Giresun 2. OSB ihracat ve istihdam üssü olma önünde ilerliyor

Giresun’un Bulancak ilçesinde 480 bin metrekare arazi konusunda kurulan ve tahminî 40 milyon dolarlık büyüklük destekli yatırımla 2018 yılından bu yana faaliyette olan Giresun 2. Kombinasyon Sanayi Bölgesi, yüzde 100 tamamlandığında 46 tesisle gelişigüzel kısaca 6 bin kişinin istihdamını sağlayacak.

Ordu-Giresun Havalimanına yakınlığı ve Karadeniz Deniz Boyu Yolu üstünde olması nedeniyle geri hizmet yerine dahi göze çoğaltan 2. OSB projesi 2012 yılında onaylanarak, devletleştirme ve ast bina yatırımlarının tamamlanmasının ardından 2018 yılında cıvıltı göstermeye başladı. 19 firmanın üretim yaptığı kombinasyon endüstri bölgesinde tahminî 2 bin 500 gönül istihdam ediliyor. İnşaat çalışmaları bitmeme eden 25 fabrikanın tamamlanmasının ardından yaklaşık 6 bin kişinin istihdamına ulama sağlayacak olan organize endüstri bölgesinden dünyanın kısaca 100 ülkesine dış satım gerçekleştiriliyor.

2019 yılında yapılan müracaat sonrasında enerji dağıtım lisansı alan 2.OSB’de faaliyet gösteren firmalar elektriği henüz akla yatkın fiyatla kullanırken, yapılması planlanan mesleki eğitim bilimi merkeziyle zat açıklık öge ihtiyacını kendisinin karşılayacağı bir çatı oluşturuluyor.

“Ağırlıklı yerine savunma endüstri ve fındık bütünleşmiş fabrikaları bulunuyor”

Giresun 2. OSB Müdürü İnşaat Mühendisi Mete Keleş Yılmayan, “Giresun 2.Kombinasyon Uran Bölgemiz ile üretim ve istihdam üssü olma uğrunda ilerliyoruz. Devletimiz tüm imkanlarıyla haddinden fazla okkalı benzeri yatırım yaparak 2.OSB’yi hayata geçirdik. Ayrıntılı aynı kamulaştırma ve madun çatı tamamla sürecimiz oldu ve bunun arkası sıra şu anda 19 firmamız faaliyetlerine bitmeme ediyor. İnşaat çalışmaları bitmeme fail firmalarımızın de inşaatlarını tamamlamalarının ardından 46 fabrikamız ve kestirmece 6 bin istihdamla bölgenin gücüne ağır sıklet katacak tıpkı projeyi tamamlamış olacağız. Organize Sanayi Bölgemizde yatırımların sektörel dağılımlarına bakacak olursak yüzde 32’lik kısmı makine-defans endüstri oluşturuyor. Bunun arkası sıra fındık bütünleşmiş, oluşum, enerji mobilya ve alüminyum işleme tesislerimiz bulunuyor. Bu projenin şehrimize kazandırılmasında Ilkin Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan kalkışmak için, her ant yanımızda olan hemşehrimiz YANLIŞSIZ Öğür Genel Nazır Yardımcısı Nurettin Canikli ve milletvekillerimize teşekkür ediyoruz” dedi.

“2.OSB’deki firmalar elektriği yıllık yüzde 17-18 daha sıkıntılı kullanıyorlar”

2.OSB projesine önceden Türkiye’nin birçok durumunda işlenmiş olan OSB’leri müzakere ederek, buralarda yapılan hataları yapmamaya himmet gösterdiklerini belirten Bulancak Ticaret ve Endüstri Odası Başkanı ve 2.OSB Yönetim Kurulu Üyesi Yüksek Fatoğlu ise, “Bizim için genişlik oylumlu madde bölgenin istihdamı. Tığ burada yapı yeri kurmaya başladığımızda şantiyelere dahi ruh veremeyecek durumdayız ancak gelinen durumda yapılan balaban yatırımla Bulancak ve Piraziz ilçelerinin Giresun üzerindeki faaliyet yükü alınarak tesislerimize elektriği verebiliyoruz. Faaliyet tevzi lisansı aldığımız için OSB’deki firmalarımıza yıllık yüzdelik 17-18 civarında henüz akıllıca cümbüş veriyoruz. Göz bebeği firmalarımız var buraya taşınmalarının peşi sıra kâin işlerini 3’e katladılar, arzumuz bölgemizdeki firmaların büyümesi ve uluslararası alanda alay sahibi olmaları” ifadelerini kullandı. – GİRESUN

Share: