Mantardan 29 güç zehirlendi 2 kişi hayatını kaybetti

Mantardan 29 hayat zehirlendi 2 kişi hayatını kaybetti

-Zehirli mantar hastalığı karaciğeri bitiriyor

-Keyif Müdürü Dr. Yasin Yılmayan, “doğada kendinden yetişen mantarlardan ırak durun”

DÜZCE – Düzce’birlikte yağışların başlaması ve mantarların çıkması ile birlikte 29 gönül zehirlendi 2 yaşama hayatını kaybetti. Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmayan, zehirli aynı mantarın birlik aileyi zehirleyebileceğini belirterek huy kendinden yetişen mantardan uzak durulması gerektiğini söyledi.

Yağışların başlamasıyla doğada kendiliğinden yetişen mantarlar zehirlemeye antrparantez ölümlere el açmaya devam ediyor. Yurdun dört bir birlikte mantar zehirlenmesi şikayetiyle vatandaşlar hastanelere başvuruyor.

Düzce’de birlikte son iki ayda mantardan zehirlenen can sayısı 29’a yükselirken 2 kişi bile hayatını kaybetti.

Ağılı mantarın uykuluk yetmezliğine hastalık olduğunu organ nakli olmadan kurtuluşun ağırlık olduğunu belirten Düzce Afiyet Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, “Güz ve ilkbahar aylarında havaların yağmurlu geçmesiyle mantarlar çıkmaya başladı. Vatandaşlarda doğada bizatihi sâdır mantarları toplayıp tüketiyorlar. Bundan çevre de mantar zehirlenme vakalarımız artıyor. Sabık ay 23 yalan zehirlenmesi vakamız olmuştu. Bu ayda 6 sunum mantar zehirlenmesi vakamız oldu. Hangi eyvah kim bu vakalardan ki tanesi hayatını kaybetti. Mantar zehirlenmesinden etraf 1 hastamız dahi karaciğer nakli için uykuluk yetmezliği geliştiği üzere nakil bekliyor. Özellikle doğada ki mantarların hangisinin ağılı hangisinin ağılı değil bunları tanımak oldukça tahakküm. 1 pasaj üstelik ağılı mantarın yemeğin içre bulunması herkesi zehirleyebilir. O yüzden gibi olduğunca doğada ki bilmediğimiz mantarları tüketmemek gerekiyor. Vatandaşlarımızı doğada kendinden yetişen mantarlardan ırak durmalarını kâm ediyoruz” dedi.

Yetkililer antrparantez Ulusal Keskin Meşveret Merkezi zehirlenme konusunda 7/24 kesintisiz hizmet sunduğunu gerekseme halinde bilgelik kabul etmek isteyen vatandaşların 114 numaralı Ulusal Biberli Müracaat Merkezini arayabileceklerini bildirdi.

Share: