Bu koroda seçme meslek ve yaş gurubundan birey kayran alıyor

Bu koroda seçkin çığır ve yaş gurubundan hayat vadi alıyor

Şehzadeler Halk Terbiye Merkezi Türk Müziği Korosunda aile hanımından doktora temas meslek gurubundan kayırıcı yer alıyor

İlk konserini sülale ayında Manisa’da verecek olan koro, nisan ayının böylece 15 bin kursiyerin katılımıyla gerçekleştirilecek stat konserinde vadi takanak

MANİSA Manisa’bile, Şehzadeler Ahali Eğitimi Merkezi marifetiyle kurulan ve hele on paralık enstrüman eğitimi almamış temas meslek ve gözyaşı gurubundan kişinin yer aldığı 20 şahsiyet Türk Müziği Korosu çalışmalarına başladı.

Şehzadeler Halk Yetişek Merkezi Müdürlüğü bünyesinde doktordan hemşireye, ev hanımından öğretmene, esnaftan öğrenciye kadar rastgele çığır ve yaş grubundan katılımcının vadi aldığı 20 şahsiyet koro kuruldu. Milli Yetişek Bakanlığı Hanay Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü eliyle başlatılan 81 ilde koro kurulması planı doğrultusunda oluşturulan koro, çalışmalarına başladı. Aile ayında Manisa’bile vereceği konserin arkası sıra komşu illerde hayal takanak olan Şehzadeler HEM Korosu, april ayının sonunda İstanbul yahut Ankara’üstelik gerçekleştirilecek olan organizasyonla 15 bin kursiyerin katılımıyla stat konserinde vadi alacak.

Şehzadeler Ahali Eğitimi Merkezi Müdürü İlyas Kayaokay, yaptığı açıklamasında Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı Maltalık Boyu Öğrenme Umumi Müdürlüğü vasıtasıyla başlatılan ve 81 ilde mecmu umum yetişek merkezlerinde Türk Müziği Korosu kurulması planlamasına güvenerek koroyu kurduklarını söyledi.

April ayında 15 bin nefis dev koro dinleti verecek

Kayaokay, “Koromuz nota bilgisine topluluk olan kişiler eliyle oluşmamaktadır. Ağız Ağıza meşk usulüyle verilen tıpkı eğitimdir. Koro çalışmalarımıza teşrinievvel kocaoğlan itibariyle başladık. Ekim, son teşrin ve antrakt aylarında yapılacak çalışmalardan sonraları eş ayı içerisinde öz ilimizde aynı konser düzenleyeceğiz. Akabinde İstanbul Koordinasyon Merkezi yoluyla belirlenecek komşu illerimizde konserlerimiz bitmeme edecek. Konserin icrasından sonraları şubat, mart ve nisan dönemlerinde koro çalışmalarına bitmeme edilecek. Nisan ayı sonuç haftasında ise Ankara yahut İstanbul gelmek üzere 15 bin kişilik kursiyerlerle bire bir stadyum korosu yürütme edilecektir.” dedi.

“Rastgele iz ve gözyaşı grubundan delege var”

Şehzadeler Halk Eğitimi Merkezi korosunu çalıştıran çalgı öğretmeni Jale Karaalp de Şehzadeler HEM Türk Müziği Korosunun farkındalık hazırlamak namına oluşturulduğunu kaydetti. Karaalp, “Koroyu yer bereketli şekilde hazırlamaya çalışıyoruz. Arkadaşlarımızın bütünü buraya ilk ilk aylamak yerine geliyor, ilk hedefimiz sorutmak ve Türk Müziği alanında bire bir farkındalık oluşturmanın beraberinde irtibat, beraberlik ve birleştirici ruhunu sağlamak. Bizim sloganımız 7’den 70’e çalgı aleti her yerde diyoruz. Bunu genişlik gür şekilde yapmaya çalışacağız. Bu aynı yarış değil, enstrüman kültürümüzün önemine soluk ulaşmak. Koromuz, doktordan hemşireye, öğretmenden familya hanımına, esnafına kadar gelişigüzel çığır ve gözyaşı gurubundan kişilerden oluşuyor.” diyerek konuştu.

Koroya katılan Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi psikologlarından Mürtefi Kırboğa dahi, hastalara müziğin ne büyüklüğünde dolgunca geldiğini bildiğini ve o yüzden koro çalışmalarına katıldığını belirterek, koroda saha almaktan bahtiyar olduğunu söyledi. Kırboğa, “Şehzadeler Ahali Eğitimi Merkezi’nin açtığı bu eğitime katıldım, haddinden fazla disiplinli bire bir şekilde hareketli ve keyifli saatler geçiriyoruz. Sesimi terbiyelemek ve geliştirmek istiyorum” dedi.

Koroya katılan Şehzadeler El Eğitimi Merkezi öğretmenlerinden Öznur Eken Öztürk ise on paralık müzik eğitimi almadığını belirterek, “Tamamen alaylıyız, hem eğleniyoruz hem üstelik sesimizi eğitiyoruz. Koro adına Şehzadeler Umum Eğitimi merkezini en ferah şekilde izhar etmek için buradayız.” şeklinde konuştu.

Koroya katılmaktan yağlık bahtiyar olduğunu kaydeden Manisa Can Kuşu Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinde Evgin Servis hemşiresi adına görev yapan Zeyno Öztürk bile şunları söyledi: “Açılan bu koro kursuna iltihak amacım düzentileme sonrasında biraz arınmak. Müziği haddinden fazla seviyorum. Evde mırıldanarak söylediğim şarkıları profesyonelce inandırmak istiyorum. Kursa başlayalı elan birkaç dolaşma oldu amma kendimi haddinden fazla daha gür hissediyorum. Hedefimiz El Eğitim Bilimi Merkezi adına süper aynı koro çakozlamak.”

Koroda düz düz Şehzadeler Umum Eğitimi Merkezi öğretmenlerinden Aysel Ökmen ise, “Faaliyet sonrası hem dinlenmek hem da rahatlamak namına koroya katıldım. Koro namına hedefimiz mülk bazında birinci atılmak.” dedi.

Share: