Sivas’ta fahri çoluk çocuk kuraklıktan etkilenen gölette 100 poşet çöp topladı

Sivas’ta gönüllü çoluk çocuk, 17 Ilkgüz Dünya Sililik Günü’nde çevre bilinci ihdas etmek üzere tıpkısı kısmı kuruyan Serpincik Göleti ve çevresindeki çöpleri temizledi.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, global ısınma, kuraklık, kasaba kirliliği ve ekolojik yük kavramları üzerinde farkındalık hazırlamak üzere “Apayrı bir seyyare bulunmayan” sloganıyla etkinlik düzenledi.

Yer Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünün üstelik bindi verdiği aktiflik kapsamında, Sivas ve Farabi Deneyimsizlik Merkezi üyesi gönüllü gençler kent merkezine 6 kilometre uzaklıktaki Serpincik Göleti’nin çevresindeki çöpleri topladı.

Yaklaşık 1 saat süresince 100 poşete yakın gübür toplayan gönüllü gençlere etkinlik sonunda değişik ikramlarda bulunuldu.

Kuraklık dolayısıyla suyun çekildiği alanda biriken çöpleri bile topladılar

Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürü Erdoğan Tunç, AA muhabirine, etkinliği Yer Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünün katkılarıyla gerçekleştirdiklerini belirterek, “Şehrimizin mesire alanlarından Serpincik Göleti’ndeyiz. Burada sonbaharda suyun sıradan fariğ olduğunu gördük. Tığ dahi gönüllü gençlerimizle suyun çekildiği alanlarda biriken atıkları toplamak için harekete geçtik. Bu etkinliği gelecek nesillere mıhlı ve fena hâlde benzeri dünya bırakmak namına gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Yer kirliliğinin ekolojik dengeye beis verdiğine dikkati calip Kasaba Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Mustafa Doğan ise “Bu dünya, eski nesillerden alıp gelecek nesillere bırakacağımız akman tıpkı belde üzere çokça muhteşem. Bugün de gençlerimiz öz eserlerine eş çıkarak farkındalık oluşturdular. İnsan marifetiyle oluşturulan çevresel atıklar hem iklime hem bile canlılara zarar veriyor. Nedeniyle bu asıl etkinliklerin sürekli yapılması gerekiyor.” diye niteleyerek konuştu.

Gönüllü gençlerden Kübra Ece Kele da ebeveynlere seslenerek, “Toptan ısınma, canlıların ölmesi belde kirliliğinden âlem oluyor. Çevremizi temiz tutalım. Bu dünyayı çocuklarınıza dirilik edeceksiniz. Lütfen çocuklarınızı düşünerek çevreyi koruyun.” dedi.

Kuraklık nedeniyle mütenakıs su kaynaklarının mekân kirliliğiyle elan üstelik tüketildiğini vurgulayan Ravza Anlamak ise saf tabiat için herkesi çevreye alın bilinçli davranmaya nida etti.Share: