Guatemala Dışişleri Bakanı Flores: “Küresel sorunlara cevaplar bulmamız gerekiyor”

Guatemala Dışişleri Bakanı Flores: “Toptan sorunlara cevaplar bulmamız gerekiyor”

Guatemala Dışişleri Bakanı Mario Adolfo Bcaro Flores, 13. Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu

ANKARA – Ankara’dahi 13’üncüsü düzenlenen Büyükelçiler Konferansı’na katılan Guatemala Dışişleri Bakanı Mario Adolfo Bcaro Flores, “Küresel sorunlara cevaplar bulmamız gerekiyor. Bu mahsus zorlukları birlikte içerisinde getiriyor. Bunu takkadak diplomasi ile çözebileceğiz. Bir Atatürk kadar ilişkilerimize yer esasen başlayacağız. Zira bize ayrımlı düşünmeyi öğretti” dedi.

Guatemala Dışişleri Bakanı Mario Adolfo Bcaro Flores, Ankara’dahi tıpkı otelde planlı 13. Büyükelçiler Konferansı’na katıldı. Flores, konuşmasına Atatürk’ün “Önümüze bakmamız müstelzim tıpkı andayız” sözünü hatırlatarak başladı. Guatemala’nın konferansta bulunma amacına değinen Flores, “Kendimize şunu soruyoruz. Neden Guatemala burada, illet biz Guatemala ile ayrımsız şeyler paylaşıyoruz? Cevabı çokça yalın kat, ‘Atatürk’. Atatürk, 1930’lu yıllarda baktığımızda Meksika’ya temsilcisini orada Gevher medeniyeti ile Türk milletini neyin birleştirdiğini araştırması üzere gönderdi. Temsilciler 8 sayı ifade sundular ve bir tane uzlaşı vizyoner olmalarıydı. Biz, Töz medeniyetinin beşiğiyiz. Dünyaya el fail benzeri medeniyetin mensubu olmaktan ekolojik ortam haddinden fazla gururluyuz” ifadelerine kayran verdi.

Diplomatik ilişkilerde eş debi edilmesinin ticari ve insani krizlerin içerisinden çıkılmasına nöbet göstereceğini nâkil Flores, “Nazır Çavuşoğlu ile irtibat el birliği halinde hareket etmeliyiz. Ancak angajman ve el birliği halinde azık krizinin içerisinden çıkabiliriz. Bizim gibi medeniyetlerin iri rolü var. Global sorunlara cevaplar bulmamız gerekiyor. Bu muhtemelen zorlukları de içerisinde getiriyor. Bunu yemeden içmeden diplomatlık ile çözebileceğiz. Bir Atatürk kadar ilişkilerimize sunu esasen başlayacağız. Zira bize değişik düşünmeyi öğretti” dedi.

Guatemala’nın Amerika kıtasında tarımsal üretimde koskocaman racon oynadığını kaydeden Flores, şu ifadelere düz verdi:

“Guatemala, dünyadaki sunu koskocaman şeker ve kahvehane üreticilerinden ayrımsız tanesi. Gene burada Türkiye’nin bile zarfında bulunduğu ve Itidalli Asya’dan getirdiği ürünleri üretiyoruz. Bildiğiniz üzere kullandığımız bir nice ürünün ortamında Guatemala ürünleri birlikte var.”

Guatemala’nın Amerika kıtasındaki yer bağan enflasyona ehil mutluluk olduğunu belirten Guatemala Dışişleri Bakanı Flores, “11 sene içerisinde bakıldığında tahaccüm oranımız büyük tıpkısı kat katetti. MEMLUK, Meksika ile ilişkilerimiz ensiz soylu erki istikrarı bize kazandırdı” dedi.

Guatemala’nın coğrafi anlamda stratejik önemini belirterek, dış politikası ile öne sâdır benzeri mutluluk olduğunu nâkil Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, “Guatemala, Yıldız ve Güney Amerika ortasında mühim öneme ehil ayrımsız devlet. Yemeden Içmeden coğrafi konumundan ekolojik ortam değil, izlediği enerjik aut politika sayesinde tamlık dünyada stratejik aynı devlet haline geldi. Şevket Başkanı Giammattei’nin kavga başladıktan bilahare bölgeden Ukrayna’yı mülakat fail önder olması tesadüf değil. Yalnız Latin Halkları Amerika bölgesi amacıyla değil bizim coğrafyamızdaki gelişmelere da mümasil demet gösteriyorlar” ifadelerini kullandı.

2021 yılında bir eski yıla bakarak iki talih arasındaki ticaretin iki bitirme arttığını tamlayan Çavuşoğlu, bu senenin geçmiş yarısında oranın beklenenin altında kaldığını söyledi.Share: