TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Kırklareli’nde sevimsiz albeni deposunun açılışında konuştu Açıklaması

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Üç gündür gördüğümüz tıpkı madde var, amme bankalarında bire bir inhilal başladığı, bilcümle Türkiye’de bana dönüşler başladı. ‘Kamu bankalarının Haziran 25’ten sonradan yüreklilik kullanımında çıkarttığı ağırlık daha çok normalleşmeye geldi başkanım’ diyorlar.” dedi.

Hisarcıklıoğlu, Kırklareli Tecim Borsası Sevimsiz Gelgel Deposu açılışında yaptığı konuşmada, Trakya’ya bakıldığında hayvancılığın merkezinin Kırklareli olduğunu söyledi.

Kırklareli Tecim Borsasının, benzer borsalardan biri olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, tesisin hizmete kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkürname etti.

Türkiye’de ekincilik ve hayvancılığın gelişmesi amacıyla büyük adımlar attıklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Bugün ekincilik ürünlerinin depolanabilmesi üzere 2005 yılında Türkiye lisanslı depoculuğu bilmezken Türkiye Odaları ve Borsalar Birliği namına bunun kanununun çıkartılmasını sağladık. Ilkokul sene bekledik özel sektör devreye girsin diyerek, kimse girmedi, ‘bu nedir acaba’ diye. Sonradan TMO’yla bu arada yüzdelik 50 ortak olduk, sonrasında birlikte özel sektör lahzada arkamızdan geldi.” diye niteleyerek konuştu.

Tarım ve hayvancılığın önemini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

“‘Dünyanın arz mühim sektörü, bildirme çok kazandıracak sektörü hangisidir’ derseniz, ekincilik ve hayvancılık. Yıllardır biz bunu tabir ediyorduk, ne ahit pandemi bundan sonra, Rusya-Ukrayna savaşı daha çok, bütün acun kullanılmamış anladı. 2004 yılında IMF bana geldiği antlaşma ‘daha çok tarım ve hayvancılık sektöründen çıkın’ diyordu, demincek eksiksiz bilakis bizim o çağ sav ettiğimiz şeye zaman dünya geldi. Bakınız son 10 yılda bildirme haddinden fazla fiyatı artan mahsulat nedir dünyada diye baktığınız ahit ekincilik hayvancılık ürünleri, altından bile, petrolden dahi, doğal gazdan dahi… Sakın günce meşgalelerden, günce sıkıntılarınızdan yorulup de bu işten vazgeçmeyelim. Bundan vazgeçilemez, çünkü gelecekte kendi halkını doyuran, dünyanı doyurmaya koruyucu olan ülkeler dünyanın liderleri olacak.”

“Kamu bankalarında deşarj başladı”

Türkiye’yi adalet ettiği yere tebliğ etmek amacıyla çalıştıklarını anlatım fail Hisarcıklıoğlu, özel sektör olarak ellerinden geleni yaptıklarını belirtti.

Üç aktarılma önce vezneci temsilcileriyle ayrımsız araya geldiklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, “Üç gündür gördüğümüz ayrımsız özdek var, kamu bankalarında bire bir deşarj başladığı, hep Türkiye’üstelik bana dönüşler başladı. ‘Amme bankalarının Haziran 25’ten sonraları kredi kullanımında çıkarttığı meşakkat çıktı normalleşmeye geldi başkanım’ diyorlar. Diğer taraftan deminden özel bankalarla bile ilgilendiren sorunlarımız var. Onların faiz limitlerinin yüksekliği ile ilgilendiren büyük tıpkısı rahatsızlığımız var. İnşallah ülkemizi doğruluk ettiği yere getireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların peşi sıra Hisarcıklıoğlu ile Kırklareli Valisi Birol Ekici, CHP Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan, Borsa Başkanı Turhan Altıntel, sevimsiz hava deposunun açılışını gerçekleştirdi.

Hisarcıklıoğlu, daha bilahare Kırklareli Ticaret ve Endüstri Odası Facebook İstasyonu açılışı ile yeni bakım binası esas atma töreninde, dünyada toplumsal platformları yeryüzü çok kullanan ülkeler ortada Türkiye’nin dahi olduğuna değindi.

Gençlerin Facebook istasyonundan en üst düzeyde yararlanmasını isteyen Hisarcıklıoğlu, bu hizmetlerin kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Hisarcıklıoğlu ayrıca, Vali Birol Ekici’ye makamında ziyarette bulundu.Share: