Serencam dakika haberi… IVINTI TEKNESİNİN ÇARPMASIYLA ÖLÜMDE, DENİZDE KEŞİF

BALIKESİR’de, ivinti teknesiyle Renkler Fırat Taşdöğen’e (46) çarparak ölümüne hastalık olduğu iddiasıyla tutuklanmadan yargılanan Ender Bayağı’ün (51) davasında, denizde sezinleme yapıldı. Maznun ve şevahit, Deniz Boyu Güvenlik Komutanlığı’na ilgili bota alınırken, ifadelerine başvuruldu. Olayın kıya olduğunu söyleyen Elvan Fırat Taşdöğen’in eşi Vazıh Taşdöğen, sanığın lazım cezayı alacağına inandıklarını belirtti.

Olay, 7 Ağustos 2021’dahi meydana geldi. Ankara’dan ailesiyle dinlence için Balıkesir’in Erdek ilçesi Yaka Mahallesi’ndeki yazlık evlerine gelen Renkler Fırat Taşdöğen, Çuğra sahilinde denize girdi. Bu tam Ender Aşağılık, iddiaya bakarak, çabukluk teknesiyle yanaştığı iskeleden asayiş çemberine yakın namına hemen hareket etti. Hoşur’ün kullandığı bölge, kısaca 50 metre mesafede yüzen Elvan Fırat Taşdöğen’e çarptı. Kolu parçalanan Taşdöğen, kaldırıldığı Erdek Neyyire Sıtkı Ululuk Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Evli ve 1 çocuk annesi Taşdöğen’in cenazesi, Ankara’dahi toprağa verildi. Olayın peşi sıra Ender Beribenzer, gözaltına makbuz. Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde müteahhitlik işleyen, mektep çocuğu yığın ekiplerinden 1923 Mustafakemalpaşa Spor Kulübü’nün eski başkanı Ender Tezyifkâr, atıf edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanmadan yargılanmak amacıyla başıboş bırakıldı.

İTİRAZLA TUTUKLANDI, YENİDEN AZADE KALDI

Jandarma ekipleri, Ender Kıytırık’ün kullandığı yordam teknesine halk koydu. Müddeiumumi ile bilirkişiler üstelik keşif yaparak eksperyans tanıklarının ifadesine başvurdu. Şikayetçi avukatının itirazı ile Ender Sıradan, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı. Tıpkı süre cezaevinde küsurat Tezyifkâr, avukatlarının başvurusuyla başıboş kaldı. Soruşturmanın böylece Küçük üzerine ‘bilinçli taksirle ölüme illet olmak’ suçundan 6 yıla büyüklüğünde mapushane cezası istemiyle Erdek Temel Ceza Mahkemesi’nde sav açıldı. Ender Bayağı, duruşmada bilgili karşısına artık. Maznun Gerçekten ile tarafların avukatları ve Taşdöğen’in ailesi, salonda hazır bulundu. Duruşmada hezel alan maznun Ender Küçük, olayın ilçe sonucu meydana geldiğini söyledi. Savunmanın peşi sıra duruşma heyeti, görüngü durumunda yeniden his yapılmasına değişmeyen vererek duruşmayı erteledi.

O DENİZDE KEŞİF YAPILDI

Kararın ardından çabukluk teknesinin Elvan Fırat Taşdöğen’e çarptığı denizde, sezme gerçekleştirildi. Ender Aşağılık ile ilçe anında teknede olan kızı ve sahilde mevcut şevahit, keşfe katılırken, bitirmiş ekipleri ise yakınlarda asayiş önlemi aldı. Mahkeme başkanı, sanık ve tanıkları tek tek Kıyı Asayiş Komutanlığı’na ilişik bota alarak, olay anını canlandırdı ve ifadelerine başvurdu. Antrparantez tanıkların ifadeleri, sahilde tıpkısı kat elan makbuz.

‘OLAYIN CİNAYET OLDUĞUNU BİLİYORUZ’

Keşfin ardından Renkler Fırat Taşdöğen’in eşi Okumuş Taşdöğen, şunları söyledi

‘Ben fenomen günü Ankara’daydım, saat 19.00 civarında eşime mıntıka çarptığını söylediler. Apar topar biz Erdek’e geldik. Geldiğimizde bibi yaşadığını zannediyorduk. Kolu fay, kaburgalarında da fay filan var, dediler. Onun haricinde ego çetin bakıma girdiğimde hala eşimi arıyordum. Ta kim doktor ‘Başınız salim olsun’ diyene kadar. Yani biz şu olayın cinayet olduğunu biliyoruz. Geçerlilik mercine dahi anlatıyoruz durumumuzu. Niçin kıya Şu gördüğünüz alanda aşağı yukarı 45 metre giderek yüzülüyor. Ayrımsız boyu fakat geçecek mesafede. Türk ve Avrupa yağız sularında öğrendiğimize bakarak, bu yüzme alanı kendisine akseptans 200 metre içerisine motorlu araçların girmemesi gerekiyor. Oysa hız teknesi iskeleye biraz gönül bırakıyor. Motorunun engebeli olduğunu isteyerek aracısız adına sahile paralel şekilde gitmeye kalkıyor ve bu kalkarken de 2 kafayı gördüğünü söylüyor. Buna karşın üçüncü kişiyi görmedim, diyor. Birisi bu kafalardan sol tarafında kalıyor eşimin birisi sağlıklı tarafında; şu şamandıraların 2 metre açığında. Bu kadar andıran mesafede bu görüngü oluyor. Kendileri kimi itirazlarda bulunuyor ama çarpmanın şiddetini motelden duyuyorlar ve koşarak geliyorlar. Adli tıbbın raporu mahsus. Bu rölantide çoğaltan aynı teknenin vereceği hasar değil. Zaman keşifte tanıkları defaatle dinlediler. Yine tekrar dinlediler. Deneyim tanıkları, şevahit hepsi tıpkı ifadeyi verdiler. Şahitler gördüklerini anlattılar. İnşallah zaruri cezayı alacağına inanıyoruz.?Share: