Çorum’da kent meydanı için kamulaştırılan binalar yıkılıyor

Çorum’da kent meydanı için kamulaştırılan binalar yıkılıyor

Kentte saat kulesi merkezli 14 bin metrekarelik yer oluşturulacak

ÇORUM – Çorum’de oluşturulacak meydanı üzere tarihi günler yaşanıyor. Çorum Belediyesi, Ulucami etrafında kamulaştırdığı binaların yıkımına başladı. Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın üstelik bu tarihi anne şahitlik etmek üzere yıkım çalışmalarını durumunda inceledi.

Kent meydanı üzere Ulucami merkeze alınarak çalışmaların yürütüldüğünü, cami etrafının boşaltılması amacıyla kamulaştırdıkları binaları yıktıklarını belirten Belediye Başkanı Aşgın, “14 bin metrekarelik Tarihi Çorum Meydanı’nı hayata kılmak amacıyla kamulaştırdıkları binaların yıkımına Halkbank binası ile başladık. Bugün da Kunduzhan Caddesi’nde Tarım Bankası karşısında saha düzlük binaları yıkılıyor. Çorum’umuz için çokça makro benzeri proje. Teferruatlı yıllar konuşulacak, şehrimize koku aldıracak, adeta yıpranmamış bire bir siluet kazandıracak yılların özlemi benzeri proje. Tarihi Çorum Meydanımızı, Çöplü Arastası ile buluşturacağız. Yıkılan binaların yerine tarihi Çorum evleri yapacağız. Tarihi yer için makro tıpkısı yadigâr yaşıyoruz. Tarihe kademe düşüyoruz. Kamulaştırmayı muntazır binaların işlemleri tamamlandığında o binaları üstelik yıkacağız.” dedi.

“Meze verdik yapıyoruz”

Söz verdikleri işleri bir bir hayata geçirdiklerini belirten Komutan Aşgın, Çorum halkının arz pir hizmetlere layık olduğunu, Çorum’u henüz adamakıllı, henüz yaşanabilir ayrımsız site haline yayımlamak üzere tarihi dokuyu baştan canlandıracak kocaman çalışmalar yaptıklarını söyledi. Saat Kulesi etrafında yapılan cephe sağlıklaştırma çalışmalarının Çorumlular tarafından çok beğenildiğini hatırlatan Komutan Aşgın “Çöplü Arastası’nın restorasyonunun ikinci etabı ile ilgilendiren bile çalışmalarımızı başlatıyoruz. Ince yıllar adından saraka ettirecek çalışmaları Çorum halkının hizmetine sunuyoruz” şeklinde konuştu.Share: