Hokeyci Sinem Sert milli formayı 100’den çok posta giydi

A Milli Karı Hokey Takımı oyuncusu Sinem Yalçın, bugüne kadar milli biçim ile 100’ün üstünde maça artık.

Almanya’nın Hamburg kentinde 7-10 Aralık’ta düzenlenecek Salon Hokeyi Kadınlar Avrupa Şampiyonası hazırlıkları kapsamında Amasya Spor Salonu’nda kamp yapan A Milli Kadın Hokey Takımı oyuncularından 28 yaşındaki Sinem Yalçın, bu spora aile dostları milli hokeyci Gazel Çekinmezlik aracılığıyla 10 yaşında başladı.

Zamanla muvaffakiyetli tıpkısı hokey sporcusu olan ve 2008 yılında ilk kez milli takıma seçilen Sinem, kayıtların bulunduğu 2015 yılından sonra ise milli takımla 91 maça bundan sonra.

Bire Bir zamanda Ankara Keçiören Martir Enis Kırımlı Ortaokulu’nda beden eğitimi öğretmeni olan Sinem, bugüne kadar 100’ün üstünde milli formayı giydi.

Gaziantep Polisgücü’nde oynayan Sinem Dik, AA muhabirine, hokeye kardeşiyle “sosyal etkinlik olsun” diye başladıklarını, kardeşinin elan bilahare spordan koptuğunu ama kendisinde tutkuya dönüştüğünü söyledi.

Tıpkı zamanda beden terbiyesi öğretmenliği yaptığını tamlayan Sinem, çocukların elinden tutup spora yönlendirmeyi, yaşamlarını değiştirmeye ulama sağlayabilmeyi amaçladığını anlattı.

“İstiklal Marşı’mızı ağlayarak okuduğum dokuz canlı çok maçım vardır”

Hokeyin hayatını değiştirdiğini vurgulayan milli sporcu, şöyle devam etti:

“Evliyim. Sporun evliliğe, evliliğin spora menfi etkisi ya bile temel olmanın hiçbir engeli olmadığını düşünenlerdenim. Dünyanın güçlü haddinden fazla ülkesini gezip, başarı duygusunu yaşadık. Ailemizi bu şekilde gururlandırdığımız üzere mutluyum. Takatli haddinden fazla sporcunun hikayesi, avrat ve erkek örnekleri kâin. Bu bağlamda sporun insanın hayatını değiştirdiğini, eğitime olumlu katkısı olduğunu hassaten hayatını değiştirdiğini düşünüyorum.”

Milli sporculuğun tarif edilemeyecek benzeri duygu olduğuna meni eden Sinem, “İstiklal Marşı’mızı feryat figan okuduğum mukavim çok maçım vardır. Ego ülkemi, milli duygularımla kumar ediyorum. Hokeyin, özellikle bayrağımızın benim amacıyla yeri çok manidar. Bire Bir cümbüş ve gururla ülkemizi temsil etmeye bitmeme edeceğim.” dedi.

Mağaza Hokeyi Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nda üstelik uyutmak istediğini dile getiren Sinem, “100’den aşkın olmuştur sanıyorum, Balkanlar ile birlikte çünkü çok uzun yıllarımı verdim. Umarım bibi formumu koruyup milli takımlara, ülkeme yarayışlı olabilirim. Sanırım 100. kez milliliği geçtim. Gururluyum ülkemi 100 defa desise ediyor olmaktan. Bu, federasyonumuzun, antrenörlerimizin ve sporcularımızın büyük başarısıdır.” diye niteleyerek konuştu.

Avrupa’nın arz ferah sekiz takımının dünyada dahi geçmiş sekiz sırada düz aldığını tamlayan Sinem, “Salon Hokeyi Kadınlar Avrupa Şampiyonası, bizim üzere dünya şampiyonası statüsünde. Dünyanın yeryüzü ferah oyuncularıyla savaş edeceğiz. Büyük tıpkı alım.” dedi.Share: