Ormandan toplayıp yedikleri mantar sonları oldu! Gelinin bunaltıcı bakımdaki tedavisi sürüyor

3 Kasım’da Düzce’nin Gümüşova ilçesi Yeni Mahallesi’nde Düzce Müftülüğü’nde şoför namına müteharrik Yusuf Zor ormandan topladığı mantarları eve getirdi. Eşi Emine Ağır, akşam saatlerinde 2 mantarı çiğ adına yedi ve uyudu. Devrisi sabah ise kahvaltıda birlikte yedikten sonradan nısfınnehar saat 12.00 civarında eşi ve gelini alay malay mantarları kızartarak yedi. Tıpkısı aktarılma saat 15.00 civarlarında Emine Müşkül, kusmaya başlayınca üçü alay malay Düzce Atatürk Heybet Hastanesi’ne gitti. Emine ve Yusuf çifti geceyi hastanede geçirirken gelinlerinin ise durumunun gani olduğu belirtilerek eve gönderildi. Gine fenalaşan Tuğba Müşkül, ambulansla akşam ezanı hastaneye kaldırıldı.

HAYATLARINI KAYBETTİLER

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi’nde 2 aktarılma otama gören eş 5 Kasım’bile Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi’ne atıf edildi. Burada 2 bölüm sakil bakımda tedavi gören Yusuf ve Emine Ağır çifti güzeşte hayatını kaybetti. Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde ciddi bakımda olan Tuğba Yavuz’un ise mantar dolayısıyla karaciğer yetmezliği başladı. Müşkül’un kız kardeşinden karaciğer nakli gerçekleştirilmesi amacıyla uygun ahit beklendiği öğrenildi.

“GÖZÜME ÇOKÇA DOMUZUNA GELDİ DEMİŞ”

İkiz kardeşi ebedî uyku eden Esma Dertli, eniştesinin sık sık yalan yediğini ve mantar türlerinden anladığını belirterek, ‘Eniştem, ‘mantar hastalığı gözüme haddinden fazla domuzuna gözüktü’ demiş. Öyle olmasa o mantarı vadi miydi’ Yenecek bire bir mantar değildi. sıkça yalan yerdi ama bildiği mantarı yerdi. Bu mantar hastalığı yenecek bire bir yalan değildi. Mantardan anlardı ama bunu bittabi yediğini bilemiyorum. Bunu yememesi lazımdı. Kardeşim kocasına güvenirdi. Beni aradı, ‘iki mantarı çiğ yedim, 3 tanesini kavurdum yedim’ dedi. Ben de namına mantarın fotoğrafını atmasını söyledim. Mantarı görünce kardeşime, ‘mantarı on paralık gözüm tutmadı, yemeyin’ dedim amma o zamana büyüklüğünde yemişlerdi. Bu mantarın ağılı olduğunu biliyoruz. Bunu hep bilir. Yolda gördüğümüz devir ayağımızla ezerdik zehir olduğu amacıyla” dedi.

‘HAVA İSTEDİ LAVABOYA GÖTÜRDÜM, FENALAŞTI YERE DÜŞTÜ ÖLDÜ”

Hastalıklı, ‘Düzce’da hastanede mide bulantısı ilacı verdiler, serum taktılar. Gelini atıf edilmelerini istedi, gönderme gerçekleşmeyince bu misil eşi sinirlendi, kriz geçirdi. Kardeşim fenalaştı, başının döndüğünü söyledi ve hava verilmesini istedi. Bilahare ben onu lavaboya götürdüm, lavaboda fenalaştı kendini yere attı ve öldü. Çabukça bağırdım, 15-20 hekim geldi çetin bakıma götürdüler. Etibba hastanın üzerini çıkaracak vakitleri dahi olmadığını söylediler diye konuştu.

‘GELİNİMİZ İÇİN KARACİĞER NAKLİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK”

Halası ve eniştesi ölüm eden Hüseyin Kaya ise, ‘Eniştem mantarları toplayıp eve getiriyor. Halam akşam ezanı birkaç tanesini jale yerine yiyor. Sabahleyin kalktığında kendini mebzul hissedince bu el kahvaltıda yiyor. Henüz sonra öğlene akilane gelini, eniştem üçü alay malay yiyorlar. Saat 15.00 civarında halam kusmaya başlıyor. Gelini arama etmeye çıkıyor, onun iyi olduğunu görüyor. Sonraları üçü birlikte hastaneye gidiyorlar, eniştemin belirtileri bile hastanede anlaşılıyor. Gelinin ise durumunun bol olduğunu belirtip eve gönderiyorlar. Sabaha alın, fenalaşınca hastaneye gidiyorlar gine. Perşembe, cuma namazı ve cumartesi haset yatarak otama görüyorlar. Cumartesi günü İstanbul’a atıf gerçekleşiyor” dedi. Kayaç, “Gelinimiz bile şu dakika uykuluk yetmezliği başladı. Karaciğer üzere kız kardeşi hastaneye yattı, şayet akla yatkın ortam olursa, gelinimiz hazır olursa kardeşinden karaciğer nakli gerçekleşecek” ifadesini kullandı.

MANTARIN FOTOĞRAFI ORTAYA ÇIKTI

Öte yandan ailenin yediği mantarın fotoğrafı ortaya imdi. Debbağ dolusu mantarın ‘Köygöçüren’ diyerek bilinen mantar türü olduğu öğrenildi. Köygöçüren mantarıyla ilgili uyarıda bulunan Mikolog Jilber Barutçiyan, “50 gramı bile majör benzeri insanın ölümüne sebep olanaklı” dedi.

“SONBAHAR AYLARINDA ZEHİRLENME VAKALARI ARTIYOR”

Barutçiyan, “Mantarları tanımıyorlarsa banko toplamamalılar. Bu kişinin ahiret yolculuğu nedeni yüzdelik 95 ihtimalle, haddinden fazla mübarek miktarda mevcut Köygöçüren mantarı cins. İştah açıcı görüntüsü olan benzeri mantardır. Ağılı ve yenebilen mantarları açmak üzere, tek kısa nöbet yok. Çevreden duyacağınız bilcümle bilgiler hatalı. Hayvanat yerse bizde yeriz mantığı tamamen falsolu. Bazen hayvanat dünyanın en ölümsek mantarını yiyebilirler amma, koca için bu ölümsek mümkün. Mantarları bilimsel ayrımsız netlikle tanımlayıp, aktüel ayrımsız kaynaktan yenilebilirliğini kontrol etmeliyiz. Mantarın üremesi amacıyla ısı ve neme ihtiyacı var. Yağmur yağması lazım belirli benzeri yalım gerekiyor. Bu ortamlarda özellikle bahar ve sonbahar aylarında oluşuyor. Onun için güz aylarında bu zehirlenme vakaları artıyor” diye niteleyerek konuştu.

Share: