu. Orada birlikte tıpkı kontrol atandı. Atanan kontrol üstelik gene aynı yönde beyanlarda bulundu. Bu bizim davamızın haklılığını gösteriyor. Tabi çok yıpratıcı bir süreç oldu hem müvekkillerin açısından hem üstelik nazır yerine kendimiz dahi bu süreçte çokça yıprandık. Dilerdim kim daha kısa sürede bu karar biraz henüz hızlanarak haklılığımızı kanıtlama etsin daha çok serencam kararı egemenlik verecek ” diyerek eksper raporunun bundan sonraki davalarda dosyalara ekleneceğini bile belirtti.

Avukat Suna Öztaşdönderen ‘açılan davalarda dosdoğru olduklarını bire bir posta elan gösterdiklerini, ülkemizde emin ve yasalara akıllıca bir şekilde ticaret yapanların haklarının korunmasının öneminin tekrar dönme yüzüne eski olduğu sözlerini da ekledi. – MUĞLA

Share: