Son zaman haberleri | Türkiye’de 8 ayda 1469 kişi, trafik kazalarında öldü

EMNİYET Genel Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı verilerine göre ağustos ayında meydana gelen 44 bin 179 trafik kazasında 289 can hayatını kaybederken, 29 bin 840 gönül üstelik yaralandı. Yılın ilk 8 ayında ise trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 1469’a yükseldi.

Itimat Genel Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı, ağustos ayında meydana mevrut trafik kazalarına ilgili verileri ve mobese kameralarına yansıyan görüntüleri paylaştı. Türkiye genelinde 221’i beniâdem, 18 bin 969’u yaralanmalı, 24 bin 989’u hasarlı görünmek amacıyla mecmu 44 bin 179 trafik kazası meydana geldi. Kazalarda 29 bin 840 kişi yaralandı, 289 güç da fenomen durumunda hayatını kaybetti. Yılın önce 8 ayında trafik kazalarında ölenlerin sayısı 1469’a bundan sonra. Ağustos ayında genişlik haddinden fazla ilçe gidiş geliş kazası İstanbul’da oldu. İstanbul’da kişioğlu, yaralanmalı ve maddesel hasarlı hep 5 bin 128 kaymakamlık meydana gelirken, bu kazalarda 19 emanet hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa izleme etti. Genişlik bir iki kazanın yaşandığı şehirler ise Ardahan, Tunceli, Hakkari ve Iğdır oldu. Ağustos ayında 20 bin 25 çoban alkollü namına miftah kullanırken yakalanırken, denetimlerde 1 milyon 761 bin 343 gidiş geliş cezası uygulandı. 117 bin 242 çevirici ise trafikten menedildi.

KAZALAR MOBESE’YE YANSIDI

Trafik Başkanlığı, Bayburt, Balıkesir, Burdur, Hatay, İstanbul, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sakarya, Şanlıurfa ile Tokat’ta meydana mevrut ve mobese kameralarına yansıyan trafik kazaların görüntülerini paylaştı. Görüntülerde sürücülerin ve yayaların geçiş hakkı kuralına uymadıkları görülürken, Şanlıurfa’da bire bir sürücüsünün yoldan çıkıp kaldırımdaki yayaya çarpması, sonrasında ise devrilmesi üstelik kameralara yansıdı.

Öte yandan trafik kazalarında yeryüzü kesif görülen sürücü hataları, şöyle sıralandı:

‘Araç hızını öğün, hava ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, dudak argıt ve kaplamanın dar olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymamak, abdestbozan izlem ve tahvil kuralına uymamak, arkadan çarpma, periyot kurallarına uymamak, kırmızı kandil veya görevlinin dur işaretinde durmamak, kayıt giremez gidiş geliş işareti kâin yerlere sarmak, yaya ve ekol geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş hakkı makaslamak, alkollü kendisine kurgu kaldırmak, begayet derhâl araç elde etmek, geçme yasağı olan yerlerden bozmak ve yanlış şekilde veya haram olan yerlere park almak?Share: