Düzce’de, teşrinievvel ve teşrinisani aylarında 29 hayat mantardan zehirlendi

DÜZCE’nin Gümüşova ilçesinde Yusuf Çetin (62) ile eşi Emine Müşkül ormandan topladıkları mantarı yemeleri sonucu yaşamını yitirirken, gelinlerinin ise tedavisi bitmeme ediyor. Düzce İl Afiyet Müdürü Yasin Yılmaz, Düzce’de ekim ve kasım aylarında 29 kişinin mantardan zehirlendiğini, ağılı mantarın önceki uykuluk yetmezliğine ardından ise nakil olmazsa ölüme hastalık olduğunu söyledi.

Gümüşova ilçesinde Yusuf Ağır ormandan yalan topladı. Yusuf Yavuz, eşi Emine Çetin ve gelinleri Tuğba Çetin (32) mantarları yedi. Rahatsızlanan 3 hayat önceki Düzce Atatürk Izzet Hastanesi’ne buradan dahi İstanbul’a Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi’ne sevk edildi. Yusuf Müşkül ve Emine Ağır hayatlarını kaybederken, gelinleri Tuğba Yavuz’un ise uykuluk nakli üzere tedavisi bitmeme ediyor.

Mantardan 2 kişinin ölmesi 1 kişinin ise tedavisinin devam etmesi üzerine izah yapan İl Keyif Müdürü Yasin Yılmayan, ekim ve son teşrin kocaoğlan içerisinde bütün 29 kişinin mantar zehirlenmesi şikayeti ile hastanelere başvurduğunu söyledi. Doğadaki mantarların ağılı olup olmadığını fark etmenin çok tahakküm olduğunu anlatım eden Yılmayan, şunları söyledi: “Güzeşte kamer 23 mantar hastalığı zehirlenmesi vakası olurken, bu kamer ise 6 mantar zehirlenmesi vakası meydana geldi. Bu vakalardan ikisi yaşamını yitirdi. Tıpkı hastamız ise ağır sıklet şekilde uykuluk yetmezliği geliştiği amacıyla aktarım bekliyor. Doğada mevcut mantarların hangisinin zehirli hangisinin yenebilir olduğunu tahsis etmek haddinden fazla baskı. Birçok mantarın içerisinde birinin de ağılı olması ve tüketilmesi herkesin zehirlenmesine hastalık olabiliyor. O yüzden olabilir olduğu büyüklüğünde sadık mantarları tüketmemiz gerekiyor. Doğadaki ve bilmediğimiz mantarları tüketmememiz gerekiyor.” Yalan zehirlenmelerinin uykuluk yetmezliğine illet olduğunu tamlayan Yılmaz, “İçindeki zehrin etkisi nedeniyle karaciğer yetmezliği oluyor. Karaciğer yetmezliği gelişince ölüm gerçekleşmiş oluyor. Tek seçenek karaciğer nakli oluyor. Yağmur sezonu bitmeme ediyor ve mantarlar çıkıyor. Vatandaşlarımızı ırak durmaya davet ediyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Share: