Van’da döl nöbeti markajcı anne: Kandil’in yolunu imdi kapattık

VAN’üstelik çocuk nöbeti markajcı aileler, HDP İl Başkanlığı binasına yayan, terör örgütü PKK aleyhine motto attı. Eyleme katılan 3 çocuk annesi Nazlı Sancar, kızı Şeyma’nın 11 yıl önceki dağa kaçırıldığını söyleyerek, “Benim Şeyma’mı versinler. Buraya geliyoruz, enstrüman açıyorlar. Bizim sesimizi bastırmaya çalışıyorlar. Ama bizim sesimizi bastıramazlar. Kandil’in yolunu artık kapattık” dedi.

Terör örgütü PKK yoluyla çocukları kaçırılan aileler, 43’üncü haftada birlikte Cumhuriyet Altını Caddesi’nde benzeri araya geldi. Aileler, ellerinde Türk bayrakları, çocuklarının fotoğrafları ve üstünde ‘Dağları kurtlara, kuşlara bırakın’, ‘Çocuklarımızı istiyoruz’, ‘Anneler nöbette’, ‘Artık yeter, yakamızdan düşün’, ‘Şehitler ölmez yurt bölünmez’, ‘Çocuklarımız kimsenin piyonu olmayacak’ yazılmış dövizlerle yürüdü. HDP binasına büyüklüğünde revan aileler amacıyla polis güçleri üstelik güvenlik önlemi aldı. Aileler, binanın önünde ‘Kahrolsun PKK, hareket birlikçi HDP’, ‘Şehitler layemut yurt bölünmez’ sloganları attı. HDP İl Başkanlığı binasından ise ailelerin sesini abanmak üzere ayrımsız misil daha erdemli ünlü saz açıldı. Aileler ise bu duruma reaksiyon gösterdi.

‘BİZİM SESİMİZİ BASTIRAMAZLAR’

Eyleme katılan 3 yavru annesi Baylan Sancar, kızı Şeyma’nın 11 yıl ilk dağa kaçırıldığını söyleyerek, “Benim Şeyma’mı versinler. Buraya geliyoruz, çalgı açıyorlar. Bizim sesimizi bastırmaya çalışıyorlar. Amma bizim sesimizi bastıramazlar. Kandil’in yolunu artık kapattık. Çocukları dağda olan bilcümle anne ve babalara de sesleniyorum; lütfen korkmayın, siz kimden korkuyorsunuz? Siz elbette HDP’den, PKK’dan korkuyorsun? Çocukları onlara piyade etmeyin. Burada bizim sesimizi bastırmaya çalışıyorlar. Balkonların, perdelerinin peşi sıra çıkıp, zafer işareti yapıyorlar, halk sallıyorlar. Hür irademle buradayım, sonuna kadar da bu eylemi sürdüreceğim. Şeyma şayet beni duyuyorsan; gel, mehabet güçlerine tasdik ol” dedi.Share: