Başkentteki Jeopark Alanları İçin Icraat Devam Ediyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi Hars ve Gusto Varlıkları Daire Başkanlığı pandemi zımnında aleniyet verdiği kentte jeopark alanları oluşturulmasına müteveccih çalışmalarına tekrar başladı.

Büyükşehir Belediyesi Başkentin turizm potansiyeline topluluk alanlarını dönme yüzüne fark etmek üzere çalışmalarına devam ediyor.

ABB Ekin ve Zevk Varlıkları Daire Başkanlığı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) ile imzaladığı “Ankara Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde Jeopark Alanlarının Belirlenmesi, Kurulması ve Jeoturizmin Geliştirilmesi Projesi”protokolü kapsamında pandemi dolayısıyla açıklık verdiği çalışmalara yine başladı.

Yapılacak çalışmalarla; Ankara’birlikte bulunan dünyanın yer bilimsel geçmişindeki çokça yüce bir olayı ya dahi mahsus beş altı aralığını oyun eden, bu özellikleriyle yerkürenin ayrıntılı geçmişi amacıyla argüman durumunda olan kayaç topluluğu, müstehase, mineral, çatı, mağara evet dahi şelale üzere yer bilimsel miras niteliğindeki oluşumların belirlenerek, turizme kazandırılması amaçlanıyor.

ÇALIŞMALAR İÇİN BİLİM OTURMUŞ OLUŞTURULDU

Çalışmalar kapsamında Kızılcahamam ve Çamlıdere’de belirlenen alanlar içerisinde düzlük alan jeositler tespit edilecek ve Avrupa Jeolojik Siper Kurumu kriterleri çerçevesinde raporlar hazırlanacak. Belirlenen bu yapıları içine kayran jeoparkların oluşturulması ile UNESCO Toptan Jeopark ağına alınması için muktezi çalışmalar yapılacak.

Çalışmaları götürmek amacıyla Prof. Dr. Nizamettin Ateşçi, Doç. Dr. İbrahim Sönmez Çevrilmiş, Prof. Dr. Gürol Seyitoğlu, Prof. Dr. Veysel Işık ve Prof. Dr. Şükran Şahin’in meydan aldığı tıpkısı Selen Oturmuş oluşturuldu.

Büyükşehir Belediyesi ve JMO’nun yapacağı bu çalışmaların peşi sıra Ankara, Manisa’da bulunan Kula UNESCO Küresel Jeoparkı’nın ardından Türkiye’deki ikinci jeopark alanına erbap olacak.

Share: