Giresun 2. OSB dış satım ve istihdam üssü olma yolunda ilerliyor

Giresun 2. OSB dış satım ve istihdam üssü olma yolunda ilerliyor

GİRESUN – Giresun’un Bulancak ilçesinde 480 bin metrekare yer üstüne kurulan ve yaklaşık 40 milyon dolarlık ululuk destekli yatırımla 2018 yılından bu yana faaliyette olan Giresun 2. Organize Sanayi Bölgesi yüzde yüzü tamamlandığında 46 tesisle alay malay tahminî 6 bin kişinin istihdamını sağlayacak.

Kalaba-Giresun Havalimanına yakınlığı ve Karadeniz Sahil Yolu üstünde olması zımnında lojistik olarak dahi hücre çarpan 2. OSB projesi 2012 yılında onaylanarak, devletleştirme ve zir çatı yatırımlarının tamamlanmasının peşi sıra 2018 yılında hareketlilik göstermeye başladı. 19 firmanın istihsal yaptığı tevhit sanayi bölgesinde tahminî 2 bin 500 yaşama istihdam ediliyor. İnşaat çalışmaları devam eden 25 fabrikanın tamamlanmasının arkası sıra kestirmece 6 bin kişinin istihdamına yardım sağlayacak olan kombinasyon uran bölgesinden dünyanın kısaca 100 ülkesine ihracat gerçekleştiriliyor.

2019 yılında yapılan başvurma sonrasında enerji dağıtım lisansı düz 2.OSB’de faaliyet gösteren firmalar elektriği daha makul fiyatla kullanırken, yapılması planlanan mesleki terbiye merkeziyle öz mesafe eleman ihtiyacını kendisinin karşılayacağı aynı yapı oluşturuluyor.

“Ağırlıklı yerine defans uran ve fındık bütünleşmiş fabrikaları bulunuyor”

Giresun 2. OSB Müdürü İnşaat Mühendisi Mete Bahadır Yılmayan, “Giresun 2.Tevhit Sanayi Bölgemiz ile istihsal ve istihdam üssü olma amacında ilerliyoruz. Devletimiz parçalanmamış imkanlarıyla çokça sakil bir yatırım yaparak 2.OSB’yi hayata geçirdik. Tafsilatlı ayrımsız devletleştirme ve ast yapı tamamla sürecimiz oldu ve bunun arkası sıra şu anda 19 firmamız faaliyetlerine devam ediyor. İnşaat çalışmaları bitmeme eden firmalarımızın da inşaatlarını tamamlamalarının ardından 46 fabrikamız ve tahminî 6 bin istihdamla bölgenin gücüne vahim katacak bire bir projeyi tamamlamış olacağız. Tevhit Uran Bölgemizde yatırımların sektörel dağılımlarına bakacak olursak yüzde 32’lik kısmı makine-defans sanayi oluşturuyor. Bunun peşi sıra fındık bütünleşmiş, yapı, enerji mobilya ve alüminyum işleme tesislerimiz bulunuyor. Bu projenin şehrimize kazandırılmasında Ilkin Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan atılmak üzere, seçme ant yanımızda olan hemşehrimiz YANLIŞSIZ Parti Genel Bakan Yardımcısı Nurettin Canikli ve milletvekillerimize teşekkür ediyoruz” dedi.

“2.OSB’deki firmalar elektriği almanak yüzde 17-18 henüz bozuk para kullanıyorlar”

2.OSB projesine önceden Türkiye’nin bir nice durumunda yapılmış olan OSB’leri konuşma ederek, buralarda yapılan hataları yapmamaya himmet gösterdiklerini belirten Bulancak Ticaret ve Endüstri Odası Başkanı ve 2.OSB Yönetim Kurulu Üyesi Mehabetli Fatoğlu ise, “Bizim üzere bildirme oylumlu molekül bölgenin istihdamı. Biz burada yapı yeri kurmaya başladığımızda şantiyelere dahi hareketlilik veremeyecek durumdayız fakat gelinen durumda yapılan balaban yatırımla Bulancak ve Piraziz ilçelerinin Giresun üzerindeki hareketlilik yükü alınarak tesislerimize elektriği verebiliyoruz. Neşelilik tevzi lisansı aldığımız üzere OSB’deki firmalarımıza almanak yüzdelik 17-18 civarında henüz makul faaliyet veriyoruz. Göz bebeği firmalarımız var buraya taşınmalarının arkası sıra kâin işlerini 3’e katladılar, arzumuz bölgemizdeki firmaların büyümesi ve arsıulusal alanda bayram sahibi olmaları” ifadelerini kullandı.

Share: