Fabrikasının bahçesine serdiği fındığı kurutamayınca fındık kurutma makinası yapmaya değişmeyen verdi

Gün Doğusu Karadeniz’üstelik fındık hasadının sürdüğü şimdilerde fındık almak büyüklüğünde zayıflatmak üstelik nemli ve yağışlı havalar nedeniyle üreticiler üzere sıkıntı haline geliyor. Tıpkısı çok üretici fındığını yok etmek için güneşli havalarda Karadeniz Kıyı Yolu’nun kenarına fındığını sererek kurutmayı tercih ederken, kimileri de fındık kurutma sorununu zat yöntemleri ile çözüyor. Havaların yağışlı geçtiği Karadeniz’dahi fabrikasının bahçesine serdiği fındığı kurutamayan bire bir iklimleme cihazı şirketi yetkilisi ise çareyi özlük fındık kurutma makinelerini yapmakta buldu.

Beşikdüzü Kombinasyon Sanayi Bölgesi’nde zindelik gösteren Bilgi Klima Fabrikası’nın İşletme Müdürü Zeliha Fen, zat fındıklarını yok etmek üzere çözüm ararken herkesin derdine derman olacak tıpkı fındık kurutma makinesi yaptıklarını söyledi. Zeliha Bilim, “İklim değişiklikleri dolayısıyla Karadeniz Bölgesi’nde bir birçok yıldır Ağustos ve Ilkgüz ayları sezon normallerinin dışında elan yağmurlu. Karadeniz’in bir fındığı ve tıpkı birlikte çayı var. Trabzon, Giresun, Ordu’nun yanı sıra Sakarya ve Düzce taraflarında siktirici fındık insanların ittifak kaynağı haline geldi. Bizimde çokça bir iki fındığımız var. Geçtiğimiz yıl fındığı bizim fabrikanın bahçesine serdiler. Sürekle koştur koştur yağmurda üzerini kapatıyoruz. Güneş açıyor, konusunda açıyoruz, derken biz doğrusu yıllardır teshin, soğutma ve havalandırma otomasyon sektöründeyiz. İklimlendirme sektöründeyiz. Biz niye yapmayalım dedik. Şeker, yağ ve un var. Helvayı niye yapmayalım. Nihayetinde fan var. Motosiklet var. Isıtıcı var. Sacımız de var. Profilimiz var. Tığ dahi kenrdi fındık kurutma makinemizi yapalım dedik ve yaptık. Evire Çevire de oldu. Bu ürünün yapımı tamamlayınca görenler kendileri üzere de yapmamızı isteyince bunu dizge için yapmaya karar verdik” dedi.

“Fındığı kişi doğallığında kurutuyoruz”

Fındık Kurutma Makinası yaparken Karadeniz Beceri Üniversitesi’ndeki akademisyenlerden üstelik bindi aldıklarını tamlayan Malumat, “Fındığın kurutması birçok evre olmalı ve doğallığının bozulmaması üzere akademisyenlerden destek aldık. Daima katıksız süresince kurusun istiyorsunuz. Makinanın derecesini istesek 50 dereceye dahi çıkarabiliriz ama fındığın kalitesini düşürmeden, yakmadan 36-37 derecede doğallığını bozmadan kurutuyoruz. Fındık kurutulması birlikte bu cihazlarda ceviz, fıstık ve hurma bile kurutabiliyor” ifadelerini kullandı.

“Fındıkta harman sorununu bitiriyoruz”

Fındık kurutma makinalarıyla bati ayrımsız harman sorununu ortadan kalktığını tamlayan Zeliha Veri, “1 Titrem fındık 8 ile 12 saat beyninde kurutuluyor. Korkulu aynı harman sıkıntısı bulunmayan. Süre sıkıntısı namevcut. Fındıkla çarpışma süresini baya kısaltıyor. 1 ton, 2 ton ve 3 ton kendisine bu cihazları yapabiliyoruz. Cihazları üretirken endüstri elektriği ile çalışanlarınının beraberinde katı-atıkla çalışanlarını bile ürettik. Aile elektriği cinside var. İsteğe göre hem elektrikli hem birlikte merhametsizce-atıklı olarak iki soy yapıt şeklinde cihazı çalıştırabiliyoruz” diye konuştu.

Çok ağırbaşlı dilek aldıklarını belirten Selen, “Önünüzdeki günlerde daha pahal olacağını düşünüyoruz. hava raporu fındık kurutma açısından istenildiği kabilinden gitmiyor. İnsanlar fındıklarını kurutamadıkça aynı merhem arıyorlar. Şuana kadar gelen talepleri karşıladık. Ayrımsız tonluk makinanın maliyeti 50 bin TL geliyor. 2 ve 3 tonluk makinaların fiyatları ise yüzde 20 oranında artıyor. Tıpkısı tonluk fındığı vatandaşlarımız 350-ila 400 TL maliyetle kurutabiliyorlar” şeklinde konuştu. – TRABZONShare: