Van’da soba zehirlenmelerine ‘hiperbarik müvellidülhumuza tedavisi’ uygulanıyor

Van’de soba zehirlenmelerine ‘hiperbarik oksijen tedavisi’ uygulanıyor

VAN Esenlik Bilimleri Üniversitesi Van Yetişek ve Araştırma Hastanesi, kış mevsiminde yaşanan karbonmonoksit zehirlenmeleri sonrası hiperbarik müvellidülhumuza tedavisi uyguluyor.

Maşrık Anadolu Bölgesinde tahminî 3 milyon hastaya bakım veren SBÜ Van Yetişek ve Araştırı Hastanesi bünyesinde hayatiyet yürüten Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Müvellidülhumuza Otama Merkezi baştan dizayn edildi. Merkezde soba zehirlenmesinin birlikte, anide sem ve müşahede kayıpları, kapanmayan mızrap ve tıpkı yaralar ile diyabet hastalarına bakım veriliyor. Sunulan hizmete ilişik açıklamalarda kâin Sayrılarevi Başhekimi Doç. Dr. Remzi Sarıkaya, hastanenin bölgenin keyif merkezi olması hedefiyle çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Bu çerçevede hastanedeki birim sayısını artırdıklarını tabir eden Başdoktor Sarıkaya, “Hastanemiz bünyesinde özellikli bakım veren birimlerden biri olan hiperbarik ünitemizdir. Bu bölümde haddinden fazla evire çevire amal yapılıyor ve Türkiye’bile haddinden fazla fazla kâin bire bir kalıp değil. Tığ 7 zaman 24 saat prensibine makul benzeri şekilde bu hizmeti veriyoruz. Buradaki kol ise haddinden fazla özverili benzeri şekilde çalışıyor. Alelhusus soba zehirlenmeleri, vakayiname yaralar, müşahede kayıpları ve sema kayıplarıyla ilgili merkezimizde faal seanslar halinde tedaviler uygulanıyor” dedi.

“Çoğu hastada tek seans ehliyetli oluyor”

Karbonmonoksit zehirlenmeleri tedavisi üzere çoğu zaman yegâne seansın ehliyetli olduğunu dile getiren Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Uzmanı Gülme Tehlikeli ise “Van’daki Hiperbarik Otama Ünitesi, soba zehirlenmesinin yanında, larpadak sem, görme kaybı, kapanmayan mızrap ve ayrımsız yaralar ile diyabet hastalarını tedavi ika gayesiyle kullanılıyor. Bunun yanı sıra basamak yararlanmalarının kâh durumlarında de bu tedaviye başvurulabiliyor. Bölgedeki bir tane hareketli ünitemiz, Şark Anadolu Bölgesi’nin tamamına ve ayrımlı bölgelerdeki illere da bakım veriyor. Soba yahut karbonmonoksit zehirlenmelerinin gelişigüzel durumunda meri aynı tedavi yöntemi değildir. Gâh tanılama kriterlerimiz var ve bu tanılara bakarak alıyoruz. Çoğu hastada birlikte tek vizyon tam oluyor” diyerek konuştu.

Share: