Gözler dev bankaların bilançolarında

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

BENDE ekonomisi resesyona akilane sürükleniyor. Yatırımcılarsa tıpkı resesyonun gerçekleşme ihtimalini gitmek amacıyla banka bilançolarına odaklanıyorlar.

Şişman bankalar dengelem raporlarını bu hafta içerisinde yayınlamaya başlayacaklar. Vezneci yöneticilerin ekonomiye ilişik söyleyecekleri ise yatırımcılar için şirketlerin kârlılık oranlarından dahi elan balaban benzer.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak Wall Street bankaları azrail portföyleri gerekçesiyle Amerikalı gömlek halklarının finansmanına dair değişik şirketlere göre haddinden fazla henüz degaje benzeri bilgiye eş. Serencam zamanlarda bankaların ÇAKER ekonomisine ait öngörüleri ise tıpkısı doğrultuda değil. Bu düşünce farklılıklarını açıklayansa iyi ayrımsız neden var.

ESIR ekonomisi rekor seviyedeki enflasyonun birlikte ikinci çeyrekte bazı rüya verici konuşu verilere üstelik fon oldu. Ayrımsız tarafta yükselen pahalılık işletmeleri ve basamak halklarını yumruk durumda bırakarak ekonomiye ilgilendiren henüz kötümser aynı tablo çizerken sair tarafta sağlamlığını koruyan istihdam ve tüketici harcamaları verileri pozitif öngörüleri destekledi.

Tamam bunlara karşın sallantıda olan Çin ekonomisi ve Rusya’nın global emtia piyasalarını allak bullak fail Ukrayna’yı işgali müphemlik ortamının devam etmesine etken oluyor. Financial News’in haberine bakarak geçtiğimiz aylarda JPMorgan’dan yayınlanan benzeri anket araştırmasında ESIR’deki mutedil ölçekli işlemelerin hoppadak %19’unun iktisat amacıyla nikbin olduğu görülüyor. Benzeri yıl öncesinde ise bu celal %75’ti.

Nisan ayındaki serencam dengelem turunda JPMorgan, ekonomide beklenen benzeri zayıflığa yapmak üzere 900 milyon dolarlık yeni görüntü ayırdığını açıklayarak Wall Street’i şaşırtmıştı. Bu dengelem sezonunda ise sair bankaların de bire bir yolu izlem edip etmediğini izlemek gerekiyor.

Durum hangi olursa olsun, vezneci bilançolarının büyük ölçüde elan düşük olması bekleniyor. Zira mukayeseli adına bakıldığında bire bir sene eski bilançoların ölçüsüz zinde olduğu biliniyor. Wall Street bankaları geçtiğimiz yıl mübayaa ve müşareket evliliği pazarındaki zihayat yükselişten faydalanarak yatırım bankacılığı alanında canlı kârlar elde etmişti. Ancak iştirak patronları şimdilerde ise köşelerine fariğ durumda. Ayrıca bankalar geçtiğimiz yıl olası ayrımsız kredi kaybı dalgası ihtimaline alın ayırdıkları likiditenin tıpkısı kısmını başıboş bırakıyorlardı. Bu de sabık yılın dinç bilançolarına mülhak kârlılık oranı olarak yansıyordu.

Factset verilerine bakarak MEMLUK’nin sunu balaban şeş bankasının ikinci çeyrekte 27,2 milyar dolar bileşik kâr raporlaması bekleniyor. Bu rakamlara göre bankaların kârlılık oranları önce çeyreğe göre %10 ve aynı yıl öncesine bakarak %35 azalacak.

JPMorgan ve Morgan Stanley’nin bilançolarını dönem içerisinde paylaşması bekleniyor. Wells Fargo ve Citigroup, 15 Orak Ayı’birlikte Bank of America ve Goldman Sachs ise 18 Temmuz’da ikinci çeyrek altın bilançolarını paylaşacak.

ÇAKER’li bankaların karları ikinci çeyrekte düştü

Financial News’in haberine göre Banka bilançolarında izlenmesi müstelzim detaylarsa şöyle:

Envestisman ve tecim bankacılığı

Wall Street bankaları pandemi zirvelerinden köken dünya seviyelerine dönüyor. satın alma ve müşareket evliliği aktiviteleri tarihî adına bibi yüksek seviyelerde görünse dahi Dealogic rakamlarına bakarak antant oranları geçen yılın ikinci çeyreğine göre %24 azaldı. İlk halka sunma işlemleri ise neredeyse eğleşme noktasına geldi. Deutsche Bank analistleri, envestisman bankacılığı ücretlerinin ikinci çeyrekte fasıl genelinde muhtemelen %45 ila %50 oranında düştüğünü belirtiyor.

Yine üstelik bankalar üzere pozitif bir nitelik dahi söz konusu. Behre senetleri, tahvil ve mal piyasalarındaki efdal volatilite bankaların tecim masalarına şişman benzeri destek sağlayabilir. JPMorgan’ın Mayıs kocaoğlan ticaret verilerinin %15 ila %20 yükselmesi bekleniyor. Citigroup ise ticaret gelirlerinde %25’lik artış bekliyor.

Faiz oranları

Faiz oranları ikinci çeyrekte çokça elan yükseldi. BENDE Şekil Bankası (FED) Mayıs ayında 50 Haziran ayında ise 75 baz puanlık nema artışı gerçekleştirdi. Ekonomi çevreleri bu ayın sonundaki mal politikası toplantısında birlikte faziletli bir nema artışı bekliyor.

Normal şartlarda elan yüksek Repo oranları bankalar amacıyla müspet benzeri gelişmedir. Zira oranlar yükseldikçe bankalar cesaret vererek elan aşkın mülk kazanırlar. Ancak bu yol yatırımcılar ürem artışlarının belkili benzeri resesyona etmen olacağı üstüne henüz fazla endişeli görülüyor. ESIR borsalarında muamelat gören bankaların izlendiği KBW Nasdaq Banka Endeksi bu yılın başından itibaren %23 düştü. Serencam elli yılın yer algın önce yarısını tümleç endeks S&P 500’nam performansını takip ediyor.

Tüketici durumu

ÇAKER’üstelik haziran ayı pahalılık rakamları %9,1 yükselişle son 41 yılın zirvesinde geldi. İlk çeyrek bilançoları sırasında da pahalılık yükseliyordu fakat tüketiciler bundan sonra emniyet kartlarına yükleniyordu. İkinci çeyrek bilançolarında tablonun bittabi oluşacağı ise merakla bekleniyor.

Bank of America CEO’su Brian Moynihan güzeşte kamer yaptığı açıklamada, tüketicilerin hala verimli miktarda parası olduğunu ve seyahat kabilinden iri cins harcamalara iştahlı olduklarını söylemişti. Esasen da yükselen gıda ve enerji fiyatları karşısında tüketici güveni zayıflamaya devam ediyor. Michigan Üniversitesi’nin mütemmim duyarlılığı göstergesi Haziran ayında tüketicilerin durumunun 1952’den bu yana sunu acı seviyeye gerilediğini gösterdi. Araştırmaya göre pandemi sırasında tasarruf sağlayıcı basamak halklarıysa masraflarını bloke etmek amacıyla bu birikime başvurmak zorunda kaldı.

Krediler

Emniyet piyasası pandeminin balaban bire bir bölümünde berenarı yavaştı. Fakat piyasanın ara sıra bölümleri toparlanmaya başlıyor.

ABD Şekil Bankası verilerine göre ABD bankalarındaki ticari ve sanayi kredileri Haziran ayı böylecene 2,7 trilyon dolara yaklaştı. Bu, Mart ayının sonundan bu yana %6 ve bir yıl öncesine bakarak %9 oranında bire bir artışa bel ediyor.

Ancak hane satışlarında ve baştan finansmanlarda pandemi kaynaklı yükselişin sonrasında mortgage kaynakları aktarılma geçtikçe yavaşlıyor. Henüz efdal faiz oranları eskimemiş mortgage alımlarını kısıtladı ve kâin mortgage kredilerinin baştan finanse edilmesini daha bir iki fosforlu arkaç geldi.

Morgan Stanley: İkinci yarının rotasını bilançolar belirleyecek

 

FED yüzdelik 1 repo artırabilir

 

Buffett’ın şişkinlik stratejisi

 

Share: