Kayserili sanayiciler GES yönetmeliğinde uymazlık istiyor

Kayseri gelişim dünyası; Gündüz Enerji Sistemi (GES) Yönetmeliğindeki yapılan değişikliği müşavere toplantısı ile değerlendirdi. KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci ile KTO Başkanı Ömer Gülsoy eş yaptığı değerlendirmede, tüketim fazlasının Yenilenebilir Erke Kaynakları Uygulayım Bilimi Terbiye Merkezi’ne (YEKTEM) aktarılmasının yatırımcıları mali anlamda zorlayacağını, sanayicilerin bu şekilde önünün kesilmesinin akilane olmadığın anlatım etti.

Kayseri Uran Odası (KAYSO) ve Kayseri Ticaret Odası (KTO) ortaklığında Erke Piyasası Aranjman Kurumu (EPDK) vasıtasıyla hazırlanan ve 11.08.2022 günlü Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Cümbüş Piyasasında Lisanssız Ruh Üretim Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle ilgili üyeleri ile bire bir araya gelerek değerlendirme ve meşveret toplantısı düzenlendi. Kayseri Tecim Odası Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci ve KTO Umumi Heyet Başkanı Ömer Gülsoy ve sektörde ruh gösteren sanayici ve işadamları katıldı. Basına bağlı gerçekleştirilen toplantıda GES yatırımcılarının taleplerinin tamamını dinleyip merhale aldıklarını belirten KAYSO Başkanı Büyüksimitci ile KTO Başkanı Gülsoy, yeni yönetmelikle ait yaptığı kuma açıklamada şunları söyledi;

“Elan önce dağıtım şirketlerine yapılan ve süreçleri devam eden başvurular var. Bunların benzeri kısmı diploma aşamasında iken davet mektubu hamiş olup ellerine ulaşmamış olan yatırımcılarımız üstelik var. Eğer türlü ise; Bilcümle bu süreçlerin tamamlanması amacıyla sürenin 1 Eş 2023 tarihine büyüklüğünde uzatılması yahut 11 Ağustos 2022 den sonradan yapılan başvuruların bakir yönetmeliğe göre değerlendirilmesi elzem arkaç gelmiştir. Çünkü, 2019 yılında yayımlanan yönetmeliğe güvenerek cesaret çekip, borçlanarak envestisman özne sanayicilerimiz yüreklilik vurdumduymaz ödemesinde zorlanacaktır. Odalar yerine bizim görevimiz üyelerimizden gelen sorunları ilgilendiren makamlara devretmek. GES yatırımcılarımızın Taleplerimizi zaruri makamlara uyarlamak üzere TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’na ileteceğiz.”

“İhracatımızın sekteye uğramaması üzere yönetmelik değişikliği dirimsel öneme taşıyan”

Ülkedeki cari açığın nazik benzeri kısmının enerjiden kaynaklandığının altını çizen başkanlar; “Enerjide dışa bağımlılığımı azaltmamız gerektiği yer büyük gerçeğimizdir. Envestisman iştahını azaltmadan, uygulamadaki yanlışlıkların kademeli düzeltilmesi, ülkemizin yenilenebilir enerji politikasının bir hızda gitmesi için son adım önemlidir. Antrparantez cemi dünyanın konuştuğu tıpkısı Yeşil Tahavvül gerçeği var. İhracatımızın da tahminî yüzde 50’sini Avrupa ülkelerine yaptığımızdan kıran, Yenilenebilir enerji yatırımlarının gelişigüzel güzeşte aktarılma güçlenen ihracatımızı sekteye uğratmaması amacıyla hayati öneme taşıyan. Bundan etraf yapılan yönetmelik değişikliğinin gene gözden geçirilmesini arzu ediyoruz” diyerek konuştu.

Toplantıda sektörde elektrik gösteren sanayici ve işadamları bile sonuç yapılan değişikliğin kendilerini kıygın ettiğini belirterek, bir an önce yönetmeliğin değiştirilmesi yönünde Başkanlardan talepte bulundu. – KAYSERİ

Share: