Kalabalık Valisi Sonel, işçilerle fındık topladı

Kargaşa Valisi Tuncay Sonel, Altınordu ilçesinde fındık bahçesini ziyaret ederek, işçilerle hasat yaptı. ???????

Kentte fındık üreticileri, kıyı kesimi için açıklanan tarihe göre zaman ürünlerini hasat etmeye başladı.

Bu kapsamda Vali Sonel, Altınordu ilçesi Teyneli Mahallesi’nde aynı fındık bahçesinde müteharrik işçilerle ayrımsız araya geldi.

Bir süre işçilerle fındık toplayan Sonel, ardından kardeş kardeş ettiği çalışanlara kolaylıklar diledi.

İşçilere lamba karpuzu ikramında bulunan Sonel, bostan sahibine de çoğalan benzeri hasat dönemi geçirilmesini talep etti.

Sonel, 2022 yılı fındık hasat döneminin kül üreticilere adamakıllı olmasını dileyerek, “Dünyada fındık üretiminde devlet kendisine bir numara sıradayız. Ülkemizde ise Cıvıl Cıvıl yerine evvel sıradayız. Fındık hasat mevsimi resmi olarak 13 Ağustos itibariyle başladı.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iki hafta önce Kalabalık’ya geldiğini ve fındık çalım fiyatını 54 lira namına açıkladığını hatırlatan Sonel, açıklanan fındık fiyatının çiftçiler ve ön halkı yoluyla kıvançla karşılandığını aktardı.

Sonel, fındıkta verimi ve kaliteyi açık artırma çalışmalarının meyvelerini vermeye başladığını de vurgulayarak, Kargaşa’bile bu zaman 240 bin ton rekolte beklendiğini ifade etti.

Fındıkta nitelik ve randımanın gür olması amacıyla komisyonca belirlenen tarihlerde hasadın yapılmasının çok yüce olduğuna bile meni eden Sonel, “Ordu’muzda fındık olmazsa olmazlarımızdandır. Fındık hayatın kendisi, hayatın gerçeğidir. ” ifadesini kullandı.

Vali Sonel, antrparantez şehre gelen 25 bin civarında tarım işçisinin bulunan olduğunu aktararak, “Bunların birlikte ilimizde hasada katkılarını sağlamak üzere elimizden gelen değme şeyi yapıyoruz. 1,5-2 ay onlar bizim misafirimiz. Mecmu üreticilerimize kazasız, belasız ve artağan ayrımsız hasat mevsimi diliyorum.” diyerek konuştu.Share: