Rusya’dan çıkamayan Unicredit’mağara zararı büyüyor

İtalya’nın önde gelen bankalarından Unicredit’mağara Rusya’daki işini et kafalı ahiz opsiyonuyla satmaya değişmeyen verdiği bildirildi. Hindistan ve Çin’birlikte yatırımcı arayışında mevcut bankanın kayıpları değme sabık aktarılma artıyor.

Bloomberg, bankanın Rusya’daki varlıklarını jeopolitik genişlik istikrara kavuştuktan sonraları ferasetsiz satın alımına izin verecek opsiyonla satmayı düşündüğünü yazarken, UniCredit’mağara CEO’akarsu Andrea Orcel, bankanın Rusya’üstelik askıya aldığı faaliyetleri nedeniyle aylık ve pres giderleri dahil şimdiden 1,85 milyar Euro (1,9 bilyon dolar) harcadığını, bu nedenle Ukrayna’daki askeri operasyonun sonucu hangi olursa olsun daha çok zararı sınırlayacak tıpkı kavil yapmaya arzulu olduklarının altını çizdi.

4 BİN ÇALIŞANI VAR

Bloomberg kaynaklarına göre UniCredit’in Rusya’de kısaca bin 500 kurumsal müşteriye hizmet veren 4 bin çalışanı bulunurken, ajansa göre İtalyan bankasının ülkedeki sair emniyet kurumları ve bankacılık lisansı kabul etmek talip firmalardan bağlam gördüğü dahi kaydedildi.

Rusya’dan ayrılan Garplı firmaların yerini almak talip Çin, Türkiye ve Hindistan üzere ülkelerden gizil tekliflerin da olduğunun altını çizen Bloomberg, mayıs kocaoğlan başlarında UniCredit’in grubun Rusya’dan ayrılması durumunda olasılı zararları diremek üzere 1,3 milyar euro tahsis ettiğini hatırlatırken, mart ayında şirketin artan riskler nedeniyle Rusya’daki faaliyetlerini askıya alabileceği sinyalini verdiğini aktardı.

İtalyan bankasının şu anda Hindistan ve Çin’dahi yatırımcı arayışına devam ettiği daha ilk Reuters aracılığıyla bildirilmişti.

Yatırım bankacılığının değerli çağı sona eriyor

 

Alman bankaları temerrütlere hazırlanıyor!

 

Avrupa Gestalt Bankası’nın şişman çıkmazı!

 

ECB, faizler artarken bankaların baş döndürücü kar etmesini engellemeyi planlıyor

 

Vezneci hisseleri amacıyla ciddi proses

 

Share: