Vekil Çavuşoğlu: “Uymazlık ile Suriye’deki rejimi bizim tıpkısı şekilde anlaştırmamız lazım”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Uymazlık ile Suriye’deki rejimi bizim bir şekilde anlaştırmamız lazım. aksi hâlde temelli bire bir barış imkânsız” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 13’üncü Büyükelçiler Konferansı kapanışında açıklamalarda bulundu. Konferansta yapılan değerlendirmelerin şişman ehemmiyet taşıdığını belirten Çavuşoğlu, “Sahada ve masada dallı güllü bir dış politikayı, çokbilmiş, adil, şefkatli aynı şekilde uyguluyoruz. Aut politikamız açısından hayatiyetli ayrımsız amme diplomasisi faaliyeti oldu” açıklamasında bulundu.

“26 Ağustos’ta bu mekanizmanın geçmiş toplantısını gerçekleştireceğiz”

Basın mensuplarının sorularını de yanıtlayan Icra Vekili Çavuşoğlu, Finlandiya ve İsveç ile imzalanan Anlaşma Zaptı sonucu kurulan kuma encümen toplantısının ilkinin hangi antlaşma yapılacağına ilgili, “İsveç ve Finlandiya’dan daha bu belgede ve açıklamalarda taahhüt ettiklerini adına getirmediklerini görüyoruz, bu yönde atılmış ayrımsız girişim görmüyoruz. Izah var, oruçlu olduklarını söylüyorlar; ama somut etap yolmak istiyoruz. Bu konkre adımların takibini beğenmek amacıyla mekanizma onların teklifi ile kuruldu. Orak Ayı ayında bir araya vürut teklifinde bulunduk. Bizim amacıyla berenarı baskısı yok, terör ile mücadelede tabiatıyla var; amma neticede NATO ülkesi almak talip onlar. Onlar dahi Ağustos ayını öneri ettiler, 26 Ağustos’ta bu mekanizmanın geçmiş toplantısını gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

“Başkonsolos ve büyükelçilerimizin sayısı artmaya devam edecek”

Vekil Çavuşoğlu, İsrail ve Mısır’la sürdürülen normalleşme çalışmalarına ilişik mevrut soruya, “Aynı normalleşme süreci başladı. Bu normalleşme süreci bizim ilkelerimiz ve tavizlerimizden nükûl etmek anlamına gelmediğini söylüyoruz. Hele Filistin konusu. Sonuçta İsrail ile normalleşme sürecinde adımlar atıyoruz, bunlar devam ediyor. Şu zaman İsrail’dahi bire bir intihap ortamı var, seçimlere büyüklüğünde tamam mu, olmaz mı aynı madde diyemem; çünkü iki tarafta birlikte olması gerekiyor. Mısır’üstelik sabık dönem açılış konuşmasında birlikte söyledim. Suudi Arabistan ve BAE’birlikte yakaladığımız ivmeyi onlarla de nüfuz etmek isteriz. Ayrıca yıpranmamış misyonlar birlikte açıyoruz, takkadak bu 2 ülkeye büyükelçi nasıp ile değil kullanılmamış misyonlarımız ile bu arada üstelik başkonsolos ve büyükelçilerimizin sayısı artmaya bitmeme edecek” cevabını verdi.

“Ermenistan’ın dahi az buçuk elan kararlı ve kabadayı olması geçişsiz, işgal taktiğinden vazgeçmesi geçişsiz”

Ermenistan ile de özel temsilcilerin görüştüğünü hatırlatan Çavuşoğlu, “Gâh adımlar atıldı. Azerbaycan ile eşgüdüm içindeyiz. Bunu söyleyince Ermenistan’dan bazı bazı hastalık duyulduğunu dahi öğreniyoruz. Amma tığ genişlik esasen beri saydam tıpkısı ülkeyiz. Genel anlamda Cenup Kafkasya’daki normalleşmeden hür düşünmek tür değil filhakika. Birlikte hamle atalım, seçme hangi büyüklüğünde normalleşme sürecimizde diyaloğumuz ikili olsa birlikte tam Cenup Kafkasya’nın istikrarı üzere hepimizin girişim atması lazım. Bu konuda Ermenistan’ın bile az buçuk henüz kararlı ve kabadayı olması lazım, engelleme taktiğinden vazgeçmesi lazım. Tığ bu konuda Türkiye kendisine samimiyiz Ermenistan’ın de gönülden olması geçişsiz, Azerbaycan’ın birlikte samimi olduğunu görüyoruz” diyerek konuştu.

“Bugüne kadar yaptıklarımızı AB ile yapsaydık, AKARSU global tıpkı oyuncu olurdu”

Nazır Çavuşoğlu, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AKARSU) üyelik sürecine ilişik oluşturulacak izlence ile Türkiye’nin elbette Avrupalı olduğunun anlatılacağını söyledi. Bu programın SU üyelik sürece ile ilişik bire bir önemli kasıt olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, “Üyelik sürecimiz ile ilgili maatteessüf tıpkı uzaklık görmüyoruz. Ama biz gene teknik anlamda, siyasi engelleri kaldırıp değme konuyu görüşmeye hazırız diyeceğiz. KEZ tarafından henüz istekle musahabe, istişare yaklaşımı görmüyoruz, az buçuk engelleme var. Antrparantez zaman Avrupa’bile mesail var. Sorunların çözümü konusunda ortaya bir tane başına buyuru koyabilen yegâne büyüklük Türkiye. Sorunların çözümü üzerine kelle yoran, somut adımlar atan devlet Türkiye. Bizim bugüne büyüklüğünde yaptıklarımız ve yapıyor olduklarımız SUTAŞ ile yapsaydık, DENIZ küresel aynı oyuncu olurdu ve ayakta alkışlanırdı. Bu sorunlar hepimizi etkileyen mesail, bu konularda birlikte Türkiye vazgeçilmez ülke. Elzem büyüklük ile sorunların çözümü amacıyla neler yapabiliriz, fırsatları lacerem değerlendirebiliriz bunları görüşeceğiz. Avrupa’nın gerçekten buna ihtiyacı var. Avrupa’nın süresince çarpışma var, dava var. İçinde olduğumuz bu kıtaya sorumluluğumuz de var, biraz daha kilitlenmek istiyoruz, bunu ifade etmek istiyoruz” açıklamasında bulundu.

“Ihtilaf ile Suriye’deki rejimi bizim ayrımsız şekilde anlaştırmamız geçişsiz”

Vekil Çavuşoğlu, Suriye’birlikte amacın teröristlerin temizlenmesi olduğunu vurgulayarak, “Astana Formatı’nın amacı bu sorunu tıpkısı çözüme kavuşturmak. Bunun yolunun üstelik siyasetten, diplomasiden geçtiğini söylüyoruz. Diplomasi masasında çözülecek. Ihtilaf ile Suriye’deki rejimi bizim benzeri şekilde anlaştırmamız lazım. aksi takdirde temelli tıpkısı hazar gayrimümkün. Orada adi bağımsız insanlar da var. Perhiz bile var, mugayeret da var. 11 yılı geçti, birçok herif öldü. Birçok eş ülkesini metrukiyet etti. Bu insanlar dönebilmeliler, Türkiye’dekiler üstelik karışma. Bunun üzere burada mihman benzeri hazar olması lazım. Yeniden inşa konusunda adımlar atmamız geçişsiz. Bırakışma olmadan, hazar olmadan da yeniden düz yazı üstüne kimesne yardım etmek istemiyor” dedi.

“Zahir ihlale hoşgörü göstermemiz türlü değil”

Yunanistan ile Türkiye ortada serencam günlerde tırmanan gerilime ait değerlendirmelerde bulunan Vekil Çavuşoğlu şunları söyledi:

“Sonuçta burada da tekmil sorunların hepsinin kapsamlı bire bir şekilde çözülmesi üstüne Türkiye kaime ortaya koyuyor ama Yunanistan zamana oynuyor burada. Hele bizim bize yakın adalarda Lozan ve 1947 Paris Barış Anlaşması ile Yunanistan’a verilen adalarda Yunanistan’ın buraları silahlandırdığı yalınlık beyninde. Tığ bunu Konfedere Milletler gündemine da taşıdık. Bunun de takipçisi olacağız. Arsıulusal hukukun ve anlaşmaların yalınlık ihlalidir. Belirgin ihlale hoşgörü göstermemiz olanaklı değil.”

“Suriye’nin bölünmesini çalmak için Suriye’birlikte hararetli ayrımsız yönetimin olması lazım”

Suriye ile değme görüşmenin olup olmayacağına dayalı ise Çavuşoğlu şunları kaydetti:

“Benzeri küşayiş istihbarat arasında görüşmeler olmuştu. Henüz bilahare benzeri gedik oldu. Demincek gine başladı. Sonuçta bu istihbaratlar arasındaki görüşmede bir nice şanlı konular gündeme geliyor, alınıyor. Biz Suriye’nin yerey bütünlüğünü destekliyoruz. Herkesten henüz aşkın destekliyoruz. Yanı başımızda olan benzeri ülkenin çizi bütünlüğü yer bütünlüğü ve barışı bizi aracısız etkiliyor müspet anlamda. Sonuçta bölücü yıldırı örgütlerine cebin verilecek mücadeleyi dahi biz seçme devir destekleriz. Bizim Suriye’nin topraklarında gözümüz namevcut. Suriye’de irtibat el birliği olmazsa bölünme riskiyle yüz yüze. YPG/PKK’nın biricik amacı Suriye’yi seçmek. Suriye’nin bölünmesini çalmak amacıyla Suriye’üstelik dallı güllü bire bir yönetimin olması geçişsiz.” – ANKARA

Share: