ABD’li bankaların karları ikinci çeyrekte düştü

ABD’li yatırım bankalarından JPMorgan Chase ve Morgan Stanley, nisan-haziran dönemine ilgili bilançolarını açıkladı.

JPMorgan Chase’ten yapılan açıklamaya göre, kurumun bu yılın ikinci çeyreğindeki kemiksiz ocak geçen yılın tıpkısı dönemine nazaran kısaca yüzde 28 azalarak 8,6 milyar dolara geriledi. Vezneci, 2021’in ikinci çeyreğinde 11,9 bilyon dolarlık net kar açıklamıştı.

Kurumun nasip başına eş bile bu yılın ikinci çeyreğinde 2,76 dolara düştü. Bankanın behre başına familya, güzeşte yılın tıpkı döneminde 3,78 dolar seviyesindeydi.

JPMorgan Chase’in 2022’in ikinci çeyreğindeki geliri ise geçen yılın tıpkısı dönemine kıyasla yüzde 1 artarak 30,7 milyar dolar oldu. Vezneci, 2021’nin ayrımsız döneminde 30,5 bilyon dolar dirimsel elde etmişti.

JPMorgan Chase Art Yöneticisi Jamie Dimon, bankanın ikinci çeyrek altın finansal sonuçlarına ilgili yaptığı açıklamada, ÇAKER ekonomisinin büyümeye bitmeme ettiğini, hem gelişim piyasası hem üstelik mütemmim harcamalarının dimdik kaldığını belirtti.

Jeopolitik yüklülük, yüksek para şişkinliği, mütenakıs mütemmim güveni, faiz oranlarının ne kadar yükseleceğine dair belirsizlik ve niceliksel sıkılaşma ile bunların global likidite üzerindeki etkilerinin Rusya-Ukrayna savaşının etkileriyle birleşerek küresel ekonomiyi pahal etkileyebileceğine dikkati calip Dimon, olabilecek temas şeye hazır olduklarını kaydetti.

Morgan Stanley’nin hem aile hem geliri düştü

Morgan Stanley üstelik bu yılın ikinci çeyreğinde net kar ve gelirinin azaldığını duyurdu.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, kurumun bu yılın ikinci çeyreğindeki açık sülale güzeşte yılın bir dönemine nazaran yüzdelik 29 azalarak 2,5 milyar dolara geriledi. Gelgel, güzeşte yılın benzeri döneminde 3,5 bilyon dolar kemiksiz kar elde etmişti.

Bankanın sabık yılın ikinci çeyreğinde 1,85 dolar olan behre başına karı bile bu yılın tıpkısı döneminde 1,39 dolara indi.

Morgan Stanley’nin bu yılın ikinci çeyreğindeki geliri ise sabık yılın benzeri dönemine bakarak yüzdelik 11 azalışla 13,1 milyar dolara düştü. Bankanın geliri, sabık senenin april-haziran döneminde 14,8 bilyon dolar olmuştu.

Morgan Stanley Peş Yöneticisi James Gorman, bankanın değişebilir ayrımsız piyasa ortamında sağlam tıpkısı çeyrek geçirdiğini belirtti.

Adlı bankacının dönüşü büyük oldu

 

Moody’s’ten Türk bankacılık sektörü değerlendirmesi

 

KEZ, bankalar üzerindeki baskıyı artırıyor

 

Banka hisseleri için kritik proses

 

Share: