Dev bankaların WhatsApp faturası 1 bilyon dolar

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

ABD’li düzenleyiciler, yetkisiz mesajlaşma uygulamalarını kullanan çalışanları izleyemedikleri gerekçesiyle ülkenin yer iri ilkokul envestisman bankasından yaklaşık 1 milyar dolar ödence almaya hazırlanıyor.

Bloomberg International’ın haberine bakarak, Morgan Stanley Perşembe günü yaptığı açıklamada, 200 milyon dolarlık benzeri nakdî ceza ödemeyi beklediğini açıkladı. JPMorgan birlikte benzeri sebepten bu miktarın aynısını ödeyeceğini açıklamıştı. Yetkililer söz konusu ödence anlaşmasını bankacılık sektörü üzere benzeri ölçüt adına kullanıyor. Habere göre, Citigroup, Goldman Sachs ve Bank of America üstelik tıpkı ayrımsız nakdî ceza amacıyla düzenleyicilerle gelecek düzeyde görüşmeler yaptı. Bu görüşmeler henüz sonuçlanmadı ve cezalar hala değişebilir.

1 bilyon dolara ulaşan toplanmış tazminat miktarı, hakeza benzeri konuyla ilişkin tazminat ödemelerinde bulunmaz görülen benzeri artışı mandepsi ediyor. Mal cezaları ise geçmişe bakarak şanlı ölçüde daha faziletli olma eğiliminde ve üste BENDE bankalarına araç tutma konusundaki eksiklikleri dolayısıyla verilen genişlik büyük cezalar ortada yerini alıyor. Daha ilk 2006 yılında Morgan Stanley’e e-postaları dulda konusundaki başarısızlığı dolayısıyla 15 milyon dolarlık bir ukubet uygulanmıştı.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak finans firmalarının, çirkin davranışları menetmek amacıyla çalışanlarının işleriyle müntesip iletişimlerini titizce izlemeleri gerekiyor. Hareketli mesajlaşma uygulamalarının çoğalmasıyla halihazırda el durumda mütezayit personel takip sistemleri, firmaların Kovid-19 pandemisi nedeniyle çalışanlarını eve göndermesinin peşi sıra çok elan işlevsiz ağıl geldi.

Antrakt ayında, ABD Söylenegelmiş Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Mal Vadeli İşlemleri Tecim Komisyonu (CFTC) JPMorgan’a 200 milyon dolar nakdî ceza verdi. Düzenleyici kurumlardan yapılan açıklamada bankadaki umumi müdürlerin ve değişik art dozaj denetçilerin de, işle ilişkin iletişim amacıyla WhatsApp veya şahsi e-kez adresleri gibi hizmetleri kullanarak mevzuat incelemelerini ortadan kaldırdığı belirtildi.

SEC ve CFTC’nin önderlik ettiği soruşturmalarda, HSBC ve Deutsche Bank üzere gayrı firmalara bile uygulanacak belkili cezaların ardından levha daha dahi ağırlaşabilir.

“Tasdiksiz” cihazlar

Morgan Stanley’den Perşembe günü yapılan dengelem açıklamasında muhtemel dünyalık cezasının, “onaylanmamış şahsi cihazların kullanımı ve firmanın kayıt terviç gereklilikleri ile ait belli başlı benzeri mevzuat konusuyla ilgilendiren” olduğu belirtildi.

JPMorgan’ın para cezası açıklandığında, SEC’in New York Kesim Ofisi Mümessil Müdür Yardımcısı Sanjay Wadhwa, New York merkezli bankanın “başarısızlıklarının biraz yarkurul soruşturmasını engellediğini ve personelin normalde gerekli olmaması gereken bazı katma adımlar atmasını gerektirdiğini” söyledi.

Wadhwa, firmaların “yatırımcıyı engellemekten artış yatırımcı koruma misyonunu paylaşması” gerektiğini sözlerine ekledi.

WhatsApp kullanımı bankacıyı işinden etti

 

Gözler dev bankaların bilançolarında

 

Adlı bankacının dönüşü balaban oldu

 

Share: