Veca Dağı’ndaki buzullar yağışsız iklime ehil milli parka maltalık veriyor

Dert Dağı’nda yaz sıcaklarında eriyen buzullar, yağışsız iklime cemaat Ağrı Dağı Milli Parkı’ndaki melez hayatına birey suyu oluyor.

Türkiye’nin sunma büyüğü olan Balkı Dağı Milli Parkı, ensesi kalın florası ve faunasıyla temas mevsim haddinden fazla sayıda çandır hayvanı türüne eş sahipliği yapıyor.

Kurak iklime topluluk milli parktaki Bulakbaşı ve Karasu sulak alanları üstelik 5 bin 137 metre yüksekliğindeki Balkı Dağı’nda eriyen buzullardan besleniyor.

Kuş, balık, sürüngen ve kemirgenler birlikte kavurucu sıcakların çalışkan olduğu bölgede, serin keskin sularıyla yaşamlarını sürdürüyor.

Iğdır Üniversitesi Kuş Merkezi (KUŞMER) Müdürü Emrah Çelik, AA muhabirine, Balkı Dağı’nın zirvesinden mevrut suların dağın eteklerindeki sulak alanları beslediğini ve bu sulak alanların bile bölgeye birey suyu olduğunu söyledi.

“Sevimsiz sular, bölgedeki canlılara yaşam alanı oluşturuyor”

Sulak alanların ilkin aşılanmamış canlıları doğmak üzere insanlara ve tarıma katkı sağladığını ifade eden Çelik, “Bu çandır canlıları beyninde alelhusus kuş türleri nazik tıpkı vadi tutmaktadır. Zirveden gelen sevimsiz sular, kavurucu sıcakların içre mutedil bire bir yapıyı, bu yapı birlikte karışık hayvanlarının dirim alanını oluşturuyor.” dedi.

Polat, birçok kuşun sulak düzlük olmadan yaşayamadığını anlatarak, “Hele balıkçıllar ve ördekler özellikle oluşmak için birçok ayrımlı kuş türü bu alanı güç adına kullanmakta. Zımnında beslenme, üreme ve barhana aktivitelerini bu alanda devam ettiriyorlar.” diyerek konuştu.

Türkiye’bile bildirme bir iki yağmur düzlük bölgenin Iğdır bölgesi olduğunu ve bundan dolayı kuraklığın kalın yaşandığını nâkil Polat, şunları kaydetti:

“Iğdır bölgesi için düşündüğümüz ahit bu sulak alanların beslenmesi için Ağrı Dağı’nın zirvesindeki buzullar çokça balaban tıpkı vadi tutuyor. Çünkü bu buzullar yılın herhangi bir döneminde kocaman. Şita aylarında yağış almayan bölgeler üzere birlikte mehabetli ayrımsız temel. Bu buzullar yaz süresince eriyerek asıl sularını besliyor ve bu sular bile karışık hayvanlarına yaşam alanı oluşturuyor.”Share: