Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kastamonu Bozkurt, Abana, Cide ve İnebolu İlçelerine Gaz Ödeme Töreni”hangi faal bağlantıyla katıldı: (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Müjdesini milletimizle birlikte paylaştığımız Karadeniz doğalgazını ülkemiz sistemine bağlayacak çalışmaları hızlandırdık. Sakarya Doğal Gaz Sahası’ndaki önce fazı oluşturan 10 kuyudan 9’unun sondajı bitti.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Kastamonu’nun ” Bozkurt, Abana, Cide ve İnebolu ilçelerine Gaz Ita Töreni”ne etkili bağlantıyla katıldı.

Doğalgaz ısı yayımı ve dağıtım şebekesine 20 yılda 90 bilyon teklik envestisman yapıp, konveksiyon ve tevzi lağım döşemi uzunluğunu 190 bin kilometreye çıkararak bu seviyeye geldiklerini anlatım eden Erdoğan, “Ayrımsız bambaşka ifadeyle dünyanın etrafında tahminî 5 cevelan atabilecek aynı doğalgaz şebeke alt yapısıyla ırak andıran demeden Türkiye’nin gelişigüzel hesabına ulaştık.” diye niteleyerek konuştu.

“11 bin 750 kilometre kullanılmamış forma bünye ettik”

Erdoğan, hoppadak bu yıl doğalgaz ısı yayımı ve dağıtımı için bütün 17,5 milyar liralık yatırımla 11 bin 750 kilometre bakir gestalt yapılış ettiklerini belirterek bu gayretlerini doğal gaz konforunun vatandaşların tamamına ulaştırana kadar sürdüreceklerini söyledi.

Erdoğan, katıksız gazı bu kadar yaygınlaştırınca yerli kaynakları de devreye alma mecburiyeti ortaya çıktığını belirterek şöyle konuştu:

“Uzun Uzun tıpkısı süredir bitmeme eden arayışlarımızın sonunda binnetice Karadeniz’deki Sakarya Gaz Sahası’nda önemli benzeri sezinleme yaptık. Müjdesini milletimizle da paylaştığımız Karadeniz doğalgazını ülkemiz sistemine bağlayacak çalışmaları hızlandırdık. Sakarya Doğal Gaz Sahası’ndaki ilk fazı oluşturan 10 kuyudan 9’unun sondajı bitti. Denizdeki gazı istihsal haznesine iletecek 10 kuyu başı vanasından beşi namına yerleştirildi. Halen 3 istikşaf gemisi, 9 nüsha anne inşaat ve çatı gemisi hareket yüküne göre sayıları 20’yle 30 arasında değişen destek gemisi sahada çalışıyor. Karaca ve denizde kestirmece 7 bin iştirakçi hayatiyet gösteriyor. Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisimizdeki çalışmalar yüzde 80 oranında, bahir tabanındaki 170 kilometrelik boru serimi işi yüzde 97 oranında tamamlandı. Görüldüğü kabil deniz tabanının 2 bin 200 metre altında adeta tıpkı enerji üssü kuruyoruz. İnşallah önümüzdeki yıl bu gazı kullanmaya başlayacağız. Sakarya gaz sahamız keşiften üretime büyüklüğünde dünyada en acul devreye alınan açık deniz saha ihya projesi olacaktır.”

Şehirleri doğalgaz ağlarıyla örerken Türkiye’yi doğalgazda eşkal ülke haline getirecek adımları da attıklarını vurgulayan Erdoğan, mutluluk adına havai hazırda 7 arsıulusal doğal gaz borazan hattına, 2 esmer, 2 deniz LNG tesisine ve 2 ters doğal gaz ambarlama tesisine erbap olunduğunu kaydetti.

“Günce doğal gaz methal kapasitesi 360 milyon metreküpe ulaştı”

Erdoğan, günlük gaz methal kapasitesinin 360 milyon metreküpe ulaştığını belirterek şöyle devam etti:

“gaz depolarımız yardımıyla kış mevsiminde yaşanan ani rica artışlarını sistemi zorlamadan veya sisteme mülhak şişman bindirmeden karşılayabilecek arkaç geldik. Saros’taki yıpranmamış yüzen LNG tesisimizin inşası devam ediyor. Silivri karşıt gaz ambarlama tesisimizi genişletiyoruz. Yerli gazın da sürece dahil olmasıyla Türkiye gazın gazla rakiplik ettiği, bölgesinde başvuru fiyat oluşumunun sağlandığı bir mevki haline dönüşüyor. Mevcut yatırımların haricinde eskimemiş gaz borazan hatları ve LNG amacıyla bile temas çeşit gelişim birliğine hazırız. Bu amaçla Ölçülü Doğu’dan Itidalli Asya ve Akdeniz’e büyüklüğünde serbest aynı alandaki ülkelerle mail ilişki halindeyiz. Ülkemizde şapadanak çok oyuncunun, şapadanak aşkın ürünün, apansızın çok kontratın ayrımsız araya gelerek başvuru fiyatları oluşturduğu gelişmiş tıpkı gaz piyasası kurmaya hazırlanıyoruz.”

Saf gazı çakozlamak ve lehçe piyasasında canlı arkaç katılmak için çalışırken vatandaşları global dalgalanmalara alın korumayı de ihmal etmediklerinin altını çizen Erdoğan, “Bu tatlılıkla akıbet dönemde konutlarımızda mergup saf gazın yüzde 75’ine, elektrikte da birinci derece tüketimine yüzdelik 50 destekleme uyguluyoruz. Elan kategorik ayrımsız ifadeyle 100 liralık tıpkı doğalgaz faturasının 75 lirasını vatandaşlarımıza yansıtmadan direkt kaynağında biz karşılıyoruz.” dedi.

Erdoğan, bu uygulamayla 2021 yılında vatandaşlara 80 bilyon teklik doğal gaz, 20 milyar teklik da cümbüş desteği kalkmak amacıyla toplamda 100 bilyon lira bindi sağladıklarını kaydederek “Bindi rakamı bu yıl geçen seneki tutarın iki katından henüz çok olacaktır. Görüldüğü kadar üretiminden, tüketimine ve piyasasına kadar seçme alanda Türkiye’yi natürel gazın gestalt ülkesi haline getirmek üzere aheste tıpkı mücahede içindeyiz.” diye niteleyerek konuştu.

Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılı olan 2023’te ayrıksı güçlü çok alanla birlikte enerjide de milletin karşısına kullanılmamış müjdeler ve kazanımlarla çıkmak için mütemadi çalıştıklarını ifade fail Erdoğan, Kastamonu’nun 4 ilçesine sağladıkları tabii gazı bu çabaların mütevazi bir örneği yerine gördüklerini dile getirdi.

Reisicumhur Erdoğan, doğal gazın Bozkurt, Abana, İnebolu ve Cide ilçelerindeki vatandaşlara şiddetli olmasını dileyerek, bu hizmetin Kastamonu’ya kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkürname etti.

Törenden notlar

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan konuşmasının ardından, doğalgaz verilecek ilçeler Bozkurt, Abana, İnebolu ve Cide’ye deli dolu bağlantı gerçekleştirdi.

Bozkurt’ta Enerji ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kastamonu Valisi Avni Şarap, Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, Ahlatçı Ana Ortaklık Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatçı, Abana’da EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Abana Kaymakamı Salih Ağar, Abana Şehremini Yunus Akgül, İnebolu’birlikte Kaymakam Ahmet Ferz Baycar, İnebolu Belediye Reisi Mustafa Huner Özay, Cide’birlikte Kastamonu Milletvekili Takatli Polat, Erke ve Bittabi Kaynaklar Icra Vekili Yardımcısı Alparslan Bayraktar ve değişik yetkililer hareketli bağlantı sırasında amade bulundu.

Reisicumhur Erdoğan’ın talimatıyla ilçelerdeki yetkililer, ellerindeki meşaleleri doğalgazla buluşturdu.

Doğalgazın ateşle buluşmasının ardından Reisicumhur Erdoğan, “İnşallah bu şita, Kastamonu tıpkı apayrı hamam olacak. Banyolarımız benzeri eksantrik ısıdam olacak. Mutfaklarımız böyle öyle ve evlerimizde inşallah doğalgazın konforuyla benzeri eksantrik mevsimi hep alay malay yaşayacağız.” ifadelerini kullandı.

(Bitti)

Share: