Hdp’li Aziz Orhan Işık Bakan Bilgin’e İşçi Ölümlerini Sordu

HDP Van Saylav Ermiş Orhan Işık, serencam benzeri haftada Ankara’de maden işçisi Ömer Makule, Gaziantep’te yapım işçisi Ali Taşar, itfaiye aracı işçisi Remzi Mutafoğlu, Iğdır’dahi inşaat işçisi Erhan Aldanmaz, İstanbul’birlikte hastanede asayiş görevlisi olan Tuğrul Okudan, gemide efe olan Nazım Balcı, Sakarya’bile bire bir firmada ısı canlılık işçisi olan Muhsin Hizip, Konya’üstelik inşaat işçisi İbrahim Demircan, Mersin’de inşaat işçisi Emrah Arslan, Bursa’de Suriyeli inşaat işçisi Abdurrahman Ahmet’in yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Işık, işçi ölümlerini Iş ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e sordu.

HDP Van Mebus Eren Orhan Işık iştirakçi ölümlerini TBMM’ye taşıdı. Işık, Himmet ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesini TBMM’ye sundu. Önergede şu ifadeler düzlük aldı:

“İSİG MECLİSİ’NİN DERLEDİĞİ VERİLERE GÖRE 2021 YILINDA İŞ CİNAYETLERİNDE YERYÜZÜ BIR IKI 2.170 İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRMİŞTİR”

“Türkiye’de lazım yasaklayıcı tedbirler alınmadığında hareket cinayetleri sistematik tıpkı şekilde bitmeme etmektedir. Seçme yıl en bir iki iki bin kişinin bu cinayetler kapsamında yaşamını yitirdiği kamuoyuna yansımaktadır. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG Meclisi) matbuat ve sair bazen kaynaklardan derlediği verilere göre 2021 yılında hareket cinayetlerinde sunu az 2.170 iştirakçi yaşamını yitirmiştir. Ağustos ayında 186 ve 2022 yılının geçmiş sekiz ayında 1202 işçinin yaşamını yitirdiği işyerlerinde kalımlı, inhibütör tedbirler alınmamaktadır. İSİG Meclisi’nin kamuoyuna duyurduğu raporlarına göre 2013 yılından bu yana 18.280’den aşkın iştirakçi, gerekli önlemler alınmayan iş cinayetlerinde yaşamını yitirmiştir. Hele ekincilik ve yapım sektörlerinde anahtar dışılık nedeniyle gelişim cinayetlerinde yaşamını yitirenlere, hisse senedi kazası ve iz hastalığı geçirenlere ilgilendiren verilerin kaydı ya tutulmamaktadır ya dahi muallel tutulmaktadır.

“İŞYERLERİNDE TEDBİRSİZLİK AHIRET YOLCULUĞU GETİRMEKTEDİR”

16 Eylül 2022’de Van-Hakkari karayolunun Güzeldere mevkiinde tünel inşaatında müteharrik işçilerden ikisi yaşamını yitirdi. Limak ve Gökçenay firmalarının taşeronu olan Ölmez-Ertuş firmasının işçileri olan Vanlı işçi Yusuf Sönmez ve Diyarbakırlı iştirakçi Şafak Polat dahi 20 yaşındaydı. Serencam benzeri haftada Adana’birlikte orman işçisi Düş Durakçı, Kastamonu’dahi yapım işçisi Abdurrahman Birgün, orman işçisi Yaşar Sarıcı, Urfa’dahi inşaat işçisi Mustafa Tığ, Samsun’bile otel çalışan Mustafa Şeker, Malatya’da inşaatta müteharrik Fatih Kızılkaya, Sevinçli Gündoğan ve Mehmet Kavara, Ankara’dahi Maden işçisi Ömer Türlü, Gaziantep’te yapım işçisi Uca Taşar, itfaiye işçisi Remzi Mutafoğlu, Iğdır’bile yapım işçisi Erhan Kurt, İstanbul’birlikte hastanede düzenlilik görevlisi olan Tuğrul Okudan, gemide efe olan Şiir Balcı, Sakarya’da bir firmada ısı yalıtım işçisi olan Muhsin Hane, Konya’dahi inşaat işçisi İbrahim Demircan,  Mersin’de yapım işçisi Emrah Arslan, Bursa’dahi Suriyeli inşaat işçisi Abdurrahman Ahmet yaşamını yitirmiştir. Yaşamını yitirenlerin dışında kısık yaralanan, kalıcı bir şekilde özürlü olan işçilerin olduğu bilinmektedir. İşyerlerinde tedbirsizlik ölüm getirmektedir.”

Nazır Bilgin’e yöneltilen sorular şöyle:

“16 Eylül 2022’de Van-Hakkari yolu üstünde Güzeldere tüneli inşaatında yaşamını yitiren 20 yaşındaki işçiler Yusuf Sönmez ve Şafak Çelik’ın ölümü hakkında yürütülen bire bir soruşturma bulunan mudur? Türkiye’de 2020-2022 döneminde işyerlerinde ‘işe kapalı ahiret yolculuğu sayısı’ kaç olmuştur? Bu ölümlerin sebeplerine bakarak dağılımı nasıldır? Bu ölümlerin gözyaşı ve cinsiyet dağılımı nasıldır? Türkiye’de 2020-2022 döneminde işyerlerinde ‘işe vabeste kazalarla sakat olan hayat sayısı’ birçok olmuştur? Türkiye’de mültecilerin geçirdiği iş kazaları ve maruz kaldıkları patika hastalıklarına ilişik Bakanlığınızın bire bir marifet derlemesi yahut raporu bulunan mudur? 2011-2022 yılları ortada Türkiye’de yaşamını yitiren mülteci işçi sayısı ve bu kişilerin tebaa, eşey, yaş üzere göstergeleri nedir? Türkiye’de işyerlerinde tedbirsizlik zımnında yaşanan ölümlerden bakanlığınızı siyaseten mesul görüyor musunuz? Bu sorumluluğun gereği adına yaşamını yitirmiş işçilerin ailelerine sunduğunuz psikolojik, hesaplı ve içtimai destekler nelerdir?”

Share: