AKP’li Üsküdar Belediyesi, Park ile Bölük Alanını Değiş Tokuş Etti

OKTAY YILDIRIM

AKP’li Üsküdar Belediyesi, Kandilli sırtında mevcut ve konumu ranta akla yatkın olan park alanını, kısaca 400 metre mesafedeki tıpkısı ayrıksı parselle değiş tokuş ederek imara açtı. Üsküdar Belediyesi’nin hazırladığı tasrif değişikliği, İstanbul Büyükşehir Uray (İBB) Meclisi’nde çoğunluğu elinde bulunduran AKP’li üyelerin oylarıyla kabul edildi. Traksiyon değişikliğine CHP ve İYİ Partili üyeler ret oyu verdi.

İstanbul Büyükşehir Şehremaneti (İBB) Meclisi, Üsküdar Belediyesi’nin, Kandilli Mahallesi 946 cezire, 33 parselin bire bir kısmı ile tıpkısı ada içindeki 23 parselin doğusunda bulunan aynı park alanının değiş tokuş edilmesiyle ait olarak hazırladığı bayındırlık planı değişikliği teklifini görüştü.

İBB Planlama Müdürlüğü, Üsküdar Belediyesi tarafından hazırlanan traksiyon değişikliği teklifini, kendi değerlendirmesini da ekleyerek İBB Meclisi’ne gönderdi.

İBB, ÇEKIM DEĞİŞİKLİĞİNİ AKILLICA GÖRMEDİ

İBB Planlama Müdürlüğü’nün Üsküdar Belediyesi’nin cazibe değişikliği teklifi ile ilişkin yerine meclise gönderdiği değerlendirmede özetle şöyle denildi:

“Öneri tasrif değişikliği ile 26.09.2016 onanlı Koşuk İmar Planı’nda, ‘göz alanında’ kalan Üsküdar ilçesi, Kandilli Mahallesi, 946 cezire, 33 parselin tıpkısı kısmının (kestirmece 1.040 metrekare), ‘park alanında’ kalan 946 ada, 23 parselin doğusundaki, yaklaşık yerine benzeri alansal büyüklükteki tescil dışı alanın ise ‘yüksek yoğunluklu hane alanına’ alındığı, göz alanı ve park alanı fonksiyonları düzlük değişikliği şeklinde hazırlandığı görülmekle gelişigüzel, otopark alanı bütünlüğünün ve işlevselliğinin bozulduğu ve Yeşil Düzlük Tesisler Imal Müdürlüğü’nce üstelik teklifin bu yönüyle akıllıca bulunmadığı, 23 parselin doğusunda kayran alan terkli alanın ‘konut alanına’ alınması ve tescil-satışa bahis edilmesi halinde ikinci misil emsal hesabı alanına dahil edileceğinden ilave yapım alanı getirebileceği, teklifin bu yönüyle yapı ve insan yoğunluğunu artırıcı nitelikte olacağı düşünülmektedir.”

İBB’nin bu görüşüne karşın Üsküdar Belediyesi’nden gelen çekim değişikliği teklifi, İBB Meclisi’nde AKP’li üyelerin oy ve oyçokluğu ile akseptans edildi. CHP ve İYİ Parti grupları teklife ret oyu verdi.

Kandilli sırtında Cemile Melik Korusu’nun maşrık kapısının karşısında vadi düz söz konusu parsel, merkezi Ankara’da kâin Büyükhanlı Kardeşler İnşaat Turizm ve Tecim AŞ’ye ilişik. İmar planlarında park olan yer, mevcutta 23 parsel maliklerince havuz namına kullanılıyor. İmar Komisyonu’nun raporunda yer düzlük bilgiye göre, 33 ve 23 no’lu parsellerin sahipleri bire bir. Parkı havuz kendisine kullanan 23 no’lu parsel sahipleri, Üsküdar Belediyesi’ne, ‘ecrimisil’ olarak icar ödüyor.

Share: