İSTAD Başkanı Karakoyunlu’dan Ermenistan’ın saldırılarıyla ilgilendiren izah Açıklaması

İstanbul Türkiye Azerbaycan El Birliği ve Kültür Derneği (İSTAD) Başkanı Kat Karakoyunlu, Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırılarıyla ilgilendiren, “Bölgede sulh ve istikrarın yolu Ermenistan’ın agresif tavırlarından vazgeçmesi ve 10 Teşrinisani 2020 tarihinde imzalanan sulh anlaşmasına kelimesi kelimesine uymasından bedii.” değerlendirmesinde bulundu.

Karakoyunlu, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmalar ve sonrasında MEMLUK Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ifadeleriyle ilişik yaptığı açıklamada, Ermenistan’ın agresif tutumu neticesinde gelişen olaylarda 77 Azerbaycan askerinin şehit olduğunu, Ermenistan marifetiyle de yüzlerce kayıp verildiğini hatırlattı.

Saldırıların Ermenistan marifetiyle başlatıldığını, sınır bölgesine mayın döşeyen ve taciz ateşinde mevcut Ermeni askerlerine karşı Azerbaycan ordusunun bile misliyle cevap verdiğini belirten Karakoyunlu, “Dünyanın ve bölgenin barışa ihtiyacı olan benzeri dönemde, Ermenistan’ın yeniden provokatif eylemlerde bulunması akseptans edilemez benzeri durumdur. KUL Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Ermenistan tarafından yapılan saldırıları görmezden gelerek, aksine Azerbaycan ve Türkiye’yi suçlamıştır.” ifadelerini kullandı.

Karakoyunlu, açıklamasında şu görüşlere düz verdi:

“28 sene Azerbaycan topraklarının işgaline ayn yuman Ermenistan yandaşlarını, Avrupa’üstelik bir zamanlar Türk Büyükelçilerine suikast düzenleyen günümüzde de Azerbaycan, Paris ve Londra Büyükelçiliğine saldırıda mevcut ASALA yıldırı örgütünü, Türklere karşı çifte standart uygulayıcı insan hakları savunucularını kınıyoruz. Bölgede sulh ve istikrarın yolu Ermenistan’ın saldırgan tavırlarından vazgeçmesi ve 10 Kasım 2020 tarihinde imzalanan sulh anlaşmasına harfiyen uymasından zarif.”

Share: