Hisarcıklıoğlu: “Dünyanın en mühim sektörü tarım ve hayvancılık”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Dünyanın arz önemli sektörü, sunma çokça kazandıracak sektörü hangisidir, derseniz, tarım ve hayvancılık. Yıllardır tığ bunu anlatım ediyorduk, hangi antlaşma pandemi artık, Rusya-Ukrayna savaşı bundan sonra, bütün dünya yıpranmamış anladı” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kırklareli’nde tıpkısı mızıka ziyaretler ve açılışlar yaptı. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Kırklareli Valisi Birol Ekici’yi ülfet ettikten sonraları Ticaret Borsası Soğuk Albeni Deposu açılışına katıldı. TOBB adına ülkenin zirai piyasaların gelişmesi için bile şanlı adımlar attıklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Ekincilik ürünlerinin güvenli aynı şekilde depolanabilmesi amacıyla TMO-TOBB LİDAŞ’ı hayata geçirdik. Sonunda ülkemizde önceki adımı atarak, hususi sektörün lisanslı antrepo yatırımlarının artmasına önderlik ettik. Babaeski’bile 60 bin tonluk ayrımsız depo yatırımı yaptık. Lisanslı depo sayesinde düzenlilik depolamanın yanı sıra üreticilerin finansmana erişimini kolaylaştırdık, sanayicinin birlikte hammaddeye asude ulaşmasını sağladık. Lisanslı deponun temelini oluşturan sistemin üzerine, TÜRİB – Yayın İhtisas Borsası’nı kurduk. Böylece tarımsal ürünlerde, emtia borsasını başlattık. Artık ürettiğimiz ürünlerin fiyatlarının, henüz metin şekilde belirlenmesini sağlıyoruz. Şurası hep akılda tutalım kim, ekincilik ve hayvancılık önemini asla kaybetmeyecek sektörlerdir. Yaşamak amacıyla tüketmek zorundayız, bunu karşılayacak da tarım ve hayvancılık sektörü. Bakın acun nüfusu 8 bilyon oldu, dünyada ılımlı dershane seçkin zaman daha çok büyüyor. Büyüdükçe dahi çıktı tüketiyor. Öte yandan pandemi döneminde kendine yetebilen tıpkısı büyüklük olmanın önemini gördük. İşte bu yüzden burada sizlerin yaptığı aksiyon ciddi önemdedir. Tarımı ve hayvancılığı katiyen ihmal edemeyiz. Öte yandan serencam dönemde maliyetlerimiz birlikte tezyifkâr arttı. Bu konularda tedbirlerin alınması üzere, ilgili bakanlarımızla görüşüyoruz. Elbirliğiyle, inşallah, bu çalkantılı bir süreci üstelik aşacağız” diye konuştu.

Son zamanlarda kamu bankalarının rahatlamaya başladığını söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Üç gündür gördüğümüz aynı öz var, amme bankalarında tıpkı rahatlama başladığı, bilcümle Türkiye’birlikte bana dönüşler başladı. ‘Kamu bankalarının Haziran 25’ten bilahare emniyet kullanımında çıkarttığı pürüz çıktı normalleşmeye geldi başkanım’ diyorlar. Gayrı taraftan şimdi hususi bankalarla birlikte ait sorunlarımız var. Onların faiz limitlerinin yüksekliği ile ilişik şişman benzeri rahatsızlığımız var. İnşallah ülkemizi hak ettiği yere getireceğiz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından antipatik gelgel deposu açılışı yapıldı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu daha sonraları Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Facebook İstasyonu açılışı ile yeni bakım binası asıl atma töreni, Babaeski ilçesinde istişarelerde bulundu. Ayrıca Hisarcıklıoğlu, Lüleburgaz Tecim ve Uran Odası’nın bakir bakım binası ile arabuluculuk harmoni merkezinin açılışına katıldı. – KIRKLARELİShare: