Erdoğan: Siyasette Dargınlık Olamaz. Suriye ile Elan İleri Seviyede Adımları Gerçekleştirme Etmemiz Lazım

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, aut politikadaki normalleşme adımlarına ilgilendiren, “Siyasette küslük gayrimümkün. giderek sulh ortamında olacaksın. giderek görüşebilme imkanı yakalayacaksın. Söz Misali Darı’la şu anda dip düzeyde, mergup yerde değil. Amma tığ demincek Darı’la dahi arkadaşlarla alt düzeyde, yani bakanlar seviyesinde bu işi sürdürelim ve ardından de kâm ederiz kim dal düzeyde da bu adımı bildirme pir şekilde atalım. Çünkü Mısır halkı bizim kardeşlerimiz. Bizim Darı halkıyla küs olmamız olabilir değil. Suriye ile elan encam seviyede adımları realizasyon etmemiz gerekiyor” dedi.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Cesamet Başkanı Zelenksi’nin daveti konusunda gittiği Ukrayna’dan dönerken uçakta basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Bugüne büyüklüğünde olduğu kabil Ukrayna’nın baştan imarı sürecinde dahi Türkiye’nin yanlarında olacağını rapor ettim. Sayın Zelenski bile gerek ülkemizin etkili desteği gerekse diplomatik çabaları karşısında memnuniyetini dile getirdi.

“BU SENEKİ BM UMUMI MÜESSES BİRAZ FARKLI OLACAK”

Tabiatıyla bu seneki BM Genel Müesses az buçuk değişik olacak. Bu konuda ilgilendiren arkadaşlardan aldığımız bilgiler katılımın daha ense düzeyde olacağı istikametinde. Tabii bunu BM Umumi Müesses’nda göreceğiz. Orada verilecek mesajlar haddinden fazla çok manalı. Gerek Türkiye olarak bizim vereceğimiz gerek sair ülkelerin vereceği mesajlar çokça çok mefret. Onun üzere hazırlıklarımızı buna bakarak fayrap etmek, adımlarımızı de buna göre atmak durumundayız. Elbette sahada yaşanan gelişmelere bakıldığında, bir nice noktada adeta tıpkısı gedik mekanizması ergin durumda. Ummadığımız, beklemediğimiz kesintiler oldu. Onun için ben bu BM Genel Yerleşmiş’nu biraz değişik yaşayacağımızı zannediyorum.

“ZELENSKİ, RUSYA’NIN ZAPORİJYA’DAKİ BILCÜMLE MAYINLARI SÖKÜP ALMASINI BİZDEN ÖZELLİKLE İSTEDİ”

Zelenski bizden şunu özellikle istedi, Rusya’nın buradaki bilcümle mayın ve bire bir döşemeleri söküp alması ve bu hususun hemencecik ürkütücü olmaktan çıkması çünkü bir zılgıt unsuru. ‘Çernobil’i süregelmek istemiyoruz.’ derken az buçuk de onu kastettim. Bu konuyu Sayın Putin’le da görüşüp, acun barışı amacıyla muhteşem bire bir kadem namına bu konuda Rusya dahi üstüne düşeni yapmalıdır diye bunu kendisinden hele isteyeceğiz. Bu adımı atmaları gerekiyor.

“ESED’İ YENMEK, YENMEMEMK GİBİ BİR DERDİMİZ NAMEVCUT”

Bizim Esed’i yenmek, yenmemek gibi bire bir derdimiz namevcut kim. Eğer Türkiye’birlikte aykırılık olayı hakeza tıpkı noktaya taşıyorsa bu muhalefetin hem kalitesini hem da gramını ortaya koyar.

Bunların muhtemelen bölümünü Ruslarla bu arada yaparken galiba bölümünü üstelik öz askerimizle, asayiş güçlerimizle yürütüyoruz. Bilcümle söylüyorum, demokraside en büyük hasletlerden benzeri tanesi kıvrak muhalefettir. Elbette bizim ruhlu aynı muhalefetimiz yok. Takı burada. Yani Suriye’üstelik ne oluyor ne bitiyor haberleri bulunmayan. Biz ise ta Obama döneminden alalım, orada verdiğimiz mücadeleyi şu anda üstelik ayrımsız kararlılıkla bitmeme ettiriyoruz. Bizim ‘tıpkı geceleyin ansız gelebiliriz.’ ifademiz beyhude değil. Vakti saati geldiğinde bu yapılır. Ama şunu dahi söyleyeyim, hele Türkiye’ye kimse ‘Böyle tıpkısı şeye amade mısın?’ sorusunu sormasın. Biz bütün bu işlere hazırlıklıyız. Hazırlıklı olduğumuz kadar bile anbean hangi gerekiyorsa bunu yapacak güçteyiz.

“SURİYE’ÜSTELIK HEM ESAS BİR ZAMAN EVVEL YAPILIR HEM DA HALKIN SIKINTILARINI GİDERECEK ADIMLAR ATILIR”

Temennim odur ki inşallah önümüzdeki dönemle ilgili Suriye’üstelik hem anayasa bire bir zaman evvel yapılır, bu hisse senedi ölçü bağlanır hem da halkın bilcümle bu noktadaki sıkıntılarını giderecek adımlar atılır. Şu anda oradan barhana edenler, sığınma edenlerin ağırlığı bize geldi. 4 milyon insanı biz ülkemizde ağırlıyoruz. Bütün bunları ağırlarken rejimle sonsuz savaş halinde olalım diye niteleyerek mi bunu yapıyoruz? Faydalı. Suriye halkıyla özellikle inanç değerleri noktasındaki bağlarımız sebebiyle bunu yapıyoruz. Bundan ahir proses ihtimal çokça elan hayırlı olacaktır.

“RUSYA’YLA BU DAYANIŞMAMIZI AYNI KARARLILIKLA DEVAM ETTİRİYORUZ”

Şu anda tekrar buradaki terör olaylarıyla ilişkin lüzum ego Putin’le lazım Dışişleri Bakanı’m ve Savunma Bakanı’m muhataplarıyla görüşmeleri bitmeme ettiriyoruz. Bundan ahir süreçte birlikte filhakika bitmeme ettireceğiz. Söz Misali rağbet rağbet ederdi ki İran’la dahi oradaki bu çalışmaları daha enerjik yürütelim amma bu olmadı. Tığ birlikte şu anda Rusya’yla olan bu dayanışmamızı, birlikteliğimizi aynı kararlılıkla devam ettiriyoruz. Bundan ahir süreçte birlikte yeniden aynı şekilde devam ettireceğiz.

SURİYE İLE ELAN İLERİ SEVİYEDE ADIMLARI TEMİN ETMEMİZ GEREKİYOR

Onun amacıyla dahi siyasette dargınlık olamaz. giderek barış zarfında olacaksın. anbean görüşebilme imkanı yakalayacaksın. Söz Misali Akdarı’la şu anda arka düzeyde, mergup yerde değil. Amma biz deminden Darı’la de arkadaşlarla zir düzeyde yani bakanlar seviyesinde bu işi sürdürelim ve peşi sıra birlikte irade ederiz kim art düzeyde de bu adımı yer sunturlu şekilde atalım. Çünkü Darı halkı bizim kardeşlerimiz. Bizim Akdarı halkıyla soğuk olmamız olanaklı değil. Onun üzere bile tıpkısı zaman önceki orayla üstelik bu barışı bizim temin etmemiz gerekiyor. Suriye ile daha encam seviyede adımları temin etmemiz gerekiyor.

“ŞU ANDA 4 ISTIKŞAF, 2 SİSMİK ARAŞTIRMA GEMİMİZ VAR”

Sayın Malezya Kralı’nın ülkemizi ziyaretinde kâh konuları görüştük. Bunlardan tıpkısı tanesi bile Petronas ile Türkiye Petrolleri Çok Ortaklı Ortaklığının kolektif tıpkısı kadem atması hususuydu. Bu konuyla ilişik belirlenen bir iki bölgede birlikte himmet planlıyoruz. İnşallah bu çalışmada ayrımsız tarafta Erke ve Bittabi Kaynaklar Bakanlığımız ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı vesair tarafta Petronas ve bir başka tarafta Çinliler, belki 3 ayaklı yerine inşallah tıpkı adımı birlikte birlikte atacağız. Elbette sevincimiz şu anda 4 etüt gemimiz var, 2 sismik araştırı gemimiz var.

“TÜRKİYE’NİN EKONOMİK ADINA ACUN ÜLKELERİNDEN FARKLI BİR KONUMDA OLDUĞUNU İMF DA İFADE EDİYOR”

Türkiye Iktisat Modeli ile makroekonomik istikrarı sürdürülebilir kılmayı hedefledik. Faziletli ekleme zer üretimi artırmayı hele hedefledik. Akan dengede mihman iyileşmeyi hedefleyen ayrımsız politikalar hepsi olarak bunu anlatım ettik.

Modelin temel politika araçlarını, Türk lirası tasarrufların özendirilmesine yönelik adımlar, seçmeli cesaret politikaları, envestisman ortamının iyileştirilmesine dönük tedbirler oluşturuyor. Sonuç dönemde menent kapsamında uyguladığımız politikaların müspet sonuçlarını üstelik almaya başladık. amma velakin hele IMF’nin yaptığı sonuç açıklamalara baktığımız zaman, Türkiye’nin ekonomik namına dünya ülkelerinden ayrımlı benzeri konumda olduğunu, haddinden fazla henüz yerinde aynı nema parametresini yakaladığını IMF kendisi rapor ediyor.

“UYMAZLIK MÜSTACELEN ÇILGINA DÖNDÜ”

Şu anda Ekincilik Güven Kooperatiflerinin 1300-1400 marketi var. Biz deminden Tarım Krediye diyoruz kim ‘Tarım Cesaret, de kim market fethetmek üzere bana işte 250, 300, 400 metrekarelik çatı ile gelin. Ürünü biz verelim. Sen im için pres sermayesi koyma. Onu Ekincilik Cesaret sana versin’. Bunu ne diyoruz? Şu andaki market sayısını 1400 değil, 2 bine, 2 bin 500’e çıkaralım ve piyasayı Ekincilik Cesaret adına tığ balanse edelim. Çünkü bizim derdimiz burada servet almak değil. Bizim bir tane derdimiz var: Vatandaşımıza ayrımsız, birinci sınıf yayın; iki, çakaralmaz ürün sunalım. Temsil et ürünleriyle ait bunu yalnız koyun kuzuda değil, büyükbaşta üstelik yapalım. Deminden bakın bir anda ihtilaf çılgına döndü, ‘Aldatıyorlar, kandırıyorlar, namevcut şöyle yok böyle.’ falan filan. Şu anda Tarım Cesaret raflarında ürün kalmadı. Gösterişli benzeri şekilde yayın yetiştirmeye çalışıyorlar. Ego iki zaman evvel Genel Müdürle bile konuştum, dedim müstacelen depoların sayısını de artıralım, bu depolarla da Türkiye genelinde marketlerimize nişane yetiştirmede güçlük yaşamayalım.

“AVRUPA’NIN BİRÇOK ÜLKESİNDE, ÇEŞİTLİ AFETLERDE BASAMAK YETİŞTİREMİYORLAR”

Toplumsal bölük kampanyamızla de hedefimiz 2+1, 3+1 konutlarla halkımızın taleplerine cevap vermek. Bu konutlardan engelli kardeşlerimiz, martir ailelerimiz ve gazilerimiz, mütekait vatandaşlarımız üstelik yararlanabilecek. İlk sefer çoluk çocuk ve kullanılmamış evli kardeşlerimize üstelik ayrı bire bir kontenjan ayırıyoruz. Vatandaşımıza sunma makul fiyatları ve ödeme seçeneklerini sunacağız. Bittabi burada şunun üstünde ısrarla durmakta iri fayda var. Bakın Avrupa’nın birçok ülkesinde şu anda depremde, selde, mütenevvi afetlerde konut yetiştiremiyorlar, basamak vermiyorlar, oralardaki kentsel dönüşümü değişimi yapamıyorlar.

“SAYIN ECEVİT’İN BAŞBAKANLIĞI DÖNEMİNDE TAŞMAK DEPREMİNİ YAŞADIĞIMIZDA BIRAKIN EVLERİ, ÇADIR BİLE YOKTU”

Kendisi elbette merhum oldu amma sayın Ecevit’in başbakanlığı döneminde biz tıpkı Gölcük depremini yaşadığımız devir bırakın siz evleri, çerge de yoktu. Ego o devir belediye reisi değildim, cezaevinden çıktım, akla yatkın bölgelere gittim ve o bölgelerde vatandaşla hemhal olduk. O Azmak hangi haldeydi, Sakarya ne haldeydi, Yalova hangi haldeydi? Yapabildiler mi? Yapamadılar amma tığ hamdolsun hepsinde dahi geldik ve oraların bütün ev ihtiyaçlarını, taleplerini karşıladık. İşte Malatya’ya bakın, bire bir şekilde konutlardan ahırlarına varıncaya kadar yaptık, teyit ettik.

“YSK KONUYU YARGIYA TAŞIMALI”

Kılıçdaroğlu’nun bu açıklamalarına inanıyor musunuz? Adamın hayatı hile. Bir madde bildiğinden değil. Bittabi bana bakarak, YSK Başkanı ve ekibi bunu yargıya taşımalı. Yargıya almak aracılığıyla daha çok bu adama karşılık ödetmeli. Yeri geliyor savcılara saldırıyor, yeri geliyor hakimlere saldırıyor. Ama nedense onlar çekiniyorlar, korkuyorlar. Anayasa’yla inanca altındasınız. Anayasa’de bununla ilişkin ‘Kesinlikle yargıya müteveccih bu çeşit beyanlarda bulunulamaz’ diyor. İnşallah 2023’te milletim sandıkta buna bir defa daha dersini verecek.”

Share: